Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли ръст на обявите за работа в средата на годината?

От началото на годината в страната ни се случиха доста динамични събития, които по един или друг начин повлияха върху развитието на икономиката и търсенето на работа от незаетите българи. За съжаление информацията, която се отнася до условията за наемане на работа в България, не е достатъчно надеждна, тъй като данните, свързани с нивата на заплащане, допълнителните придобивки и схемите за допълнително стимулиране в общия случай се считат за строго поверителни и никой не е склонен да сподели какъв е размерът на трудовото му възнаграждение. Цифрите от официалната статистика не винаги представят състоянието на реалния пазар, особено когато става въпрос за частния сектор. Тук на помощ идват така наречените HR компании, занимаваща се с кариерно развитие. Доверяват ли се, българите на информацията, която те ни предоставят и какво показват последните данни? За добро или за лошо през последните няколко години сме изправени пред непрекъснати предизвикателства. От началото на 2022 година се наблюдава един почти постоянен ръст на предложенията за работа в страната в почти всеки един от секторите. Това обясни за радио Видин Християн Петков, оперативен мениджър в компания, занимаваща се с кариерно развитие и комплексни HR услуги:

"Това, което наблюдаваме през последните два месеца- месец юни и месец юли е един лек спад в тези предложения, но той не е нещо, което към момента трябва да ни притеснява. По- скоро той е естествен, тъй като от една страна до голяма степен ръстът на предложенията през първите месеци на годината беше в сектора "Търговия и продажби" и в сектора "Хотелиерство и ресторантьорство". Това са тези сектори, които така да кажем се зареждаха за летните месеци и те в момента достигнаха до своя пик. Това е едната причина, а другата е, че все пак сме в отпускарски сезон и до голяма степен, както самите компании, работодатели и хора, които се занимават с подбор на персонал, така и самите търсещи работа, в момента са по- скоро на почивки и не са толкова активни на пазара на труда."

Как се отразяват конкретните политики в различните сектори, касаещи трудовите възнаграждения на търсещите работа и кои са предпочитаните такива- това попитахме още Християн Петков, оперативен мениджър в компания, занимаваща се с кариерно развитие и комплексни HR услуги.

"Има сектори, които имат политики на актуализация и увеличаване на възнагражденията на определен период, да кажем сектора на аутсорсинг, IT сектора, някои компании, които се занимават с търговия, те да кажем на 6 или по- популярно на 12 месеца биха актуализирали своите увеличения. Специално през тази година, тъй като сме в един много особен период на доста завишена инфлация, както ние, така и други колеги и компании в бранша направиха проучвания с работодатели и това което резултатите показват е, че по- голямата част от анкетираните работодатели, независимо в какъв сектор са, имат желанието да увеличат възнагражденията на своите служители."- обясни Християн Петков.

Много българи и тази година избират родното Черноморие, за да работят през лятото в ресторантьорския  и хотелиерски бранш. Докарват си прилични доходи и успоредно с това си позволяват да се докоснат до магията на морето и плажа. Отразиха ли събитията на международната сцена и вътрешнополитическите сътресения върху ръста на обявите за работа по българското Черноморие- разговаряме с Павлин Косев, председател на Варненската ресторантьорска и хотелиерска асоциация:

"Като цяло винаги са много обявите за работа и доста хотелиери търсят хора, най- вече изпълнителски персонал. От време на време излизат и мениджърски позиции, но най- вече се търси изпълнителски персонал. След дългия период на форсмажорни обстоятелства за бранша и за туризма, и миналото и това лято се поотпушиха малко нещата откъм работа и отваряне на хотелите, които бяха затворени. Това наложи доста по- засилено търсене на хора, защото при тези условия доста от хотелиерите съкратиха доста от персоналите си, съкратиха доста от разходите си, за да могат да оцелеят, което е абсолютно логично. Имаше един период, в който всеки се опитваше да си попълни екипа за предстоящия летен сезон, но все още е много трудно за кадрите."- подчерта Павлин Косев.

Видинският драматичен театър "Владимир Трандафилов" приема днес Националната кампания #Първа работа. Сред популярните личности са журналистът Георги Милков, вокалистът на D2 Деян Каменов, певицата Прея и актьорите Яна Маринова и Николай Станоев. Потърсихме за коментар Деян Каменов, познат на феновете на рок музиката като Дидо от Д2: 

"Бих посъветвал младите хора, които си търсят първата работа да тръгнат на първо място с това какво обичат, защото парите са последица от това, че правиш нещо добре и се развиваш в него. Затова работата трябва първо да носи удоволствие на младия човек и да го развива и да го кара да се стреми да се подобрява всеки път ... със сигурност зад добре подплътените дейности стоят много години на усилия, на лишения и изобщо не ми пука за какво работя, а по- скоро за какво работя. Това натрупване в един момент става такова, че в един момент започваш да изкарваш пари от него." 

Националната кампания #Първа работа гостува днес от 18.00 часа във Видинският драматичен театър "Владимир Трандафилов". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00