Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават командировъчните на международните шофьори- ще ги задържи ли това у нас?

Снимка: Радио Видин

Командировъчните на международните шофьори да се увеличат от 27 на 50 евро на ден, когато курсът се изпълнява от един шофьор, предвижда проект за промени в Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина. Бизнесът, синдикатите и правителството обсъдиха документа миналата седмица и той предстои да бъде гласуван от правителството. Според проекта, когато курсът се изпълнява от екип от двама шофьори, увеличението на командировъчните пари е от 21 на 45 евро. Промените са наложителни с оглед преустановяването на трудовата миграция. В усложнената обстановка, породена от разпространението на COVID-19, е още по-наложително да бъдат подпомогнати професионалните водачи, така че да бъде обезпечено извършването на транспортните услуги и недопускането на срив в снабдителните вериги на стоки, пише още в доклада. Ще задържи ли това работещите в сектора у нас? Потърсихме Йордан Арабаджиев, председател на Международния съюз на превозвачите:

"Това са фиксирани суми, които всеки един международен шофьор получава по силата на Наредбата за служебни командировки. Досега те бяха 27 евро на ден, а когато става въпрос за двойна езда- 21 евро. Сега се променя това ... И покрай мобилния пакет и покрай изискванията за директивата за командироване, там има минимални ставки, на които трябва да отговарят международните шофьори, когато извършват превози в държави от ЕС. Понеже в голяма част от тях има колективни трудови договори, там има минимални ставки за час. Имаше опасения, че в някои държави няма да успеем да изпълним директивата за минималните ставки."- обясни Йордан Арабаджиев.

Недостигът на професионални водачи е проблем и в европейски план и държави като Англия и Испания предлагат по-изгодни икономически условия за упражняване на професията. Разговаряхме с Николай Жиков, международен шофьор, служител на голяма българска транспортна компания:

"Има много младежи, които работят в нашата фирма в момента, обучават се, пуснати за първи път, работят сами. Пробват момчетата, но не знам какво ще бъде с тях и дали ще харесат професията, защото тя е много трудна ... Във фирмата, в която работя финансовата мотивация у много добра. Доколкото разбрах след Нова година тя ще е още по- добра. По- добре е в България, отколкото в чужбина, защото в чужбина вече навсякъде лъжат. Определят едни пари, работиш примерно почасово, накрая се натрупва една огромна сума, работиш като луд по 15 часа на ден, всеки ден с нарушения и с риск, за да можеш да спечелиш нещо повече и накрая се получават едни проблеми, и ти спират много пари."- сподели Николай Жиков.

Размерът на командировъчните средства, които получава персоналът на "Сухоземни транспортни средства", са определени още през 2007 година и от тогава не са актуализирани, се посочва в доклада към проекта от Министерството на транспорта. За сравнение в съседна Румъния, по информация на браншови организации в автомобилния транспорт, установеният минимум на дневната ставка на разходите за командировъчни възлиза на 35 евро, като размерът може да бъде увеличен два пъти и половина и да достигне до 87,5 евро, пише още в документа. Очаква се увеличението на командировъчните да намали негативното влияние на инфлационните процеси от 2007 година насам. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30