Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникалните свойства на пчелните продукти и тяхното приложение

Снимка: Радио ВИДИН

Пчеларите честват своя порофесионален празник. Денят на пчеларя се отбелязва два пъти в годината - веднъж на 8 юли, когато се чества паметта на св. Прокопий и втори път днес на 10 февруари, когато отдаваме почит на свети Харалампий.

Пчелите са важна част от живота на нашата планета. Без тях той можеше и да не съществува. Освен, че те са жизнено важни за нашето съществуване, от тях се добиват и много продукти, които са уникални и изключително полезни. За пчелните продукти и тяхното приложение разказва пчеларят Иван Матеев, който е и председател на Областния браншови пчеларски съюз във Видин. Той отглежда 120 кошера, но не е потомствен пчелар. Започнал е с едно пчелно семейство, което му е подарено през далечната 1974 година като сватбен подарък от негов роднина. 

"Пчелните продукти са шест на брой. Като се каже пчела, обикновено в мозъка възниква мед - това е първото. Восък, след това идва пчелен прополис, пчелен прашец, пчелно млечице и пчелна отрова. За съжаление, засега в България пчелна отрова почти никой не произвежда, докато другите продукти се добиват.  За восъка малко хора знаят, но той се използва за преработка и за добиване на пчелни основи, които се влагат в пчелното семейство. Прополиса е един много силен природен антибиотик, който не е изучен из основи, но мога да кажа, че той действа бектерицидно, обезболяващо и регенериращо, демек възстановява тъканите. Прополиса може да се използва при лекуване на гастрити, колити, язви, за жабуркане на болно гърло за гарагара и т.н.  Прашеца е два вида. Пчелен прашец - това е прашеца, който пчелите донасят директно от цветята. На прелката на кошера се монтират едни устройства - прашецоуловители, които свалят прашеца от задните крачка на пчелите. Като минат, те го оронват и прашеца пада под формата на едни мънички зрънца. Това е суров прашец. Използват го при много случаи, особено за подобряване, стимулиране на имунната система. Другия вид прашец се нарича перга или пчелен хляб. Този прашец се намира вече в пчелната пита. Като престои известно време, вече е незаменим продукт. Ползвал съм го. Очарован съм от него, но той води до унищожаване на питите. Пчелното млечице също трудно се добива. За да се добие, почти един кошер трябва да го убиеш, честно казано. То се добива в минимални количества, но иначе е полезно."

Иван Матеев сподели своя рецепта за повдигане на имунната система след зимния период, когато тя е отслабнала.

"Аз съм препоръчвал на много хора - познати или непознати. Аз също го ползвам всяка пролет. Когато изпролетее имунната система е по- слаба. Винаги съм правел един килограм мед, десет грама пчелно млечице, сто грама пчелен прашец и по желание може да се сложи прополис. Това всичко се омесва. Меда трябва да е течен. Оставям си го в хладилника и сутрин ставам, една супена лъжица лапвам и това ми е закуската. Ако се подложи на температурна обработка над 40 градуса меда губи свойствата си като хранителни качества, като имуногенни стимулатори и т.н. Меда ние пчеларите казваме, че е два вида. Нектарен мед - този, който се добива от цветчетата на растенията, от нектара на цветовете. Другия мед е животински мед. Много колеги му казват манов мед. Мановия мед се добива от младите клончета и листенца на дърветата специално. Там има едни, да ги наречем условно въшки, които нараняват целостта на кожата на клончето или на листенцето. То се образува една капчица, която е сладка. Пчелите събират тия капчици и ги преработват в мед. Той може да бъде тъмно кафяв до тъмно черен на цвят и има един специфичен вкус, по който се познава или е леко приятно горчив. Засега го имат този мед за най- добрия в света. Не се добива всяка година, но когато го има, го предпочитам. Разликата между двата вида е че меда, добит от растенията, е много богат на витамини, догато мановия мед е богат на микроелементи. В него няма витамини."

По традиция днес в църквата се освещава мед, за който се счита, че е специален, не се ползва за ежедневна употреба и с него се лекуват различни болести.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47