Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остават ли народните занаяти символ на трудолюбието?

Снимка: Архив

През годините българските традиционни занаяти са успели да създадат предмети и произведения, чиято стойност и днес е устойчива на силата на времето. За направата на различните изделия родните занаятчии са използвали местни суровини и материали, а здравината и качеството на сътвореното от неуморните ръце на майсторите не спира да радва и удивлява. Създадените творби се отличават с висока художествена и културна стойност, а всяка една творба е своеобразна плетеница от различни художествени концепции с голямо значение за формирането на естетически критерии на поколения българи. Тайните на много занаяти са се предавали от баща на син, от майстор на калфа и така са достигнали до наши дни. Остават ли и днес народните занаяти символ на трудолюбието и има ли интерес към тях в Северозапада? По българските земи са разпространени много и разнообразни занаяти и домашни дейности, намиращи се в тясна връзка с начина на живот на хората през годините. Всяка материална творба, обаче се отличава със своя уникалност. За съжаление днес във Видинско много от занаятите почти са изчезнали, а приемствеността от младите поколение е незначителна- това обясни Митко Младенов, председател РЗК Видин:

"Хората забравиха занаятите и се втурнаха в динамиката да си изкарат насъщния, за да могат да съществуват. Като цяло има занаяти, крепят се на последни издихания, забравени от Господ и от всички институции, опитваме се да правим нещо, но за съжаление до никъде не стигаме ... Около 50% от занаятите не могат да бъдат заменени от съвременните технологии, защото ръчният труд си е ръчен труд- даваш сърце и душа на самия предмет. Дали ще е сувенир или нещо за бита- няма значение. Едно е да направиш едно хаванче ръчно и да го гравираш, друго е да го извъртят на струг- нещата са различни ... Над 700 са членовете на Регионалната занаятчийска камара във Видин, но като активни са около 37-38. хората нямат пари да си плащат членския внос. За мен държава няма, тя ни е мащеха- не само в този аспект а и като цяло нищо ново не е родено."- каза Митко Младенов.

Стилиян Каменов е председател на РЗК Монтана. Неговият занаят е хлебарство и ситничарство. Какво се случва днес с този занаят?

"Тези занаяти в повечето случаи стават промишлени и ръчното месене на хляб почти отсъства от пазара. Тук там се среща някъде в специализирани фурни- в Монтана има две такива. Там се меси хляб по традиционни рецепти с хващане на мая, квас, но повечето са промишлени. През годините занаятчиите и традиционната направа на хляб много трудно оцеляват. В момента също много трудно оцеляват, защото енергийната криза ги засяга най- вече тях. Големите производители диктуват цената и всичко се покачва, а цената не може да се определи свободно."- коментира Стилиян Каменов.

Има ли занаяти, които съвременните технологии няма как да изместят- това попитахме още Стилиян Каменов, председател на РЗК Монтана:

"Има такива шивашки ателиета, които се занимават и мога да кажа с гордост, че ние даваме такива свидетелства на хора, които искат да се занимават. Това са ателиета за кройка, за поправка, но има и още един занаят, който има приемственост в Монтана- това е т. нар "бозаджийство". При нас то е развито добре и се предава от поколение на поколение. Много години те са на пазара и няма мърдане."

Куман Жеков е майстор грънчар от Враца, който изработва сграфито, антична и битова керамика. Той е основател на Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Потърсихме го на празника на занаятчиите:

"В началото на демокрацията ситуацията с българските занаяти стана много зле, абдикираха много държавни институции. Те се отказаха да помагат и да съхраняват старите занаяти. Най- хубавото е, че хората почнаха да се връщат към старите занаяти. Те почнаха да търсят автентичното, почнаха да търсят това, което се изработва ръчно, не машинно, не серийно и това е най- хубавото."- уточни Куман Жеков.

На празника на българските занаятчии попитахме видинчани актуални ли са днес занаятите и остават ли символ на трудолюбието?

"В нашия край аз лично не виждам да се съхраняват тези занаяти, докато по южна България, по Трънския край, Троян и нататък ми се струва, че е по- добре ... Дъщеря ми се занимава с ръчно изработени сувенири, но мисля, че като цяло занаятите не са много актуални. Всичко е за да може да се внесат пари в държавата, а за теб, ако остане. Не са актуални занаятите, защото няма хора, няма производство в този град. Това е град- призрак."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00