Област Видин е най-малка по брой жители и с най-застаряващо население в страната, сочат предварителните данни от преброяването към 7 септември. По-малко от 600 деца се раждат в областта за година, но има и положителна тенденция-намалява темпът на миграция от региона.
Жителите на цялата област Видин са малко над 74 000. От предишното преброяване досега, населението се е стопило с 26 000. Причината е отрицателният естествен прираст и застаряващото население, съобщи началникът на отдел "Статистически изследвания - Видин" към Националния статистически институт Цветан Цветков:
"По предварителни данни населението в област Видин е 74 493-ма души, съответно мъжете са 35 912 и жените- 38 581. Резултатите очаквано сочат намаляване спрямо предишното преброяване, което беше преди 10 години. За област Видин намалението е с около 26 000 души. Основно намалението се дължи на отрицателния естествен прираст, както за цялата страна, така и за област Видин, но при нас най-характерно е така нареченото застаряващо население. Ние сме областта с най-застаряващо население и резултатите от преброяването го потвърждават."
По-малко от 10 000 са децата, а една трета от хората са над 65-годишна възраст:
"В област Видин населението до 17-годишна възраст е само 9 444 души. На възраст между 18 и 64 години е 40 974 души и над 65-годишна възраст са 24 075 души. Демографските процеси са едни от най-трайните, може така да кажа. Застаряващото население от своя страна вече води до една по-ниска раждаемост, от тук съответно се обуславя и малкият прираст на населението от страна към раждания. Характерно за областта е, че те вече са под 600 родени деца за година и съответно по-високият брой на умрелите, които са над 2 000 души средно на година."
63% от хората, или малко над 47 000, са в градовете. Обезлюдяват не само селата, а и областният център. Красимир Александров живее в комплекс "Химик" във Видин и казва, че много от съседите му вече не са в града:
"Ние имаме толкова празни апартаменти. Като погледнеш през терасата и виждаш колко прозорци светят и колко съответно не, т.е. хората ги няма. Идват си сега за празниците, малко се понапълниха, но те заминават отново, не че е осезаемо, то е фрапиращо."
Не било така допреди няколко десетилетия, обяснява Борис Влашев:
"Градът вече е със затихващи функции. В смисъл- има болница, няма лекари. Има училища, няма ученици. Аз кат съм бил ученик, сме били по 40 деца в клас и ако сме били 5-6 паралелки, сега са две паралелки с 22,23 деца, с 16."
За разлика от броя на населението, където е на последно място, по жилищен фонд Видин не е на дъното на статистиката. В селата има повече къщи, отколкото жители, сочат данните от последното преброяване:
"Пак по предварителни данни, на базата на преброяването в област Видин, сградите в областта са 52 419, съответно със 70 610 жилища. Това също е нормално, в смисъл такъв, че голяма част от селата ни са обезлюдени, но сградният фонд съществува. Той е наличен. Целта на основните показатели, които се наблюдаваше преброяването, това са сградите и жилищата, независимо дали са обитавани в момента или не. Така че в тази бройка влизат и необитаваните сгради и жилища."
За жителите на региона негативната демографска картина не е изненада:
"То си е естествено. Такава е обстановката в страната, че хората са принудени, повечето млади хора да търсят някаква реализация извън страната. Няма нищо чудно, че толкова много е намаляло нашето население. Видин винаги си е бил такъв край забравен, както се вика- и преди много години, и сега. Нищо не се е променило."
Въпреки обезлюдяването, има и положителни тенденции, сочи годишната демографската статистика. Намалява броят на хората, които напускат региона.
"В последните години се наблюдава едно такова затихване, мога да кажа на отрицателния естествен прираст, който се дължи на базата на миграцията, т.е. имаме все по-малко изселени и все повече увеличаващ се брой на заселеното население, т.е. намаляват тези, които се изселват от областта. Това е една положителна тенденция. Все още е с отрицателен знак, но той е със затихващи функции"- обясни началникът на отдел "Статистически изследвания - Видин".
През месец март се очакват окончателните резултати от преброяваното в страната.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..