Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: "Възхитен съм от това, което се случва на Рациария" /ВИДЕО/

2
Снимка: Красимир Каменов

Професор Николай Овчаров посети разкопките на термите в антична Рациария. Той е научен координатор на шестте приоритетни археологически обекта в страната, между които е и Рациария. Другите обекти са Мисионис край Търговище, Солниците в Провадия, Перперикон в Източните Родопи, Вишеград на около 5 км. от Кърджали и Хераклея Синтика в Пиринска Македония. "Възхитен съм от това което виждам тук", коментира проф. Овчаров:

"Първо искам да изразя възхищението си от това, което виждам. Това са уникални неща. 20 метрови колони. Грандиозно нещо. Аз съм "пообиколил" Римската империя. По-точно останките ѝ и искам да ви кажа, че подобно нещо рядко се вижда. Първото ми впечатление, че все едно съм в баните на Каракал в термите на Рим... Надявам се финансирането да продължи и тези терми в рамките на 4 до 5 години да се разкрият изцяло... Видин след време ще разполага с нещо, с което се гордее Рим."  

Финансирането на тазгодишните разкопки в Рациария е на стойност 300 000 лева.

"Сега вече сме почти към края на разкопките. Остават ни 10 дни. За този период от два месеца, през които работехме, успяхме да проучим източното крило на римските императорски терми. Безспорно вече сме категорични, че това са най-големите терми в България. Много по-големи от така известните в Одесос, в днешният град Варна. Там те се посещават от хиляди туристи. Реално нашето заключение е, а и за това бяха отпуснати средствата да се проучи обекта и да стане основен акцент на културния туризъм не само за Видин, а и за цяла Северозападна България. Това е напълно възможен факт. Имаме желание тези разкопки да продължат години наред с това темпо. Тези терми трябва да бъдат реставрирани и консервирани и да се превърнат в един туристически обект, както подобава.", коментира ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров.


Върху основите на термите е била построена и раннохристиянска базилика, като на места по колоните се виждат издълбани кръстове, коментира  доцент Иво Топалилов:

"Термите през късната античност са били един голям лукс за всеки един град. Рациария не е изключение и поради това, че това един масивен комплекс, част от него се преизползва за различни цели. В нашия случай имаме по-любопитен момент - част от термите са преустроени в раннохристиянска базилика. Тя е трикорабна и кръстовете са от този раннохристиянски период... Тук е била една от най-силните християнски катедри през 4-5 век. Даже епископа на Рациария е взимал дейно участие в Ариянския спор в империята, който води до налагането на сегашният вариант на християнството. В този смисъл Рациария е един от огромните християнски центрове през 4-5 век  когато се преоформят термите в базилика."

Според кмета на село Арчар Веселина Данаилова в чийто район е антична Рациария, предстоящото експониране и социализиране на обекта е бъдещето на селото:

"Това е една от най-големите възможности Арчар да придобие популярност и да се създадат работни места. Това е обект с огромен потенциал и е грехота да не се използва."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50