Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как реагира обществото на новите противоепидемични мерки

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

От 7 септември в страната вече са в сила нови противоепидемични мерки за ограничаване разпространението на COVID-19. Те ще са валидни до 30 октомври, съобщи здравният министър Стойчо Кацаров. Мерките предвиждат носенето на предпазни маски и спазването на физическа дистанция при посещения на занимания в езикови школи и обучителни центрове, кина, театри, музеи и галерии. Забранява се провеждането всички масови мероприятия на открито като събори, фестивали и концерти. Кината и театрите ще работят на закрито с капацитет до 50% от посетителите, но със спазването на дистанция и носене на маски. За музеите и галериите се въвежда условие, че не трябва да има повече от един човек на площ от 8 квадратни метра. С 30% от капацитета си ще могат да работят езиковите центрове и танцови школи. На сватбите и тържествата на закрито вече се допускат до 30 души, а на открито- до 60. На пазарите и тържищата бе въведено еднопосочно движение и спазване на дистанция от 1,5 м. За свиждане в болници се допуска по един посетител, но той трябва да бъде с пълен комплект от предпазни средства. 

Представителите на ресторантьорския бранш отново бурно реагираха на обявените нови противоепидемични мерки. 

"Мерките се затягат навсякъде, така че неминуемо и при нас ще се стигне. Нищо чудно да се стигне и до пълен локдаун, като в Европа... Още плащаме зимни разходи. За жалост имаме групи, които са ни септември, октомври, ноември и по новите изисквания, които ще искат 30% капацитет в ресторант или 100% ваксинирани, по-скоро ще паднат групите", заяви Радослав Младенов- собственик на заведение в Белоградчик.

В някои градове на страната още през миналата седмица започнаха протести на представители на този бранш. 

"Не може, когато вървят здравни мерки за ограничаване дейността на сектор на икономиката съответно, да няма изготвени икономически и социални мерки", коментира Павел Петров- съпредседател на Българската асоциация на заведенията.

На спортни събития, които са на открито, може да има до 30% заетост на капацитета, а всички, които са на закрито, ще са без публика. Фитнесите ще могат да работят също с капацитет до 30%, но груповите тренировки се преустановяват, разрешават се само индивидуални. 

"Ситуацията е такава, че те ни убиха още при миналите затваряния и половината хора се отказаха вече да тренират", обясни Светломир Гергов от клуба по културизъм "Бъдин" във Видин.

Артистите също са сериозно обезпокоени от новото затягане на мерките заради коронавируса.

"Все по- малко ще бъдат нашите срещи. Пак няма да има концерти, пак вкъщи ще гледате едни и същи сериали... Ние вече нямаме правото да работим. Те на нас ни отнемат правата да работим", заяви певицата Силвия Кацарова.

Видинчани също коментираха новите противоепидемични мерки. Според някои те са твърде крайни, а според други, в сравнение с останалите държави, у нас мерките не са толкова строги:

"След като има увеличение на заболеваемостта, трябва да има и мерки... Мерките са нужни, защото вирусът се разпространява... Трябва да се засили процесът на ваксинация... Не би трябвало да ги затварят, защото няма пари. Държавата няма пари..."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45