Няколко дни преди синята зона във Видин да навърши три месеца проверихме как функционира тя и оправда ли очакванията. На 4 април тази година започна платеното паркиране в синята зона на Видин. Бяха подсигурени и буферни паркинги за безплатно паркиране в периферията на синята зона. Заявката тогава беше, че тя не се прави за печелене на пари, а с цел да се разтовари трафика в града. Независимо от това какви са били очакванията на общинското ръководство, видно е, че след въвеждането на синята зона, местата за платено паркиране в голямата си част са свободни (празни), докато близките улици извън обсега на синята зона често са изпълнени с паркирани автомобили, които понякога затрудняват движението.
Синята зона във Видин функционира чрез SMS известяване за платено паркиране и понякога се случват грешки при заплащане на таксата, обясни за Радио Видин ръководителя на "Синя зона" Видин Петър Петров:
"На вяска табелка в синята зона е посочено по какъв начин може да се пусне SMS или съответно да се ползва някое от мобилните приложения, или с електронен билет, който се закупува от нашите партньори и магазини... Гражданинът спира, заплаща SMS или чрез електронно билетче - много е важно, номера да е изписан правилно. Когато пускат гражданите SMS, нека обръщат внимание на обратния SMS, който им връща - там ще видят, че те са заплатили "Синя зона" Видин и отдолу им изписва номера и периода, за който са заплатили. Нека номера да съвпада с този на автомобила им, иначе ще бъдат за жалост, заскобени".
Петър Петров припомни, че често стават грешки, защото някои от гражданите са настроили телефоните си на автоматичен режим и тогава телефонът автоматично изпраща SMS през някое приложение (като например Месинджър), откъдето няма как да бъдат таксувани и се броят за незаплатили таксата за паркиране. Друга често срещана грешка е неправилното изписване на буквите от регистрационния номер.
Една от основните идеи на синята зона беше да облекчи трафика в центъра на Видин. Очакванията са оправдани на 90 процента коментира Петър Петров:
"Трафикът е разтоварен, може спокойно да се спира, да се заплати, човек да отиде да си свърши работата. Хората като ги разпитваме, някъде около 30 процента са недоволни, но 70 процента са доволни от това, че могат да спрат и да си свършат работа".
Търси се и допълнителна регулация по отношение на буферните паркинги и на тези, които не са предвидени като такива, но все пак са се обособили, защото гражданите спират там. Но живущите в жилищни блокове с прилежащи паркоместа, които са превърнати в нерегламентирани буферни паркинги могат да сигнализират в полицията, тъй като имат право на една идеална част и са в правомощията си да подадат сигнал, след който автомобил, който не е на живущите и е паркиран там, следва да бъде санкциониран.
Към този момент не е необходим "Паяк" на Видин, коментира още Петър Петров:
"Не ни е нужен репатрак, за да напрягаме и изостряме още повече положението. Мисля, че санкциите и скобите си свършиха работата".
Въпреки, че съвсем наскоро бяха добавени още 15 инвалидни места, все още има недостиг:
"Местата за инвалиди винаги са проблем за всяка зона, аз контактувам и с другите ръководители на зони в България... При застаряващо население като Видин, извинявам се, за което, но си е така, винаги ще има недостиг на инвалидни места. За областта са над 6000 инвалиди, за Видин са над 1300, така че винаги ще има недостиг на инвалидни места", заяви Петър Петров.
Предвижда се да бъдат добавени и паркомати, и бариери.
"Синята зона напълно оправда моите очаквания, аз от дълго време се занимавам с това... Напълно и естествено, като и другите зони в цялата държава може да се издържа, това не е проблем. Освен, че може да се издържа, тя може да генерира и приходи, така че да се влагат в инфраструктурата на града", каза в заключение ръководителят на синята зона във Видин Петър Петров.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..