Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенсионирана учителка извеза гоблен, посветен на Белоградчишкото въстание

Автор:
2
Снимка: Йорданка Велева

Дни преди да бъдат отбелязани 172 години от Белоградчишкото въстание, бивш директор и учител в училището на монтанското село Василовци извеза гоблен, посветен на героичния акт. Автор на паното е Йорданка Велева, която разказа как се е родила идеята: 

"Аз по принцип се занимавам с гобленарство и един мой ученик, Иван Божинов, веднъж ми се обади... миналата година, след първи юни ми се обади и каза: "Госпожо, нека да направим нещо да се знае, че и нашият край е участвал в борбата по време на турското робство". Викам: "Иване, аз освен да направя някакъв гоблен - друго не бих могла да направя. Това ми е хобито, това ми е релаксата и необходимостта по някой път". Така че, от там дойде идеята, фактически идеята е на Иван. Да се знае, че е имало такова въстание и в нашия край... Започнах да го правя, но първо ми трябваше да прочета, да видя точно как стоят нещата, как е организирано, кои са участвали... Нямах схема и всичко трябваше да бъде в главата ми, имената си записах на инициаторите, на ръководителите на отрядите, които са започнали въстанието... Защо се съгласих - защото, фактически, моето потекло е някъде там от Балкана, от Боровица и от страната на баща ми, и от страната на майка ми са пак от Боровица. И съм ходила там, обичам, Белоградчик много ми харесва, още от дете. Водили са ме там много пъти, водила съм там деца на екскурзия много пъти. Харесвам си го нашия край, харесвам си Белоградчик и затова".

На гоблена е избродирана картата на България, извезани са имената на инициаторите на въстанието, вградени са снимки. Показани са и трите града, които са участвали във въстанието, разказа Йорданка Велева:

"На инициаторите са имената, там и е показано, така като гледаш, в горния ляв ъгъл, са показани трите града Видин, Лом и Белоградчик, които са участвали фактически във въстанието. И каква е била целта - да се превземат тия градове и да се освободят, да се премахнат издевателствата, които турците са си позволявали. Това е фактически записано вътре в картата. Вътре в картата още е записано къде се е взело решението. Взело се е още предишната зима - 1849 година зимата в Раковишкия манастир и отстрани, отдясно, е показан точно Раковишкият манастир... на снимка. Снимките са залепени там. От другата страна- отляво , са портретите на Цоло и на другите участници, които са инициаторите на въстанието. След това вдясно под снимката на Раковишкия манастир е снимката на обсадата на десетте дни, когато Белоградчик вече е обсаден... Първите трима, които са инициаторите, са пленени и са измъчвани доста, в калето са затворени, измъчвани са и накрая са обезглавени. Главите им са отнесени във Видин, за да се разпространява в цялата област - за назидание на другите. И последната снимка вдясно, черно-бяла, която е, това са главите на убитите въстаници и специално на тези тримата инициаторите".

Идеята е гобленът да бъде дарен на Раковишкия манастир, където при подготовката за бунта кнезовете (кметовете) са определили план и окончателната дата за започване на бойните действия.

Въстанието в Северозападна България, Видинското въстание или Белоградчишкото въстание срещу османската власт, е най-масовото и организирано въстание от многогодишните селски бунтовни движения в Северозападна България. Подготовката за бунта започва в края на 1849 г. и обхваща Видинско, Ломско, Белоградчишко. Първите сражения стават още на 27 май, но масово въстанието избухва, както е определено, на 1 юни. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Съгласувателни процедури бавят ремонта на видинския катедрален храм

Изключително бавно вървят ремонтно-реставрационните дейности по сградата на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин. Причината - сложността на възстановителните работи и съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство на всяка процедура, обясни експертът по управление на собствеността и финансов ревизор във Видинснска света..

публикувано на 31.07.24 в 16:30

Започва новият археологически сезон в Рациария

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария 400 000 лева са осигурени от..

публикувано на 31.07.24 в 16:14

"Опера на върховете" за девета година в Белоградчик

В края на тази седмицата стартира деветото издание на Фестивала "Опера на върховете" на  Белоградчишките скали. Тази година фестивалът се провежда под мотото "100 години от смъртта  на Джакомо Пучини и 165 години от рождението му", затова в програмата са включени негови произведения, каза пред медиите  акад. Пламен Карталов- директор на..

публикувано на 31.07.24 в 16:00

платена публикация
Сватбени традиции и обичаи в България

Сватбата е един от най-важните и вълнуващи моменти в живота на всеки. В България, този специален ден е изпълнен с богатство от традиции и обичаи, които придават уникалност и колорит на събитието. Тези ритуали са красиви и символични и носят със себе си дълбок смисъл и връзка с миналото. В тази статия ще разгледаме някои от най-интересните и значими..

публикувано на 31.07.24 в 12:27

Изследване установи 60 археологически обекта в района на Лом

Близо 60 археологически обекта са регистрирани при терени издирвания през пролетта в района на Лом. Проведени са по проект на археолога на Исторически музей Лом Валери Стоичков, който след кратко боледуване ни напусна на 26 юли 2023 година, каза гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН и поясни, че..

публикувано на 31.07.24 в 11:31

В Градец събират подписка за възстановяване коритото на реката

Във видинското село Градец се задава екологичен проблем. За това алармират жителите на селото.   Става въпрос за преминаващата през Градец  река Тополовец . Към днешна дата е почти изчезнала, замърсена с наноси от кал, заблатена и без наличието растителен и животински свят.  Проблемът датира отпреди 12 години, когато са затрупани..

публикувано на 30.07.24 в 16:00

Ученици от Видин с две първи места за песен от международен фестивал

Две първи места завоюваха ученици от Видин, които участваха онлайн в Международния фестивал "Българска душа на святата земя", провел се в Израел.  Елена -Стефани  спечели първа награда в раздел за патриотична песен,    Марио Целов  бе удостоен с  награда за народна песен и за изпълнение на българска народна песен. И двамата учат в..

публикувано на 30.07.24 в 13:35