Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Савина Попова: Живот като на сцена

4
Савина Попова с ученици от Детска музикална школа във Видин. Сред тях са Румяна Маждракова – оперна певица, Чавдар Маждраков – диригент, Людмила Бобанова – диригент, Лили Роберт Попова – диригент. 1951 г., ДА – Видин, фонд 1166
Снимка: ДА-Видин



На 26 септември се навършиха 90 години от рождението на Савина Попова- библиотекар, музикант, читалищен деец и участник във всички постановки на самодейната Видинска оперета. Родена е през 1932 година във Видин и именно тук разгръща от край до край потенциала си. 


"Тя е родена в семейство на потомствени любители музиканти. Цялата обстановка около нея и музикалните й дарования я тласкат към усъвършенстване на заложбите й. 6-годишна започва да свири на пиано, а на сцената излиза едва 8-годишна" - разказва за Радио Видин Светлана Кръстева, директор на Държавен архив-Видин.


Като ученичка в гимназията през 1948 година е сред основателите на Видинския хор "Боян Чонос" . През 1951 година увлечението й към музиката я кара да кандидатства в Държавната консерватория в София, но не я приемат поради произхода й- баща й до 1944 година е офицер в царската армия. Но това не пречи, с моралната и материалната подкрепа на родителите на съпруга й, които я насърчават в музикалното обучение, тя да се усъвършенства. Така Савина Попова записва ежеседмични курсове-уроци в София. Работи упорито, получава солидна музикална подготовка под ръководството на пианистите проф. Тамара Янкова и Лилия Златарова и при проф. Христо Бръмбаров- певец и педагог. 


Контактите й с доц. Лидия Кутева-педагог и автор на школите по пиано, помагат на Савина Попова да съчетае умело теорията с практиката. Пет години тя работи при нея като асистент в подготовката на материалите за издаването на школите и така усъвършенства и педагогическата си дейност като преподавател по пиано. Нейни ученици са Румяна Маждракова-оперна певица, Чавдар Маждраков-диригент, Людмила Бубанова-диригент, Лили Попова-диригент. Гордост за Савина Попова е племенникът й Кристиян, също неин ученик- музикант и пианист.


Музикалната публика във Видин си спомня и изпълненията на Савина Попова в постановките на самодейната опера.


"Тя изпълнява ролите на Софи в "Цигански барон", Силва в "Царицата на чардаша" , Марица в "Графиня Марица" и много други. Включва в репертоара си като солист премиерни концерти на окръжни, републикански и международни фестивали и едни от най-трудните сопранови арии. Изпълнява ариите на Елеонора от "Силата на съдбата", на Абигайл от "Набуко", на лейди Макбет и Тоска от едноименните опери" - добавя Светлана Кръстева.


Композиторът Иван Попов казва за Савина Попова: "Тя наистина е един всестранен талант, ако беше се насочила към оперната кариера, положително щеше да достигне върховете на нашето оперно изкуство."


През 1995 година Савина Попова лично дарява в Държавен архив-Видин ценен документален материал от творческата си дейност. Има и богат снимков материал от участия, национални и международни, в най-различни оперети и постановки, снимки от нейния личен и обществен живот. 


Умира на 31 август 2020 година. 



Повече може да чуете в звуковия файл*



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30