"Предизборната кампания неформално е започнала вече. Според мен започна още след успешния вот на недоверие. Ще продължи по линията "изток-запад" и газовата криза, която ще е основен фактор в цялата предизборна кампания. Очертава се тя да е ожесточена. Това е сблъсък, който успя да измести останалите сблъсъци, като "статукво-промяна", което беше характерно за отминалата 2021 година. Войната в Украйна върна старото противопоставяне от 90-те години- "изток-запад", "Русия-Запад". Процесите вече са в ход- има протести срещу служебния кабинет, което е прецедент. Темата за газта се политизира и се прехвърли на полето на предизборната обстановка", обясни Тачев и добави:
"Трудно е да се определи коя формация в момента е в най-изгодна позиция, защото навлизаме в период на задълбочаващи се кризи, наближават зимните месеци, които се очертава да са доста тежки. В ситуация, в която всъщност нямахме необходимост от предсрочни избори, а ни трябваше стабилно правителство, както и работещо Народно събрание, стигнахме дотам да влезем и в политическа криза, освен всички кризи, които имахме. Това със сигурност рефлектира върху нагласите на българските граждани. Ако не се състави правителство след предсрочните избори на 2 октомври, може да влезем в спирала от предсрочни избори, а това със сигурност ще има негативен ефект както върху гражданите, така и върху цялата политическа система. В период на множество кризи не може да си позволим политическа нестабилност, трябваше да се стремим към някакво политическо единство, комуникация, която да прекара страната плавно през задаващите се проблеми зимните месеци."
Възможни са и изненади в изборните резултати, смята политологът.
"Много зависи какво ще се случи до изборния ден. Ако има голямо сътресение в българския политически живот, може да има големи размествания. Много неща са неизвестни към момента, като това дали някои формации изобщо ще влязат в Народното събрание, както и кой ще спечели основната битка- тази между ГЕРБ и Продължаваме промяната. Трябва да сме наясно, че ако не се състави правителство в следващото Народно събрание и страната продължи да буксува в период на временновластие- управление на служебни кабинети без Народно събрание, и то в период на криза в зимните месеци, накрая може наистина да има големи изненади и популизмът да набере голяма сила."
Има условия за по-ниска избирателна активност на 2 октомви, смята Светлин Тачев.
"Има умора в избирателите, защото в рамките на една година имахме три избора за Народно събрание плюс президентски избори в два тура. Освен това в тези избори го няма залога от първите избори през 2021 година- на 4 април, които бяха дълго чакани избори. Освен това сега няма алтернатива. На предишните изобри, въпреки всичко, имаше алтернативи, а накрая Продължаваме промяната се появи и успя да консолидира голяма част от хората, които подкрепяха протеста. Днес нещата са много по-размити, липсва противопоставяне от типа "статукво-промяна"."
Ще повлияят ли действията на служебния кабинет и президента Радев на изборните резултати?
"Президентът Румен Радев изобщо не искаше да се стига до служебен кабинет. Според мен, желанието му беше да се състави ново правителство в рамките на 47-ото Народно събрание, за да може то да продължи да функционира, по две прости причини: 1. Няма залог- на предсрочните избори миналата година той беше едно от лицата на промяната; 2. Кризите- решаването на тези кризи от служебни кабинети означава, че негативите, които се трупат върху служебния кабинет, ще се трупат и върху него."
Диалогичността между политическите формации трябва да е водеща в следващия парламент, препоръчва политологът.
"Не съм убеден обаче, че това ще се случи. В България политическите формации постоянно водят война всеки срещу всеки, отколкото да търсят мостове за намиране на общи решения за българските граждани, защото една подобна криза, като енергийната, несъмнено ще засегне огромна част от българите. Тук трябва да се мисли точно на държавническо ниво, но битката, в която са влезли помежду си, ограничава кръгозора им до този сблъскът, отколкото да погледнат отвъд и да стигнат до мисленето да се градят мостове, а не да се чертаят червени линии. Всичко това говори, че е вероятно да се стигне до нови предсрочни избори, ако няма възможност да се състави правителство без примерно ГЕРБ."
Повече по темата и в каква кондиция водещите политически сили влизат в надпреварата за 48-ото Народно събрание- в прикачения звуков файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..