Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци почистиха около язовир "Огоста"

Снимка: Деннис Тодоров

Доброволци се организираха и почистиха местността "Червеното връвище" край язовир Огоста в Монтана. Деннис Тодоров е от Монтана и един от организаторите на почистването. Последните години не живее постоянно в града, но намира време да помага и да се включва в различни каузи в подкрепа народния си край. С Мирослав Асенов, другият инициатор на акцията, са приятели от дълги години. 

"Едно от хобитата, които има той е риболов. Влиза на различни точки в язовир Огоста. Познава целият язовир и в едно от влизанията е попаднал на това място, което е пълно с изхвърлен пластмасов отпадък от течението на водите в язовира, защото река Огоста като се влива в язовира, по принцип напролет, когато са и по-високи нивата на водите отнася по поречието си всичкия боклук, който е изхвърлен в дерета и в нелегални сметища около нея. Мястото  "Червеното връвище" е естествената спирка на този отпадък", разказа как се стигна до акцията Деннис Тодоров.

Снимка: Деннис ТодоровПланина от отпадъци се събира на "Червеното връвище". За да не се върнат обратно във водоема при покачване на нивото, решават да ги съберат. Включват се и в инициативата на "Грийнпийс" – България за почистване на водоеми в страната. От организацията получават чували и работни ръкавици, помагат и популяризиране на събитието. Във второто почистване на язовир Огоста се включват около десетина доброволци, събират около 100 чувала с отпадъци, предимно от пластмаса, разказа Деннис Тодоров:

"Благодарности на всички хора, които се отзоваха, защото това е второто почистване и общо се събрахме около десетина доброволеца. Отпадъците, които събрахме бяха около 100 чувала, не можахме да ги преброим с точност. От общинско предприятие "Чистота" в Монтана ни пратиха едно голямо ремарке с трактор, за да може да ги изнесем от язовира... Валери Спасов от ИАРА ни помогна. Дойде с голяма лодка и благодарение на него успяхме да транспортираме доста голяма част от отпадъка на брега... Има включване и от Българския младежки червен кръст в Монтана... Имаше много интересна инициатива от Краси Кънчев за засаждане на дървета в района и засадихме около 20-ина." 

Деннис Тодоров се надява хората спрат да изхвърлят безразборно отпадъци по поречието на реката, а ако има още нелегални сметища по поречието на реката ще бъдат подавани и сигнали до институциите.. 

В "Еко Свят" продължаваме темата за опазване на рибата и чистота около язовир "Дъбника" до Враца. Много често при зарибяване или почистване на водоема идват и деца с родителите си. Идеята е още от малки децата да се научат да обичат природата, да пазят рибата. Тези послания членовете на сдружението "Заедно за язовир Дъбника" отправят и чрез видео клипове на уловена в Дъбника и върната обратно риба.

"Повечето от рибарите, които са тук, те са спортисти. Хора, които предпочитат адреналина да извадят рибата, да се снимат и да я пуснат. Имаме една традиция, която ще бъде четвърта или пета година за Никулден - събираме се, пускаме шарани. Все повече хора се включват, водят децата си. Нещо хубаво е, защото природата е за всички и трябва да научим малките да обичат природата", разказа Владислав Йорданов - член на Сдружение "Заедно за язовир Дъбника".

Тази година риболовците правят и две почиствания около водоема и апелират постоянно посетителите да не замърсяват и да не оставят след себе си отпадъци край язовира. За да опазят рибата от бракониери ползват камера за нощно виждане, термо камери, а по време на забраната за риболов имат денонощна охрана от доброволци. След всички тези мерки бракониерите са ограничени:

"И са принудени да спазват разпоредбите. Ние ги знаем, знаем кой къде как ходи, засичали сме ги по язовира, говорили сме си културно. И не са идвали след това."

Третата тема в предаването този четвъртък е за туристическия комплекс "Дядо Йоцо" в Искърското дефиле. Негов създател е Огнян Петров. Тази година, въпреки пандемията, е имало посетители и собственикът отчита сезона като добър. Комплексът се намира в землището на село Очин дол:

"Избрали сме едно прекрасно място, което отговаря най-добре на разказа на Иван Вазов, защото това е един литературен герой, който е описан от Иван Вазов, че е живял някога в Искърското дефиле, но няма точно място и защото ние сме най-близко до описанието в разказа. Идеята е да се чува железницата, да се чува как шуми Искъра."

Паметникът е дело на двама скулптури - Георги Тишков от Враца и Моника Игаренска от Мездра. Комплекс е открит на 23 септември 2005 година и оттогава постоянно привлича туристи. 

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00