Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Седмицата на гората

Горите- извор на живот!

Снимка: Радио ВИДИН

Започна Седмицата на гората. Тази година тя ще се проведе от 4 до 10 април, а събитията ще преминат под мотото "Аз обичам гората". Празникът на гората е започнал още през 1925 година. Първоначално се е отбелязвал като празник на залесяването. Тогава е имало нужда от залесяване и населението масово се е включвало в засаждането на дървета. През 1956 година е решено всяка първа седмица на април да се чества Седмицата на гората. 

За жалост, през последните години сме свидетели на масово изсичане на горите. Незаконната сеч и природните катаклизми, които влияят на състоянието на горите, са предизвикателство в работата на лесовъдите, каза  директорът на Регионалната дирекция по горите в Берковица Сашко Каменов:

"Предизвикателствата на днешно време пред лесовъдския състав са много. Като започнем от глобалните промени в климата, та стигнем до последния бракониер, който е решил да забогатее за сметка на българската гора. Така че, имаме много предизвикателства. Живеем в трудно време. Тези промени оказват влияние върху насажденията. Знаете, че през последните години имаше катаклизми. Един месец "Петрохан" беше затворен през миналата година. Предимно лесовъдите са заети с това да усвояват пострадалата дървесина и да я инвентаризират. А и във Видинска област, специално Дунав мост, през който дървесината, примерно, отива за Румъния, тогава вече някои се опитват да манипулират системите, които сме създали, да могат да се възползват от това да издават документи и едва ли не дървесината, която вече не е на територията на България да не може да бъдат санкционирани. Но, тези хора понасят санкции. Доста работа сме свършили тази година, заедно с колеги от Изпълнителна агенция по горите". 
Гражданите могат да се включат в опазването на българската гора като подават сигнали, посочи Сашко Каменов. Преди да направят това може да проверят през съответните електронни системи дали имат основание. Един от начините е през интернет страницата на Изпълнителната агенция по горите, където могат да се видят всички издадени позволителни за сеч в горските територии. На същата страница може да се види едно превозно средство дали законно придвижва дървесина или не. Сигнали могат да подават и през платформата "Защити гората". Разработена е и интерактивна карта на превозните билети.

"Пожелавам на моите колеги здраве най- вече. Нека да обичат гората. Когато я обичаме ние знаем как да я съхраняваме, знаем от какво има нужда тя", поздрави за празника совите колеги Сашко Каменов.

Лесотехническата професионална гимназия в Берковица е най-старото професионално училище с такава насоченост в Северозапада. Директорът на училището Христина Христова честити професионалния празник на лесовъдите и пред сътрудника ни Петя Генова разказа как се включват в Седмицата на гората: 

"Тази седмица по традиция е седмица на залесяването. В миналото така се е празнувало. Така я започваме и ние в училище. Вече направихме първата мащабна акция за сезона- залесяване на 10 хектара към Горско стопанство- Говежда. Очакват ни и други инициативи в Седмицата на гората съвместно с горските служители."

Тази учебна година сградата на училището беше ремонтирана. За новата учебна година има и прием за горско и ловно стопанство, механизация на горското стопанство и обучение селекционно развъждане на кучета.

"Горите са изключително важни. Не само от гледна точка на това, че пречистват въздуха и са изключително важни за нас, но те са едно от богатствата на нашия живот и са изключително красиви. Те извличат отрицателната енергия от нас и са много важни във всякакви аспекти... Много е важно да е чисто и да се опазва околната среда. Защото не живеем сами, а има и животни. Те обитават гората и това е домът им. Когато се замърсява не е добре и за животните... Най- много сме говорили за ерозията в горите и това става чрез залесяване на определени видове, които са подходящи и помагат на почвата... Горските стопанства имат рейнджъри, които бродят из горите и гледат за хора, които изсичат дърва незаконно. Аз много обичам гората. В нея намирам място за отдих...", споделиха ученици от ЛПГ в Берковица.

Държавно горско стопанство- Видин се включва в Седмицата на гората с различни инициативи- почистване, конкурс за стихотворение и залесяване. 
Служителите ще почистват имот на горското в местността Божурица, каза заместник директорът на ДГС- Видин Анжел Дуцов:

"Имаме около 30 декара дворно място и сграда в местността "Божурица", която, за съжаление, досега не е стопанисвана както трябва, защото нямахме и персонал. Сега вече имаме и назначен човек, който да отговаря за района. И така решихме да се включим в тази инициатива, за да може да се облагороди района в тази прекрасна местност".

Сградата навремето е била част от ловно- стопански район и развъдник за диви животни. Намеренията сега са да бъде отдадена базата за стопанисване на частни лица.

В конкурса за стихотворение на тема "Аз обичам гората" са получени 15 стихотворения на ученици от Видин, от основно училище "Иван Вазов". Те ще участват в обявения национален конкурс. Друга инициатива, която ще проведат през седмицата е залесяване.

"Обадиха ми се организация за развитие на Северозапада. Младен Младенов ми се обади, който поддържа връзка с пенсионерските клубове. Каза, че ще се обади допълнително с посадъчен материал, подсигурен от тях, какъвто намери, да извърши някакво залесяване с възрастните хора от нашия пенсионерки клуб във Видин", допълни Анжел Дуцов.

За тази година ДГС- Видин е предвидило да залеси 800 декара, предимно тополови насаждения.

От началото на годината до края на месец март са извършени 52 проверки на сечища, проверени са 235 физически лица, 108 моторни превозни средства. Съставени са 25 протокола за извършени нарушения по Закона за горите, 34 са съставените акта. Конфискувани са 43 куб. метра дърва за огрев от незаконна сеч както и 6 каруци.

Как се справят с незаконната сеч и каква е контролната дейност на служители може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45