Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МИГ-Лом навършва 5 години

Над 2 милиона лева вкара в Лом Местната инициативна група

Снимка: Радио ВИДИН

С Тържествена сесия днес в Лом отбелязват 5 години от учредяването на Местната инициативна група /МИГ-Лом/. Това е една от активно работещите Местни инициативни групи в Северозапада. 

Местните инициативни групи имат за цел да идентифицират и осъществяват стратегията за местно развитие, като вземат решения за разпределянето на финансовите ресурси и управлението им.  

За петте години са постигнати много цели, коментира изпълнителният директор на инициативната група в Лом, Румяна Симеонова:


"Изпълнихме целта на създаването на МИГ-Лом. Още със самото създаване се целеше да се разработи стратегия, с която да се кандидатства по Програмата за развитие на селските райони... Аз мисля, че сме на прав път и ще надграждаме и през следващия програмен период... До момента има обявени 25 процедури, подадени са 73 проектни предложения, 57 от тях са одобрени от местната група, а след това се одобряват от управляващия орган- 27 са одобрени от него. Имаме 36 бенефициенти. В момента имаме 43 сключени договора, като 35 се изпълняват... Общата стойност на безвъзмездната помощ е близо 6 милиона. Най- важното е, че до момента има изплатени над 2 милиона и 200 хиляди лева, които реално са влезли във фирми, община и земеделски производители... МИГ трябва да обединяват партньорите от обществения и частния сектор, да бъдат добре балансирани и представителни за съществуващите местни различни заинтересовани страни в района. На ниво на вземане на решения, представителите на частни и обществени интереси (различни от представителите на държавните и общински институции) трябва да съставляват поне 50% от местното партньорство...", обясни Румяна Симеонова.

 
Председател на Управителния съвет на МИГ-Лом е кметът на града Георги Гаврилов, който е доволен от партньорството си с инициативната група, въпреки, че в началото е подходил скептично.

"Имаме много добро партньорство. Ние, като Община участваме в много проекти. В МИГ-Лом работят доста сериозни специалисти... Да, бях скептично настроен, но навлизайки в работата видях, че нещата се случват. Имаме проекти на стойност близо 800 хиляди лева. Подкрепяме хората с увреждания, възрастните хора и хората с невъзможност над 75 години. Това са важни неща за нашата община, където както и във Видин и в северозападна България има застаряващо население...", обясни кметът.


Тържествена сесия на Общото събрание  на МИГ- Лом, която е днес, 10 февруари от 17:00 часа, може да бъде проследена на живо на Фейсбук страницата на МИГ-Лом.


Чуйте репортажа в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападни приключения със "Северозападни разкази"

Северозападна България е място, в което дори възрастните трудно се справят понякога. Всъщност често, а някои така и не успяват. Труден терен, тежки условия, страховити обитатели… А сега си представете какво е да си дете в това безмилостно място! През 90-те, за да е по-забавно! Да се налага тогава и там, в най-бедното време, на най-бедното място, да..

публикувано на 21.03.25 в 16:55

Резбата върху кост- красота и изящество

Пенчо Костов е майстор резбар и е член на Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти-Враца. Живее в София, но произхода му е от белоградчишко. Баща му е от село Вещица, а майка му- от Салаш. Той прави резбите и миниатюрите си върху рога от елен и сръндак. Експонатите, изработени от кост и рог от Пенчо Костов представляват ловни сцени и..

публикувано на 21.03.25 в 16:50

Гомотарските гъски Видо, Кула и Гъмза, кучето Гошко и петелът Джизъса

На брега на Дунав, до село Гомотарци, семейството на Ивайло и Деси Пенчеви се радват на прекрасна природа и феноменална гледка към невероятната и величествена река. Обикновено човек, за да не е самотен, си взема домашен любимец. И Деси и Иво имат, и то не един. И освен кучето Гошо, останалите любимци  са малко по-различни от стандартните-..

публикувано на 21.03.25 в 15:40

Село Шипот- паметници на партизани, тишина и безлюдни къщи

Обезлюдяването на обширни райони е един от най-тежките проблеми на България. Факт е, че именно той се превръща в катализатор на миграция както към големите градове, така и към страните от Европа. Днес отново търсим мнения за причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на едно село от този регион.  В..

обновено на 21.03.25 в 15:15

Социални работници в Кула: Работим на терен, опитваме се да сме в помощ на хората

В Дирекция "Социално подпомагане"  - Кула избраха "Социален работник на годината" и така  отбелязаха професионалния си празник - Световния ден на социалния работник, който честваме през третия вторник на март.  Служителите от дирекцията отличиха Биляна Данкова , началник отдел „Социална закрила“. Признанието носи и още по-голяма отговорност, каза..

публикувано на 21.03.25 в 15:01

Отбелязваме Световния ден на хората със синдром на Даун

На 21 март отбелязваме Световния ден на хората със синдром на Даун . Датата не е избрана случайно, тъй като Синдромът на Даун се причинява от тризомия на 21вата хромозома, тоест наличие на три копия на тази хромозома, вместо на две. Хората с този синдром често са наричани "слънчеви“ , заради обичливия нрав. С какво се характеризира това..

публикувано на 21.03.25 в 13:27

Отбелязваме Световния ден на кукления театър

В Световния ден на кукления театър  си говорим за това прекрасно изкуство, което пренася зрителя в свят на магия и въображение. С всяко движение на куклите и всяка реплика на актьора оживяват героите, които разказват истории, пълни с вълшебство и емоция. Този театър не се нуждае от огромни декори или сложни технологии, а от умението да..

публикувано на 21.03.25 в 10:06