Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослава Виткова и нейните великденски декорации

Да украсим дома си за Великден

5
Снимка: Радио ВИДИН


И тази пролет трепетно очакваме един от най-големите християнски празници - Великден. Част от подготовката е и украсата на дома, с която можем да се потопим в магията на празника през светлите дни. 

За да събудим истинското великденско настроение в нашия дом, трябва да помислим и за малките елементи от декорацията. Спокойно можем да поставяме различни тематични орнаменти навсякъде из дома ни - кошнички за яйца, декоративни гирлянди, изкуствена пролетна тревичка или порцеланови фигурки. Красиви са и бродираните великденски яйца, които са актуални напоследък. 


Именно такива бродирани яйца изработва Светослава Виткова, която е член на Регионална занаятчийска камара във Видин. Тя се занимава с изработването на великденска украса от 30 години и споделя, че за нея украсата е изключително важна част от всеки празник:


"Великденската украса е хубава, първо, защото идва пролетта, върбите са се раззеленили, а и върбите са символ на този празник и е хубаво човек да си украси и за настроение". 


Още преди години Светослава, заедно със своята приятелка Славяна Тодорова, започват да изработват заедно великденска украса. 


"В началото съм започнала с истински черупки, които бяха много трудни за работа, защото много се чупеха. След това преминахме на дървени и от десетина години започнахме да ги украсяваме и с красивите бродерии и шевици... Едните са дървени, които рисувам, а тези бродираните ги обличаме върху стиропор, за да са и по-леки, и по-трайни, и по-лесни за работа. Предимно на великденските яйца са изобразени патенца, пиленца, великденски заек, цветя също - много добре се получават на яйцата, защото все пак са символ на зараждащата се пролет. И от няколко години любимите ми шевици, оформени предимно като лазарки."


Светлана споделя, че хората харесват и проявяват интерес към всичко - великденски венчета от върба, дървени яйца, на които са нарисувани животни, играчки във формата на зайчета и мишки. Основният материал, който Светослава използва за оригиналните стирипорови бродирани яйца е панама, като прибавя куп други елементи, за да придаде завършен вид на яйцата:


"Използвам панама, различна големина, зависи от модела - колко е голям. Колкото е по-голям, толкова по-ситна е панамата и по-трудно се шие. Отзад за гръбчетата слагам някакъв плат, който е разтеглив, за да може хубаво да се опъне и да няма гънки, ширитчета различни за украси, топчета, цветленца."


Светлослва и Славяна имат редовни клиенти, които вече притежават повечето от изделията, които двете жени са изработвали през годините. Затова и всяка следваща година прибавят към асортимента нещо ново. 


"Тази година за пръв път съм правила и бродирани престилки за бутилки, също с патенца, с цветленца... Едното е със зайче, бутащо количка с яйчица, така че пак да е свързано с празника." 


Бродирането е на принципа на шиенето на гоблен, но се използва метода на "кръстче", както са ни учили навремето в училище, разказва Светослава. Схемите за бродиране намира в интернет, където има цяло изобилие от групи във фейсбук, пинтерест и т.н. 


"Има много жени, които това правят - на компютър работят, правят схемите и ние се възползваме...има и платени. Много красиви схеми правят рускините, но те са и страшно трудни за изработка. Те са с много конци, с преливащи се конци, но пък стават много красиви. Но е много бавно и трудоемко".


Светослава споделя, че времето за изработването на едно яйце е различно, но никога не отброява часовете, защото обожава да твори. 


"Преди време прочетох една притча: Една дама отишла при един майстор да й изработи нещо и го попитала накрая: Колко пари струва? И той казал: 20 лева. И тя казала: Не е ли много, Вие го направихте за 10 минути. И той казал: Да, но ми отне 20 години, за да мога да се науча да го правя за 10 минути... Времето също е относително - една бродерия, ако седна и ако само това работя, мога да я направя примерно за един ден, мога да я направя и за два, зависи. После самото монтиране. Панамата трябва да е леко намокрена, да изрежеш яйцето, да я опънеш хубаво, за да няма ръбчета, да изчакаш да изсъхне, така че времето е много относително. Но когато правиш нещо за удоволствие, аз лично не засичам време".


В момента цените на конците са скочили много, но Светослава е запазила цените на творенията си. 


"Не го правя за някаква печалба, правя го, защото ми доставя удоволствие, да творя тези неща и вече ако някой го оцени и си вземе - добре дошъл, радвам му се, че е харесал моите неща".


Някои видинчани ценят великденската украса и тя е важна за атмосферата у дома им:


"Това е светъл празник, който ако няма украса- то не създава настроение. Затова трябва да имаме винаги хубава украса, не може да няма украса... Изключително важна е както за Коледа, така и за Великден... Много е важна, то всява радост за този ден и за нас възрастните, но най-вече за дечицата. Старая се от всичко да сложа, въпреки че нещата не са много розови в България, ще се постараем да има от всичко... Слагам издухани яйчица и ги рисувам - обикновено цветя, животинки. Едно време правех и червени с кръсчета, аранжирам си с разни сувенирчета... Украсявам си да, винаги. Правя си - имам едни поставчици за яйца с крачета, много са хубави, като половин черупка, все едно е счупена, яйчицата си ги слагам и иконата си слагам. Едно дърво си правя също великденско - в една саксия си слагам клончета и примерно една седмица преди празника, изпразвам яйца, боядисвам ги празни, връзвам с панделчица и висят- като коледно дърво, но великденско... винаги си го правя."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50