Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава политизирането на икономическия процес

Кузман Илиев: Бюджетът не е социален, а социалистически

Бюджет на растежа на дефицита

Кузман Илиев
Снимка: Личен архив


"БСП са във властта, доста леви хора, с леви възгледи, считат че това е правилният път - бюджетът да бъде социален. Проблемът е, че бюджетът от социален стана социалистически. Една голяма част от икономическия продукт, от цялата икономика, се политизира. Ние вече харчим и това, което създава икономиката в рамките на годината - реално 46 % с тези 3 милиарда, които се прехвърлиха от декември. Трябва да следваме Ирландия, която през 90те години беше тресавище. Държавата там преразпределя, взима от икономиката и харчи - 25-28 %, а ние сме на 46 %. Независимо кой е на власт, икономическият процес в България се политизира", коментира в "Посоките на делника" икономическият анализатор Кузман Илиев.

Бюджетът за 2022 година продължава тенденцията за "изпускане на юздите на здравото финансово състояние на държава", допълни още той.

"Друг притеснителен момент е, че сегашната власт обеща, дойдоха със заявка за прозрачност, за намаляване усещането за корупцията. По време на ерата Борисов се насади усещането, при това оправдано, че има грешни практики, от които някои се облагодетелства. Сега не виждаме как ще се осъществи това осветляване. През декември прехвърлиха 3 милиарда, така че истинският дефицит не е 6, а 9 милиарда. Виждаме увеличаване на капиталовите разходи. Не знаем как ще бъдат харчени парите, няма яснота за големите проекти. Виждаме все повече политизиране на икономическия процес. Това не е промяна, а още от същото. С удвоени усилия и удвоена енергия - в погрешна посока. Това е тенденцията, която последните правителства в България наложиха".

Инвестиционен бюджет, който да направи България по-богата страна, подобрявайки икономиката, публичната среда и инфраструктурата или бюджет на нереалистичните очаквания и амбиции? 

"Има сблъсък на две различни визии затова как трябва да се правят големите политики в публичните финанси, особено във време на криза. Едната визия е, че правителството трябва да харчи повече, ако трябва да вземе дълг, да има дефицит, да форсира мотора на икономиката. Другата е, че трябва да се остави място на предприемачите, на тяхната двигателната тяга да издърпа икономиката".

Според думите на експерта бюджетът за настоящата година е бюджет на растеж на дефицита.

"Друга критика е задлъжняването. Този дефицит от 4,1, т.е 6 милиарда, от които нямаше просто обективно нужда, особено когато правителството залага растеж от 4,8 за следващата година. Нищо не го обуславя, нищо не предопределя да се раздава на толкова много групи. Хубаво е, че майчинските се вдигат, но има и друг ефект - демотивиращ елемент при връщането на работното място". 

Бюджетът категорично наказва хората, които работят, обясни Илиев.

"Имаме вдигане на минималната работната заплата, но е важно да уточним, че това не кара никой да я плаща. Това е закон, с който се забранява да се наема под тези нива. Примерно, във Видин минималната работна заплата, ако е ефективна, тя влияяе на пазара на труда, така че може да доведе бизнеси в региона до фалит. Може да направи невъзможно съществуването на този бизнес, да предизвика безработица, да трябва да се освобождават хора. Изкуственото покачване на доходите не работи, иначе миниминалната щеше да бъде направена 3000 лева. С покачването на минималната работна заплата се покачват и минималните осигурителни доходи. Реално ние удряме онези, които произвеждат стойност, целият предприемачески сегмент и съсловие, и почваме да раздаваме, за да бъдем много социални, да подпомагаме бизнеса, да му забравяняваме да работи. С тези мерки, които влизат, се въвеждат забрани, срещу които има помощи и пари. Лош стимул, лош способ, това минира инвестициите, прогреса и растежа".

Политизирането на системата е факт, въпреки обещанията за прозрачност от мандатоносителя, подчерта анализаторът.

"Истинските заплати реално нарастват не чрез това държавата да вземе от онези, които произвеждат. Държавата не създава богатства, а само преразпределя де факто. Ще имаме по-реално доходи тогава, когато създадем среда за българските предприемачи да инвестират, да създават повече, да произвеждат. Сега виждаме, че Василев и Петков, които са хора на бизнеса, вместо да облекчат бизнес средата, вдигнаха максималния осигурителен доход, което е тежест за най-квалифицираните". 

Интервюто с Кузман Илиев можете да чуете в звуковия файл. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33