Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Наумов: Живот в кадър

2
Обучение



Какво е фотографията, ако не cпoмeн. Hяĸoгa, мнoгo пpeди пoявaтa нa фoтoaпapaтa, xyдoжниците по този начин са създавали тези спомени. Днec вcичĸo изглeждa дocтъпнo, дopи ни ce cтpyвa, чe e пpeĸaлeнo лecнo. Bceĸи cмapтфoн e cнaбдeн c ĸaмepa и "фoтoгpaфитe" са на всеки ъгъл. Ho вce пaĸ, тoвa e изĸycтвo и в тoчнo тoвa пpeнacищaнe oт възмoжнocти вceĸи дa ce дoĸaжe ĸaтo фoтoгpaф, ce oтĸpoявaт нaй-дoбpитe.


Един от открояващите се е Николай Наумов. Той е видински фотограф и иска да предаде знанията и уменията си и на други хора, заинтересовани от това изкуство. Отскоро Ники организира фотопленери- колективни сбирки, на които предава от опита си на своите последователи. На тези пленери не само им казва, но и показва нагледно тънкостите в снимането.


"Идеята е да дойдат хора, които имат интерес към фотографията и когато завършим едното пленерче, второто, третото, да може да направим една малка изложба. Много бих се радвал да направим една изложба с фотографи, които все още не са познати на аудиторията и би било интересно да се проследи за какъв период от време би могло да станат добри и дали всъщност ще развият определен стил"- каза за Радио Видин Николай Наумов.


Желанията на Николай не свършват дотук. Фотопленерите и изложбите са едва началото на пътя, по който тръгва младият фотограф. Крайната му цел е създаване на фотошкола, в която при желание, всеки може да получи нужните знания и да придобие практически опит.


За краткото време от две седмици, в което Николай провежда фотопленерите, вече има няколко ученика. Един от тях е десетокласникът Антонио Митков, който въпреки възрастта си, смята да се развива в областта на фотографията. Той не е единственият последовател на Николай, но пък е най-малкият такъв.


портрет"Доста неща научих, теория също, но като цяло, повече е снимането. Обикаляме по града, правим много хубави снимки. Ники ми показва много техники на снимане, оправя ми настройките на фотоапарата и много други" – сподели Антонио, който се занимава с автомобилна фотография, към която има влечение още от малък.




Възможностите са толкова големи, колкото ти им разрешиш да бъдат, смята Ники. Това, което той прави, е не само творчество. Той вдъхновява, той дава очите и сърцето си назаем на всички тези, които се докоснат до снимките му. Това е умението да опишеш цветовете, да пресъздадеш тишината, да направиш всичко това, което е отвъд словото. Защото, както се казва- там, където свършват думите, започва фотографията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50