Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурс за есе по филм за Ботев

Автор:
Снимка: Фейсбук "БОТЕВ - игрален филм"

Конкурс за есе, на тема "Моят Ботев във филма Ботев", обяви режисьорът на филма Максим Генчев. Това е вторият филм на историческа тематика на режисьора, свързан с конкретен образ, след филма за Левски. Ролята на Христо Ботев изпълнява младият актьор Деян Жеков. Премиерата на филма бе на 3 март. 


Филмът се приема прекрасно от учениците, каза за Радио Видин режисьорът с видински корени Максим Генчев и обясни как се е родила идеята за конкурса, какви са условията за участие, до кога и как може да се участва:


"Тази идея се породи спонтанно, тъй като се оказа, че най-въодушевения ни таргет са учениците. Учениците след прожекции излизат толкова вдъхновени - пеят песни, имам предвид 5.,7. клас, дори 4-ти. Тази възраст, която най-неочаквано за нас, се оказа изненадващо активна. Аз питах едно от хлапетата - един Валери, 5. клас - Валери, понеже най-силно викаш, можеш ли да кажеш нещо с малко думи. Той вика "Може ли с три думи", казвам - Да, и той казва "Аз съм Ботев" и това породи у мен идеята. Тъй като учителите по история са много впечатлени, че след прожекция следващите уроци по история са много оживени. Има комуникация между учител и между ученици на тема Ботев. Задават се много въпроси, децата много внимателно и подробно помнят филма и конкретно задават въпроси. Това ни подтикна мен и Деси Ковачева, продуцента на филма, да предложим създаването на такава една поредица от есета. Като най-интересните ще бъдат наградени с диск с филма, за рождения ден на Ботев на 6 януари". 

Правилата за писане на есе не са най-важното нещо в този конкурс. Тук важна е споделената емоция и личното усещане на всеки за това как е видял Ботев във филма "Ботев", обясни още Максим Генчев.

"Това е конкурс без правила. Това е едно вдъхновено отношение, съпоставка между моята представа за Ботев и филма "Ботев". За да напишеш такова съчинение или есе, трябва да си видял филма. Учениците могат да кандидатстват до 6 януари, като изпратят есетата на страницата на филма "Ботев - игрален филм". Най-интересните ще бъдат публикувани и ще бъдат достояние на всички хора".

Максим Генчев и продуцента ще определят кои са най-добрите есета, като нарочно не е избрано специализирано жури, защото то ще започне да се захваща за най-малките правописни грешки и стилистическа подредба на формата есе, обясни още Генчев, като допълни, че тяхната идея е ценната мисъл и споделената емоция в посока Ботев.

"Досега няма нито един негативен коментар. Възрастните хора пишат на нашата страница, че са плакали. Той филма е тъжен - там е раздялата на Ботев с Венета, смъртта му, много емоционален е филма и хората масово го харесват. Аз направих този филм, за този Ботев, който хората познават и искат да видят. Не съм правил някакви режисьорски прочити, които да смайват", казва режисьорът.

Видинската ученичка Елеонора Филипова, която се снима и в малка роля във филма, споделя, че след като е изгледала премиерата във Видин, нейния Ботев е въздействащ и справедлив образ, жадувал свободата на България:

"Ботев е борец за свобода, поет, революционер. Като личност той е въздействащ образ, той е справедлив, жадувал е свободата на България - това личи от произведенията му. Той е искал да се изпълни всичко, което е казал в името на свободата на България. Същевременно той е скромен. Обичал е Венета и дъщеря си Иванка, той дори се сбогувал с жена си и децата си, преди да тръгне към пътя на свободата. Той е оставил любовта на живота си в името на свободата на България. Той даже е преподавал и е казал, че ако се освободи България, тогава той ще започне да преподава в училищата. Мечтата му е била да бъде учител. Обстоятелствата са го принудили  да бъде революционер, но той не е искал, но отговорността го е накарала да бъде такъв".


Актьорът Деян Жеков, който изпълнява ролята на Ботев във филма, влезе много добре в образа, доста добре го направи и доста въздействащо, все едно Ботев е пред очите ми, а не самия актьор, разказа Елеонора Филипова за играта на Деян Жеков. 

"Може би трябва да се стремим да сме като Ботев, но не можем да бъдем него, той е индивидуална личност и не можем всички да бъдем точно като него, но можем да се опитаме. Той е бил изключително отговорен и смел, за да убеди другите да тръгнат с него. Той наистина не умира - остава да живее в сърцата на всички българи", сподели още от впечатленията си за Ботев Елеонора Филипова.


Всички желаещи да участват в конкурса могат да изпращат своята представа за Ботев във филма "Ботев" на фейсбук страницата на филма - БОТЕВ - игрален филм до 6 януари. Идеята на режисьора Максим Генчев е да изгледаме филма и след това да напишем есето на база представата ни за Ботев от филма "Ботев", а не да използваме общата си представа за него.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Художничка подрежда дебютна изложба във Видин

Нова самостоятелна изложба представя в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин уредникът там Катерина Дюлгерова . Експозицията е наречена "Пречистване" . Основен мотив в творбите на художничката е водата, като една от стихиите и първичен елемент, която носи памет, и е свързвана с чудодейства, смисли и метафори.  Катерина..

публикувано на 15.07.24 в 12:00

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25