Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трети март не трябва да е националният ни празник, не дължим нищо на Русия

Манол Глишев: Пред България се отваря рискован, опасен, но исторически шанс

Нужна е лустрация

Снимка: Личен архив


"Освобождението на 3 март си остава някакъв позитивен факт в нашата история, въпреки това, което Левски и Раковски са написали и казали. Това, което нас ни засяга в момента, това, което ни разделя в момента, това е негативният подбор на населението от 70 години насам. Това е пропагандата, агитацията, натискът върху българина, който е потиснат, смазан и лъган от империалистическата съветска пропаганда. Трети март е хубаво да остане уважавана дата, но вече да не е най-важният празник", каза в "Посоките на делника" общественикът Манол Глишев.

Защо Трети март все по-често разделя общественото мнение

"Трети март не е лоша дата исторически. В крайна сметка Освобождението е факт, важен факт в нашата история, начало на нашата трета българска държава. Проблемът не е в трети, не е в Александър II, в старите генерали. Проблемът е в Русия след 1944, проблемът е в комунистическата НРБ, проблемът е в днешна Русия, която в момента атакува една свободна нация в Източна Европа. Българският пълководец от Първата световна война Генерал Колев казва следното: "Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм благодарен на Русия, че ни освободи, но какво правят те в нашата Добруджа? Ще ги бием!" Ето това е проблемът".

Какво е бъдещето на Трети март като национален празник?

"Тази година датата ще бъде отбелязана с обичайните чествания и шествия, но без обичайния ентусиазъм. Ще има големи разделения, спорове, коментари, ще се подхвърлят остроти, ще се обвиняваме в предатели, безродници и т.н. Най-вероятно в следващите години 3 март постепенно ще отпадне, ще отмине в безразличие. Няма да бъде забранен, заличен, но няма да е националният ни празник".

Историкът посочи и подходящите дати, който да бъдат празник на нацията.

"6 септември - Съединението, събитие, ставащо 7 години след Освобождението, чисто българска работа, никой не ни помага. Русия се опитва да го забави, да го спре, пречи. Имаме и един прекрасен празник, който не е военен и политически: празникът на цивилизацията, на културата и писмеността - 24 май. Няма да сбъркаме, който и да изберем".

Русофилството ще бележи своя край в България, когато бъде извършена закъснялата иначе лустрация, убеден е Глишев.

"В момента има хора в България, които все още са на високи позиции, не са остарели, не са умрели, не са оглупели, бивши не просто информатори на ДС, а офицери: Ахмед Доган, който ужким е почетен председател, но не е, има го агент Иван, който ужким е почетен председател, но не е. Това са дълбоко корумпирани хора, пробити от лоши връзки с руското лоби у нас, хора, които са опасни за Отечеството - нашето, българското. Трябва да са в затвора. Не всички хора от ДС са за затвора, но нито един от тях не бива да бъде на ръководна позиция. Това се нарича лустрация - уволнението, позорът публично, направиха го в Чехия и Хърватия".

Според думите му агресията на Владимир Путин може да катализира промяна в традиционните български настроения.

"Създавам си някаква представа и започва да ми се струва, че имаме един рискован, опасен, но исторически шанс. Шанс, какъвто изпуснахме през 90 година, а след това и през 97. Шанс може би имахме такъв и през 2013-14, когато бяха протестите срещу Борисов и Орешарски. В момента имаме подобен шанс, защото това бясно куче Путин се опитва да заплашва света с ядрено оръжие. Той заплашва не просто Украйна. Ясно си проличава днес кои са рубладжиите, руските мекерета - врагове на България. Много от тях не са виновни, защото са глупаци. Други обаче са виновни: тези хора трябва да се организираме и да ги изолираме от обществения живот. Това е форма на лустрация, форма на самосъхранение. Ние сме най-слабата част от НАТО - ако утре руски кораби бомбардират Варна, трябва да бъдат намерени хората, които защитават през годините престъпленията на Путин. Тези хора трябва да бъдат убедени да спрат с глупостите си, да ги изолираме напълно. В момента има шанс България да постигне своите интереси - да бъде самостоятелна, силна, уредена, обединена нация, която да няма чужди агенти".

Кадрите, които виждаме от войната в Украйна, трябва да повдигат въпроси в българина, на мнение е той.

"Нашите сънародници, гледащи тези кадри, трябва да осъзнаят, че България също е под заплаха. Руски военни кораби не е изключено да бомбардират Варна, просто защото сме страна от НАТО. Добре е всеки българин да зададе въпроса, хубаво, освобождение, а кога ще се научим да пазим своето, да се замисляме за ролята на руските млади военни пенсионери в България?"

Представихме ли се за пореден път негативно пред света чрез думите на вече бившия министър Янев, който получи подкрепа от колегата си Сандов? Не е чутовно е, че натовски генерал изразява такава позиция, а правителството реагира след дни?

"България е много лошо разделена. Ние не сме две групировки, фракции - едната да е прозападна, демократична, другите са рубладжиите, към които са и ченгетата. При нас има и от третия вид - страхливи, неутрални, които клонят към диктатурите, към Турция, Русия, Ориента, жестокостите. Ако свалим комунистите, връщаме гербаджиите, които са същите комунисти. И едните, и другите, ги е страх от Русия, макар че сами себе си заблуждават колко я обичат. Който и да дойде на власт, България е парализирана, не се движи. Демократите нашите, които ужким са по-западни, нормални, са дълбоко корумпирани, страхливи. Не могат да направят правителство, а и да го направят - няма да действат".

Исторически мит ли е, че Русия идва да ни освободи? А може би идва, защото преследва контрол над Проливите?

"Едното не пречи на другото. През цялата човешка история, включително и при Освободителната война, имперският интерес на страната победителка е едно, а отношението на армията към завареното население може да бъде и друго. Има съвпадение на интереси през 1877-8 - българският народ иска да получи държава, а Русия иска да увеличи влиянието си на Балканите, да пусне още един пръст към Истанбул и Дарданелите. Тук няма проблем, няма противоречие. Проблемът започва, когато Русия започва да ни обяснява, че нещо и дължим. Нищо не и дължим. Воювали са, включили са и българи във войната, използвали са Априлското въстание като повод. Пито-платено, България е свободна държава и не дължи нищо на никого, дори на освободителите".

Интервюто с Манол Глишев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00