Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Попов, БСП: Моята цел е да бъдат разрешавани проблемите на Видин и Северозапада

Снимка: БГНЕС

Депутатите от 47-ото Народно събрание офииално всъъпиха в длъжност, започнаха и консултациите при държавния глава за връчване на проучвателен мандат за съставяне на правителство. Четири политически формации- "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България", са близо до приключването на преговорите за съставяне на коалиционен кабинет.

"Заявките на лидерите на парламентарните групи и на бъдещата коалиция, надявам се, са в посока сериозна борба срещу корупцията, възвръщане на държавността, борба с "паралелната държава", с която ние от БСП се борим вече години наред, и, надявам се, повече отговорност в сравнение с предишните два парламента, изразяваща се в създаване и конструиране на редовен кабинет. Неговата основна задача ще е и излизане от тежката ситуация- икономическа, социална, демографска криза и борбата срещу COVID", коментира в "Посоките на делника" народният представител от БСП от Видин Филип Попов.

Радио ВИДИН: Започнаха консултациите при президента за връчването на проучвателен мандат, оптимист ли сте, че този път ще бъде съставено правителство и ще работи с подкрепата на тези четири партии, които заявяват към момента, че ще го подкрепят?

- Да, към настоящия момент съм оптимист за създаване на парламентарно мнозинство и редовен кабинет, който всъщност ще е и инструмент за изпълняване на политиките, заложени в коалиционно споразумение във всяка една сфера- правосъдие, здравеопазване, икономика, социална политика, външни работи, вътрешни работи, национална сигурност и т.н.

Как ще работите вие от БСП с коалиционен партньор като "Демократична България", след като сте диаметрално противоположни в политическия спектър?

- Именно заради това се създава коалиционно споразумение, защото там следва да намерим своите пресечни точки по отношение на политиките, приоритетите и инструментариума във всеки един сектор. Разбира се, всеки един от коалиционните партньори следва да постави и своите червени линии, следва да постави и своите приоритети, но в крайна сметка да се търсят пресечни точки с цел развитие и излизане на България от кризата.

Каква ще бъде БСП вече в изпълнителната власт след толкова години в опозиция?

- БСП действително е била доста години в опозиция, но БСП винаги е била национално отговорна партия. Единствена БСП заложи в своята програма приоритети за развитието на България за първите 100 дни- конкретни, ясни, точни политики. Така че ние ще следваме тези политики, ще следваме коалиционното споразумение във всеки един сектор именно с тази цел- развитие на България, борба с корупцията по високите етажи и не само, развитие в икономиката, в социалната сфера, борба с тежката криза в здравеопазването.

Очаквате ли "другарски огън" от вътрешната опозиция в БСП?

- "Другарският огън" всъщност не е спирал години назад и продължава и сега, но тази позиция не е партийно отговорна, не е и национално отговорна, защото във времена на тежки изпитания за българия народ, във времена на криза, трябва да сме много по-консолидирани и като общество, и като партия и наистина да поемем своята отговорност пред българските граждани с цел да изведем България от кризата.

Какво трябва да се свърши в най-спешен порядък?

- Ние сме парламентарна република, парламентът трябва да влезе в ролята си, да заработи, да се съставят комисиите. Всичките коалиционни приоритети преминават в крайна сметка през законодателни промени. Във всяка една сфера. Например в сферата на правосъдието трябва да се направят анализи на съответните правораздавателни органи, на антикорупционната комисия и да се изработи закон, който да отговаря на критериите, заложени в коалиционното споразумение.

Ще има ли инициативи в посока да се овладеят растящите цени?

- Да, това е и част от нашата предизборна програма и платформа, от нашите приоритети, от нашите цели. Като част от бъдещата коалиция, ние ще работим в тази насока- нормализиране на цените с всички възможни законови средства и методи. Знаете, че ние предложихме намаляване на ДДС на енергоносителите, а това в крайна сметка включва и по-ниски цени за крайния потребител. Намаляване на ДДС на лекарствата, на храни от първа необходимост и т.н.

Повишаване на доходите?

- Разбира се. Вижте, когато се ограничи корупцията, когато се спрат "калинките" и назначенията по различни ведомства, министерства и администрации, на хора, които са политически назначени без професионален опит и стаж, това ще доведе и до повишаване на доходите. Ще се подобри инвестиционният климат. Това става, когато имаме едно стабилно законодателство, стабилно мнозинство, управление, правителство с ясен хоризонт и приоритети.

Този хоризонт включва ли пълен, четиригодишен мандат?

- Да, към настоящия момент включва такъв пълен мандат на парламента и на правителството. Защото голяма част от тези приоритети няма как да се случат за 1, 2, 3 или 5 месеца.

Какви са Вашите лични приоритети като народен представител от Видин и Северозапада?

- Това, което винаги съм твърдял- аз ще продължа да се боря за развитие на Северозапада като един от най-изостаналите региони. По отношение на инфраструктурата, по отношение на инвестиции. Имах приемен ден във Видин и държа да отбележа една тежка тема, която беше поставена от граждани на Видин- едно решение на Общинския съвет, касаещо "Синята зона". Давам го като пример. Това според мен е неудачно решение, още един налог върху видинчани, върху гостите на града. Няма как да сравняваме Видин със София, нито като демография, нито като транспортни връзки, нито като социален статус на населението. По този начин не може да се пълни общинска или държавна хазна. Болницата във Видин също е приоритет. Всички тези проблеми, касаещи Видин и видинчани, аз ще ги поставям в Народното събрание, ще ги поставям пред съответните министри. Моята цел и посока е те да бъдат разрешавани. Във Видин да има инвестиции, Видин да се възроди като център в Северозападна България. Това, разбира се, става чрез инвестиции, чрез програми, приоритети във всяка една сфера- и в земеделие, и в здравеопазване, инфраструктурата, пътят до Видин, тунелът под Петрохан, създаване на зеленчукова борса... Аз ще продължа да се боря за тези приоритети, надявам се да получа подкрепа и от останалите народни представители от региона, независимо от коя политическа сила са, защото в крайна сметка говорим за бъдещето на родния ни край и на всички наши съграждани.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03