Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пещерата "Башовишки печ" става защитен природен обект

Снимка: Радио ВИДИН

Българското пещерно дружество внесе в Министерството на околната среда  (Вх.N48-00-704/21.09.2021) ново, актуализирано предложение за обявяването на пещерата "Башовишки печ" край гара Орешец, област Видин, за защитен природен обект със статут на природна забележителност. От пещерното дружество съобщиха, че се очаква подписът на министъра под заповедта. 
Как се стигна до края на 11-годишната сага за опазване на пещерата- в "Еко свят" говорим с Алексей Жалов- член на УС на Българското пещерно дружество.

Пещерняците от Видин наричат пещерата "Башовица" и я определят като природен феномен. Още през 60-те години на миналия век в района се изгражда кариера, а входът на пещерата е запушен. Години след това пещерняци от Видин наемат фадрома и след няколко часа отварят отново пещерата. Започва нейното интензивно изследване.

"Последно време се организираха няколко поредни експедиции за проучването в резултат на които тя е картографирана. Нейната дължина е 4 километра и 100 метра, което я прави най- дългата пещера в Северозападна България. Та е проводник на подземни води и там има няколко странични притока", разказа Алексей Жалов.

В пещерата се срещат образувания, типични за водните пещери. През есента пещерата се обитава от прилепи. При проучванията са установени и ендемични видове- слепи пещерни животинки.

"Там бяха открити и вкаменелости от пещерна мечка, хиена и други животни, които отдавна не живеят на планетата Земя."

На 12 ноември т.г. със свое писмо, МОСВ уведомява БПД, че след съгласуване с други институции, счита за целесъобразно направеното от тях предложение за обявяване на пещерата за природна забележителност и възлага на РИОСВ - Монтана да свика комисия, която да вземе решение по казуса. Такава комисия е свикана и представителите на съответните заинтересовани страни са разгледали предложението за обявяване на пещерата за защитен природен обект със статут на природна забележителност. Дадени са следните становища и предложения: в границите на природната забележителност се забранява внасяне на неприсъщи растителни и животински видове; дейности, свързани с къртене, чупене, пробиване и разширяване на галерии и отвори в пещерата; унищожаване, повреждане и изнасяне на елементи от пещерната структура, изнасяне на палеонтоложки или археологически находки с изключение на провеждане на регламентирани научни изследвания; палене на огън, използване на пиротехнически, димни и огнени ефекти, използване на взрив в пещерата; поставяне на надписи и знаци; забранява се използване на пещерата за производствени и складови дейности; за провеждане на масови мероприятия; влизане на селскостопански животни. Природната забележителност ще включва галериите на пещерата представени с координатен регистър, буферна зона от 50 метра около пещерните галерии.

Предложението на комисията от 21 декември е екоминистърът да издаде заповед за обявяване на пещерата "Башовишки печ" за природна забележителност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи. Първо, защото..

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Национален поетичен конкурс за любовта организира Младежки дом-Враца

За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..

публикувано на 23.01.25 в 15:55

250 хиляди са зимуващите водолюбиви птици у нас

Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида.  За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.  В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..

публикувано на 23.01.25 в 14:51

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората.  "Хората много..

публикувано на 23.01.25 в 14:46

С успешен туристически сезон за 2024 година се похвали Община Видин

Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..

публикувано на 23.01.25 в 14:41

Шофьори са разтревожени заради липсата на мантинели на видинския булевард

Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..

публикувано на 23.01.25 в 13:58

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00