Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гарантират ли безопасност пешеходните пътеки

Снимка: Радио Видин


В началото на седмицата 63-годишна жена бе блъсната на пешеходна пътека на булевард "Панония" във Видин. Пешеходката се размина със счупена ключица и вече е освободена от болницата. Ден по-късно в социалните мрежи бе споделен видеоклип, на който се вижда как таксиметров автомобил отнема предимството и застрашава безопасността на баща и двете му деца, пресичащи на друга пешеходна пътека на същия булевард. Тези два случая, станали само за два дни, ни накараха да попитаме граждани и институции гарантират ли пешеходните пътеки безопасността на пешеходците във Видин. Пешеходци бяха категорични, че не се чувстват в безопасност, когато пресичат на определените за целта места:

"Не всеки път, защото тук се излитат и карат бързо, някой път и не спират. Пешеходните пътеки са видими, но някой път не искат и да намаляват. Явно не им се спира или бързат... Съжалявам за отговора ми, но той е "Не", защото тук постоянно винаги се излитат и  никога не дава път да минеш... Не, оня ден тук имаше катастрофа... Не много, защото много коли се излитат и за това. Аз просто спирам на едно място и давам назад... Тук специално, не. Винаги има коли, няма никаква видимост... Тук има спрели коли и няма добра видимост. Когато ме видят, спират... Тук винаги карат с висока скорост и никой не се съобразява, че има пешеходна пътека. От другата страна, както виждате, има паркиран висок камион, който е тук повече от месец. Там пък трябва да стигна до средата. Обикновено първият спира, вторият изпреварва и трябва да си нащрек..."

Водачи от своя страна споделиха, че пешеходците не са достатъчно внимателни, когато преминават по пешеходна пътека:

"Ние сме длъжни да ги гледаме, защото нас законът не ни защитава. Като захапят телефона и се обърнат на другата страна и не гледат въобще какво идва. Никой не внимава. Пътеките трябва да се освежени, да се напръскат с боя, която отразява... Има много моменти, когато пешеходецът скача пред колата... Пешеходните пътеки са в добро състояние, но пешеходците, първо, пресичат, където не трябва, второ, ние не им даваме предимство, когато са там. Аз съм и пешеходец, и шофьор и от двете страни е така.."

Пешеходните пътеки не гарантират безопасността на пешеходците във Видин, категоричен е председателят на регионалния съюз на автомобилните инструктори и член на областната комисия по безопасност на движението Георги Борисов.

"Във Видин водачите са много недисциплинирани. Аз като участник в движението винаги се стремя да давам предимство, обаче има водачи, които единият е спрял да даде предимство, другият го изпреварва точно на пешеходната пътека. Въобще тук движението и маркировката е под всякаква критика, няма маркировка. Много водачи не знаят, че когато завиват наляво или надясно, пешеходците са с предимство, въпреки че няма пешеходна пътека. Много водачи дори и да знаят не го спазват, като че ли са на състезание. По-голяма част от пешеходците се съобразяват, защото се страхуват за живота си..."

Ограничената видимост в района на пешеходните пътеки не за първи път се поставя като проблем от видинчани. В края на юли граждани сигнализираха, че клетките за паркиране, в близост до пешеходни пътеки, затрудняват видимостта както на пешеходците, така и на шофьорите. От своя страна от община Видин обясниха, че поставянето на хоризонтална маркировка е съобразено със законодателството и с указанията на Пътна полиция Видин. Затова очертанията не следва да бъдат променяни. Що се отнася до състоянието на пешеходните пътеки, които не са достатъчно добре видими за водачите, попитахме община Видин предвижда ли дейности за тяхното обновяване. С отговора на администрацията ще ви запознаем в следващо наше предаване. 

Четири пътни произшествия с пешеходци са регистрирани от началото на годината в област Видин, сочи статистиката на областната дирекция на МВР. Пострадали са трима души. Един от инцидентите е станал на пешеходна пътека и това е случаят от 16 август. При едно от произшествията пешеходецът е излязъл внезапно на пътното платно, а при две - пешеходците са се движили по пътното платно по посока на движението. Ето защо от полицията припомниха основните  правилата за движение по пешеходна пътека:

"Когато пресичат платното за движение, пешеходците са длъжни ако наблизо има пешеходна пътека, да я използват и преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите автомобили и със скоростта им на движение, както и да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, а също така да не спират без необходимост на платното за движение. На пешеходците е забранено да навлизат внезапно на платното за движение, да пресичат платното за движение при ограничена видимост."

Водачите на моторни превозни средства също не бива да забравят какво трябва да бъде поведението им към пешеходците.

"При приближаване към пешеходна пътека водачът е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. При заобикаляне на спряло пред пешеходна пътека пътно превозно средство водачът е длъжен да се движи с такава скорост, която да му позволи да спре, за да пропусне преминаващите по пешеходната пътека пешеходци."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51