С хроничен недостиг на специалисти са редица болници в страната извън градовете с медицински университети. Кадровият проблем в здравеопазването е основен, а поради факта, че е в периферията на страната, за болницата във Видин е още по-сериозен, казва директорът на лечебното заведение д-р Ивета Найденова:
"Във всяко отделение има нужда от допълнителен персонал и всички работят на критичен минимум. Или работят, колегите, повечето, работят на един основен трудов договор, на втори допълнителен, за да може графика да стане, както е нужно, да не страда здравната помощ".
От 86 лекари в здравното заведение, 30 са в пенсионна възраст. В лабораторията по микробиология работят двама от тях, защото имат желание и могат, обяснява д-р Росица Виденова, завеждащ микробиологията към МБАЛ "Св. Петка".
Красимир Урошев е медицински фелдшер с дълъг професионален стаж. Въпреки, че вече е в пенсионна възраст, продължава да работи в кръвния център:
"Каквото и да се говори за професията, медицината е едно вътрешно състояние и човек, който е започнал да работи, той не може да си позволи и да рискува да остави работата си несвършена... Хората идват с притесненията си, неволите, аз не мога да легна на лаврите и да кажа, аз съм си свършил трудовия стаж, трябва да почивам".
В отделението имат надежда. От два месеца в екипа е Вилияна Ангелова, която наскоро се е дипломирала като лекарски асистент:
"Няма желаещи, които да дойдат. Аз искам да съм тук, искам да помогна с каквото е възможно".
Примери като този в болницата се броят на пръсти.
"За щастие преди две години започна приток на млади хора. Те не са много", казва д-р Росица Виденова.
Причините да изберат Видин не са финансови. Елвира Борисова е на 24 години и вече работи в лабораторията по микробиология. Учила е в Пловдив и е изключение от повечето си състуденти, които останали в големия град:
"Първо, обичам Видин. Второ, биологията е моето призвание и много се радвам, че ми дадоха шанс на тези години, тъй като честно казано, съмнявах се, че като видят млад човек ще му дадат възможност".
Д-р Кристина Иванова е завършила обща медицина в съседна Румъния и се надява да специализира в България:
"Може би другите страни предлагат повече възможности за развитие, но чужденецът си остава чужденец. Имам много познати, които решиха да останат в Румъния, и не само… Честно казано може би точно това мотивира младите хора да не работят в България- трудовото възнаграждение. Като начална заплата, тя е 990 лева за лекар, който все още няма специалност".
В болницата не престават опитите да привлекат нови кадри, казва директорът на лечебното заведение:
"Стараем се по всякакъв начин пристигайки в града ни, завършвайки млади специалисти, да намерим начин да си ги вземем при нас. Ако не са от тук, било то с квартири... Искам да спомена и друго, което е важно за младите специалисти, а и не само за тях. Успяхме за една-две години да осигурим много нова апаратура, а младите хора, за тях това е важно".
Благодарение на д-р Ангел Благоев, който е от малко повече от година и половина в града, заработи отново отделението по неврология в болницата. Преди това беше затворено с месеци заради недостиг на лекари:
"Да не работи неврология, това е недопустимо. Затова се върнах тук. Работим, справяме се".
Според него, за да бъдат привлечени млади лекари в по-малките болници е нужно да им бъдат създадени възможности да се развиват и специализират. Фактор е и заплащането, а тук вече ролята е на държавата:
"За жалост ние се финансираме от здравна каса, въз основа на това, което сме изработили, но ако пътеките, които са, клиничните пътеки, въз основа на пациентите, на брой пациенти, които са преминали, не се остойностят достатъчно, ако не се остойности достатъчно тази клинична пътека, няма как да има и високи заплати. Тук е и ролята на държавата да помогне за отделенията, които са в по-неблагоприятни райони като видинския".
Сред младите попълнения в отделението по неврология е Виолина Вилянова, медицинска сестра. Преддипломният и стаж е преминал в столична болница, но сега избира Видин:
"Избрах да дойда тук, защото чух, че д-р Благоев изнемогва с работата си с болните. Има нужда от хора, които да помогнат, да сплотят екипа, да са компетентни кадри".
Една от стъпките, които са предприели от здравното заведение, за да се справят с недостига на кадри, е договор с Русенския университет и студенти по здравни грижи. Те не плащат семестриални такси, а стажа си ще провеждат във Видин. Надеждата е и да останат да работят в болницата в града.
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..