Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Савина Попова: Живот като на сцена

4
Савина Попова с ученици от Детска музикална школа във Видин. Сред тях са Румяна Маждракова – оперна певица, Чавдар Маждраков – диригент, Людмила Бобанова – диригент, Лили Роберт Попова – диригент. 1951 г., ДА – Видин, фонд 1166
Снимка: ДА-Видин



На 26 септември се навършиха 90 години от рождението на Савина Попова- библиотекар, музикант, читалищен деец и участник във всички постановки на самодейната Видинска оперета. Родена е през 1932 година във Видин и именно тук разгръща от край до край потенциала си. 


"Тя е родена в семейство на потомствени любители музиканти. Цялата обстановка около нея и музикалните й дарования я тласкат към усъвършенстване на заложбите й. 6-годишна започва да свири на пиано, а на сцената излиза едва 8-годишна" - разказва за Радио Видин Светлана Кръстева, директор на Държавен архив-Видин.


Като ученичка в гимназията през 1948 година е сред основателите на Видинския хор "Боян Чонос" . През 1951 година увлечението й към музиката я кара да кандидатства в Държавната консерватория в София, но не я приемат поради произхода й- баща й до 1944 година е офицер в царската армия. Но това не пречи, с моралната и материалната подкрепа на родителите на съпруга й, които я насърчават в музикалното обучение, тя да се усъвършенства. Така Савина Попова записва ежеседмични курсове-уроци в София. Работи упорито, получава солидна музикална подготовка под ръководството на пианистите проф. Тамара Янкова и Лилия Златарова и при проф. Христо Бръмбаров- певец и педагог. 


Контактите й с доц. Лидия Кутева-педагог и автор на школите по пиано, помагат на Савина Попова да съчетае умело теорията с практиката. Пет години тя работи при нея като асистент в подготовката на материалите за издаването на школите и така усъвършенства и педагогическата си дейност като преподавател по пиано. Нейни ученици са Румяна Маждракова-оперна певица, Чавдар Маждраков-диригент, Людмила Бубанова-диригент, Лили Попова-диригент. Гордост за Савина Попова е племенникът й Кристиян, също неин ученик- музикант и пианист.


Музикалната публика във Видин си спомня и изпълненията на Савина Попова в постановките на самодейната опера.


"Тя изпълнява ролите на Софи в "Цигански барон", Силва в "Царицата на чардаша" , Марица в "Графиня Марица" и много други. Включва в репертоара си като солист премиерни концерти на окръжни, републикански и международни фестивали и едни от най-трудните сопранови арии. Изпълнява ариите на Елеонора от "Силата на съдбата", на Абигайл от "Набуко", на лейди Макбет и Тоска от едноименните опери" - добавя Светлана Кръстева.


Композиторът Иван Попов казва за Савина Попова: "Тя наистина е един всестранен талант, ако беше се насочила към оперната кариера, положително щеше да достигне върховете на нашето оперно изкуство."


През 1995 година Савина Попова лично дарява в Държавен архив-Видин ценен документален материал от творческата си дейност. Има и богат снимков материал от участия, национални и международни, в най-различни оперети и постановки, снимки от нейния личен и обществен живот. 


Умира на 31 август 2020 година. 



Повече може да чуете в звуковия файл*



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Владислав Георгиев: Преходът от живота в Париж към този във Видин

Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин , брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало...

публикувано на 20.02.25 в 17:30

В Мездренска гимназия предстои да бъде открит STEM център

Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика,  обясни..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Кога ще бъде възстановено движението около Здравната каса във Видин

Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..

публикувано на 20.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11