Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трети март не трябва да е националният ни празник, не дължим нищо на Русия

Манол Глишев: Пред България се отваря рискован, опасен, но исторически шанс

Нужна е лустрация

Снимка: Личен архив


"Освобождението на 3 март си остава някакъв позитивен факт в нашата история, въпреки това, което Левски и Раковски са написали и казали. Това, което нас ни засяга в момента, това, което ни разделя в момента, това е негативният подбор на населението от 70 години насам. Това е пропагандата, агитацията, натискът върху българина, който е потиснат, смазан и лъган от империалистическата съветска пропаганда. Трети март е хубаво да остане уважавана дата, но вече да не е най-важният празник", каза в "Посоките на делника" общественикът Манол Глишев.

Защо Трети март все по-често разделя общественото мнение

"Трети март не е лоша дата исторически. В крайна сметка Освобождението е факт, важен факт в нашата история, начало на нашата трета българска държава. Проблемът не е в трети, не е в Александър II, в старите генерали. Проблемът е в Русия след 1944, проблемът е в комунистическата НРБ, проблемът е в днешна Русия, която в момента атакува една свободна нация в Източна Европа. Българският пълководец от Първата световна война Генерал Колев казва следното: "Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм благодарен на Русия, че ни освободи, но какво правят те в нашата Добруджа? Ще ги бием!" Ето това е проблемът".

Какво е бъдещето на Трети март като национален празник?

"Тази година датата ще бъде отбелязана с обичайните чествания и шествия, но без обичайния ентусиазъм. Ще има големи разделения, спорове, коментари, ще се подхвърлят остроти, ще се обвиняваме в предатели, безродници и т.н. Най-вероятно в следващите години 3 март постепенно ще отпадне, ще отмине в безразличие. Няма да бъде забранен, заличен, но няма да е националният ни празник".

Историкът посочи и подходящите дати, който да бъдат празник на нацията.

"6 септември - Съединението, събитие, ставащо 7 години след Освобождението, чисто българска работа, никой не ни помага. Русия се опитва да го забави, да го спре, пречи. Имаме и един прекрасен празник, който не е военен и политически: празникът на цивилизацията, на културата и писмеността - 24 май. Няма да сбъркаме, който и да изберем".

Русофилството ще бележи своя край в България, когато бъде извършена закъснялата иначе лустрация, убеден е Глишев.

"В момента има хора в България, които все още са на високи позиции, не са остарели, не са умрели, не са оглупели, бивши не просто информатори на ДС, а офицери: Ахмед Доган, който ужким е почетен председател, но не е, има го агент Иван, който ужким е почетен председател, но не е. Това са дълбоко корумпирани хора, пробити от лоши връзки с руското лоби у нас, хора, които са опасни за Отечеството - нашето, българското. Трябва да са в затвора. Не всички хора от ДС са за затвора, но нито един от тях не бива да бъде на ръководна позиция. Това се нарича лустрация - уволнението, позорът публично, направиха го в Чехия и Хърватия".

Според думите му агресията на Владимир Путин може да катализира промяна в традиционните български настроения.

"Създавам си някаква представа и започва да ми се струва, че имаме един рискован, опасен, но исторически шанс. Шанс, какъвто изпуснахме през 90 година, а след това и през 97. Шанс може би имахме такъв и през 2013-14, когато бяха протестите срещу Борисов и Орешарски. В момента имаме подобен шанс, защото това бясно куче Путин се опитва да заплашва света с ядрено оръжие. Той заплашва не просто Украйна. Ясно си проличава днес кои са рубладжиите, руските мекерета - врагове на България. Много от тях не са виновни, защото са глупаци. Други обаче са виновни: тези хора трябва да се организираме и да ги изолираме от обществения живот. Това е форма на лустрация, форма на самосъхранение. Ние сме най-слабата част от НАТО - ако утре руски кораби бомбардират Варна, трябва да бъдат намерени хората, които защитават през годините престъпленията на Путин. Тези хора трябва да бъдат убедени да спрат с глупостите си, да ги изолираме напълно. В момента има шанс България да постигне своите интереси - да бъде самостоятелна, силна, уредена, обединена нация, която да няма чужди агенти".

Кадрите, които виждаме от войната в Украйна, трябва да повдигат въпроси в българина, на мнение е той.

"Нашите сънародници, гледащи тези кадри, трябва да осъзнаят, че България също е под заплаха. Руски военни кораби не е изключено да бомбардират Варна, просто защото сме страна от НАТО. Добре е всеки българин да зададе въпроса, хубаво, освобождение, а кога ще се научим да пазим своето, да се замисляме за ролята на руските млади военни пенсионери в България?"

Представихме ли се за пореден път негативно пред света чрез думите на вече бившия министър Янев, който получи подкрепа от колегата си Сандов? Не е чутовно е, че натовски генерал изразява такава позиция, а правителството реагира след дни?

"България е много лошо разделена. Ние не сме две групировки, фракции - едната да е прозападна, демократична, другите са рубладжиите, към които са и ченгетата. При нас има и от третия вид - страхливи, неутрални, които клонят към диктатурите, към Турция, Русия, Ориента, жестокостите. Ако свалим комунистите, връщаме гербаджиите, които са същите комунисти. И едните, и другите, ги е страх от Русия, макар че сами себе си заблуждават колко я обичат. Който и да дойде на власт, България е парализирана, не се движи. Демократите нашите, които ужким са по-западни, нормални, са дълбоко корумпирани, страхливи. Не могат да направят правителство, а и да го направят - няма да действат".

Исторически мит ли е, че Русия идва да ни освободи? А може би идва, защото преследва контрол над Проливите?

"Едното не пречи на другото. През цялата човешка история, включително и при Освободителната война, имперският интерес на страната победителка е едно, а отношението на армията към завареното население може да бъде и друго. Има съвпадение на интереси през 1877-8 - българският народ иска да получи държава, а Русия иска да увеличи влиянието си на Балканите, да пусне още един пръст към Истанбул и Дарданелите. Тук няма проблем, няма противоречие. Проблемът започва, когато Русия започва да ни обяснява, че нещо и дължим. Нищо не и дължим. Воювали са, включили са и българи във войната, използвали са Априлското въстание като повод. Пито-платено, България е свободна държава и не дължи нищо на никого, дори на освободителите".

Интервюто с Манол Глишев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45