Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Дражинци: Селото ни е много хубаво, но еднообразието ни убива

13
Снимка: Радио Видин


В "Добро утро, кмете" гостуваме на село Дражинци във видинската община Ружинци. Разположено е по средното течение на река Лом, която обикаля селото от три страни. От четвъртата му страна  се намира не много високо възвишение, наречено "Брега". Така единствената връзка със селото е един мост, построен още през първата половина на миналия век.  

Има доста легенди за създаването на селото, но във всички тях се разказва, как козар на име Дражо намерил това място и се заселил с фамилията си там. Името на селото се споменава в турските регистри още през 16 век.

Днес населението тук е предимно възрастно, много от хората са и самотно живеещи. Правим всичко възможно за облекчаване на живота на хората за по-спокойни старини, обясни кметският наместник на Дражинци, Кръстьо Джонов:

"30 метра от водопровода в селото е нов. Общината помогна да се ремонтира и отсечката от пътя за селото до центъра му. Това е 1 км, който не бе ремонтиран отдавна.
Ремонтирахме и здравната служба. Общинският кмет разреши да се преместим от сградата на кметството тук. Причината е, че по-рано възрастните хора трябваше да се качват до втория етаж, за да дойдат при мен, а не всеки можеше да изкачи стълбите. За да е по-лесно за хората, сега кметството слезе в здравната служба. Ремонтът е направен изцяло- имаме нов покрив, стаите са пребоядисани, има и ново обзавеждане. Имаме лекарски кабинет, в който всеки вторник идва д-р Славчев. Той е личният лекар на половината от хората в селото... Детска площадка с беседка е изградена в центъра на селото. В нея има две люлки, батут и тенис маса. Поддържа се като общински имот, постоянно се коси... Преди 7- 8 години построихме и параклис с дарения на хора от селото... Спортът също добре се развива. Това се вижда от купите, които сме спечелили от турнирите по футбол- винаги първо или второ място. Дражинският отбор се казва "Ураган" и е един от най- добрите... Имаме и поща. Тя работи постоянно. Тук се изплащат пенсиите на повечето възрастни хора.
На 15 юни 2022 година при преброяването, жителите на Дражинци бяха 129. Само толкова са останали. Над 60 % от населението е застаряващо. Повечето са на инвалидни пенсии. Рядко има някой с превоз, а придвижването до по-големите населени места е трудно.

Икономика тук няма, предприятия няма, кадри- също няма. Най-големият ни проблем е, че тук покритието на GSM операторите е много лошо. Ако се наложи някой да извика линейка или пожарна, няма как. Връзката е никаква. Повече от 23 човека от селото сме се обаждали на "горещата линия" на операторите с оплакване, но оттам нищо определено не казват. Сега ходим на стопанството при входа на селото. Там е кооперацията, която има усилвател отгоре и само там връзката е хубава. Иначе ходим по улиците и търсим сигнал. А си плащаме таксите - всеки месец от 30 до 70 лева, но не получаваме насрещна услуга..."

От началото на пандемията тук са се разболели общо 13 местни жители, като трима от тях са починали, обясни още кметският наместник. В селото целта е да се върнат младите хора, но не са малко и тези, които след пенсионирането си решават да продължат живота си в родното село. Такъв е и случаят с  85-годишния Спас Марков, който като пенсионер се връща в Дражинци от София. Смята, че тук животът е по-полезен за възрастните хора, но и по-труден. Днес селото, според него, е доста по-различно от това, което помни.

"Едно време хората си помагаха много. И не само съседите. Строяха заедно новите къщи. Сега не е така... Мостът, който ни свързва с останалия свят има нужда от ремонт. Строен е някъде към 1940 година. Аз не помня, но по-възрастните преди години разправяха, че през него е минал танк, за да провери издръжливостта му. Сега обаче го претовариха и вече пише, че само товари до 10 тона могат да минат по него. Камионите на земеделската фирма, която обработва земята тук не винаги спазват това изискване. Смятам, че трябва да се направи експертна оценка за състоянието му, защото това е единствената ни връзка с останалия свят..."

Завърналите се пък в Дражинци млади хора не намират смисъл за постоянен живот на село, заради лошата инфраструктура и липсата на работа. Един от тях е и Христо Стаев, който е тук със семейството си.

"От една година се наблюдава спад на Интернет покритието, а това се отразява негативно на работата ми. Същото се отнася и за GSM обхвата. Това за мен е притеснително, защото тук имам възрастна баба и когато не съм на село, а реша да я потърся, не винаги мога да се свържа с нея. Това е недопустимо за 21 век..."

Целите интервюта, анкета с местните жители и подробности по темата- в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32