Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

Снимка: Радио ВИДИН

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца.

Няма други празници, които са така очаквани от всички, както са Бъдни вечер и Рождество Христово. Тези празници носят духа и нашата култура, създават красива празнична атмосфера, събират семействата.

Когато вече имаш собствено семейство, имаш повече отговорности и трябва да предадеш това, което знаеш, казва Биляна Иванова от Видин. В приготовленията за празниците се включва и нейната 5-годишна дъщеря Ани.

"За Бъдни вечер спазваме традицията да са нечетен брой храните. Винаги правим питка заедно. Ани се включва в украсата на питката. Баба ни помага за основното ястие, защото тя го приготвя най-добре - пълнени чушки с боб..."

За десерт си пекат тиква, на масата слагат плодове и задължително мед.

"Бъдни вечер празнуваме в нашето семейство. На коледа до обяд ходим при моите родители. Ако на обяд сме при тях, вечерта сме при другите родители- при свекър ми и свекърва ми или обратното, така ги разделяме. Да може да сме отишли при всички, с всички да сме се видели", разказва Биляна Иванова.

За празниците си пожелава да са живи и здрави. За нейната дъщеря Ани най-хубавият подарък е семейството. 

"Искаме да пожелаем на всички слушатели да имат много повече поводи да се събират с най-близките си."

Цеца Христова живее във видинското село Антимово. Сподели, че на Бъдни вечер и Рождество Христово се събират със сватовете, със семействата на дъщерите, с внуците, а вече и с правнучката Калина. Всички очакват тези празници с нетърпение. Стремят се да спазват традициите и да ги предават на по- младите. 

"Ние в нашето семейство, което непрекъснато се множи, празнуваме тези празници и ги очакваме с голямо нетърпение, както ние по-възрастните така и по-младите- внуци, правнуци, всички. Как ние го празнуваме? Донякъде се стремим да спазваме старите традиции от които така са ми останали повече спомени от моя дядо в моето детство. Как се е празнува този празник? Да, тогава наистина под масата си слагахме слама, както е поверието. Дядото разчупваше питката, но преди да се започне самата вечеря той прекадваше масата, казваше си молитвата", спомня си Цеца Христова.

На Бъдни вечер се събират при сватовете, а на Коледа - в нейната къща.

"На 24-ти подготовката е много голяма и от едната, и от другата страна. Събираме се в къщата на сватовете. Е, нямаме огнище там, но пък имаме една модерна камина, която е голяма. Един голям хол, в който опъваме голямата маса със съответните украси, със съответните манджи, които трябва да бъдат. Традицията в нашето голямо семейство е да се правят 9 постни ястия", разказа Цеца Христова.

Приготвят постните сърми, постни чушки с ориз, пълнени сухи чушки с боб, тава със запечени картофи, варено жито, содена питка, задължително.

"Зетят, който си е оттук, от Антимово, той пък има задачата да търси едно дърво, което е голямо, дебело и толкова дълго, колкото може да стане в тяхната камина. И това дърво си го наричаме Бъдник. Слагаме трапезата, нареждаме се всички около нея... Изобщо този ден, 24 декември ни е изпълнен с радостно напрежение за вечерта. Защото всички сме заедно, всички се виждаме. Внуците са в София, пристигат, изобщо е нещо много хубаво и дай Боже на всекиму такава радост. Тези празници, те сплотяват семейството. Ето и в момента, като Ви казвам, просто настръхвам. Важното е, че децата възприемат това, обичат много да им разказвам за миналото", допълни Цеца Христова.

За празниците пожела:

"Нека да сме преди всичко здрави. Нека да се обичаме, нека да няма омразата, която я виждаме по върховете. Нека да се сдружим всички, нека да се съюзим, нека бъдем щастливи!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57