Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как реагира обществото на новите противоепидемични мерки

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

От 7 септември в страната вече са в сила нови противоепидемични мерки за ограничаване разпространението на COVID-19. Те ще са валидни до 30 октомври, съобщи здравният министър Стойчо Кацаров. Мерките предвиждат носенето на предпазни маски и спазването на физическа дистанция при посещения на занимания в езикови школи и обучителни центрове, кина, театри, музеи и галерии. Забранява се провеждането всички масови мероприятия на открито като събори, фестивали и концерти. Кината и театрите ще работят на закрито с капацитет до 50% от посетителите, но със спазването на дистанция и носене на маски. За музеите и галериите се въвежда условие, че не трябва да има повече от един човек на площ от 8 квадратни метра. С 30% от капацитета си ще могат да работят езиковите центрове и танцови школи. На сватбите и тържествата на закрито вече се допускат до 30 души, а на открито- до 60. На пазарите и тържищата бе въведено еднопосочно движение и спазване на дистанция от 1,5 м. За свиждане в болници се допуска по един посетител, но той трябва да бъде с пълен комплект от предпазни средства. 

Представителите на ресторантьорския бранш отново бурно реагираха на обявените нови противоепидемични мерки. 

"Мерките се затягат навсякъде, така че неминуемо и при нас ще се стигне. Нищо чудно да се стигне и до пълен локдаун, като в Европа... Още плащаме зимни разходи. За жалост имаме групи, които са ни септември, октомври, ноември и по новите изисквания, които ще искат 30% капацитет в ресторант или 100% ваксинирани, по-скоро ще паднат групите", заяви Радослав Младенов- собственик на заведение в Белоградчик.

В някои градове на страната още през миналата седмица започнаха протести на представители на този бранш. 

"Не може, когато вървят здравни мерки за ограничаване дейността на сектор на икономиката съответно, да няма изготвени икономически и социални мерки", коментира Павел Петров- съпредседател на Българската асоциация на заведенията.

На спортни събития, които са на открито, може да има до 30% заетост на капацитета, а всички, които са на закрито, ще са без публика. Фитнесите ще могат да работят също с капацитет до 30%, но груповите тренировки се преустановяват, разрешават се само индивидуални. 

"Ситуацията е такава, че те ни убиха още при миналите затваряния и половината хора се отказаха вече да тренират", обясни Светломир Гергов от клуба по културизъм "Бъдин" във Видин.

Артистите също са сериозно обезпокоени от новото затягане на мерките заради коронавируса.

"Все по- малко ще бъдат нашите срещи. Пак няма да има концерти, пак вкъщи ще гледате едни и същи сериали... Ние вече нямаме правото да работим. Те на нас ни отнемат правата да работим", заяви певицата Силвия Кацарова.

Видинчани също коментираха новите противоепидемични мерки. Според някои те са твърде крайни, а според други, в сравнение с останалите държави, у нас мерките не са толкова строги:

"След като има увеличение на заболеваемостта, трябва да има и мерки... Мерките са нужни, защото вирусът се разпространява... Трябва да се засили процесът на ваксинация... Не би трябвало да ги затварят, защото няма пари. Държавата няма пари..."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50