Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На празника на Видин- за духовността през годините

3
Видин, сниман от дрон
Снимка: Светослав Цветанов

На Димитровден в "Посоките на делника" гостува именникът Димитър Тодоров- дългогодишен общински съветник, зам. председател на Общинския съвет, зам. областен управител и автор на Видински Aлманах, в който са събрани имената и биографичните данни на родени или свързани с Видин и видинския край учени и творци- актьори, архитекти, артисти, журналисти, литературни критици, музикални дейци, писатели и поети, режисьори, скулптори, фотографи, хореографи и художници. Неговата цел е да се отдаде заслужено внимание и почит на хора, посветили живота си на дейности с непреходен характер, оставили или оставящи диря в цивилизационното развитие на България и света. 

"Чувствата са прекрасни, всеки празник поражда емоция, още повече, че когато решихме днешният Димитровден да бъде обявен за духовен празник на Видин през 1993 година всички бяхме изключително солидарни. На територията на Видин е втората по големина катедрала в България. Когато човек поразрови и намери повече информация за Свети Димитър, не само повече изпитва повече уважение към него, но и уважение към добротворчеството ... Културният календар е доста богат, но друг е въпроса дали нямаме някои резерви към културните изяви и публичните дейности, защото според мен трябва да отдадем повече място на духовността и по- малко внимание на потребителството ... Годините, когато бях общински съветник бяха едни много бурни, много крайни, много отричащи и много утвърждаващи години и действия. Общинският съвет беше огледало на обществените процеси, които се развиваха в страната. Там бяха, независимо от политическите сили, които представляваха много знакови хора и имаше диалог между тях."- обясни Димитър Тодоров.

Как видинчани оценяват направеното през годините и с какви чувства посрещат днешния празник- това проверихме в анкета:

"Със смесени чувства посрещаме днешния празник, защото тези празници малко отидоха на заден план, старите празници. Сега повече сме на новите, европейските празници ... Аз съм щастлива на този ден, моят мъж е Димитър и ние си празнуваме ... Не знаех, че Видин има духовен празник, аз живея в Испания и мисля, че не се прави достатъчно тук за младите хора и затова те напускат града. Пожелавам на всички да си прекарат много добре и ако някой се сети и за младите хора, нека да направи повече неща за тях ... В последните години ние пенсионерите сме подтиснати. Празникът ни е приятно, че го има, защото си е празник не само на града, а и изобщо ... Прави ми впечатление, че Видин, независимо то това, че всички твърдят, че отива на зле, има някои индикации затова, че се развива и в добра посока."- коментираха видинчани.

Сутрешният ни гост Димитър Тодоров е автор на Видински Алманах, призван да бъде колективно дело. Публикуваните имена и данни са черпени от сборници и публикации, интернет и лични срещи, спомени и мемоари, родови хроники и фонда на Държавен архив- Видин. Във видинския Алманах има отделено почетно място и на личността на проф. д-р инж. Doktor Konoris Kausa Димитър Стефанов Стоянов. Той е роден на 8 април 1943 г. в гр. Монтана, но родовият му корен е от гр. Кула. Средното си образование Димитър Стоянов завършва в СОУ "Димитър Благоев"- Видин през 1960 г. През 1972 г. му е присъдена научна степен кандидат на техническите науки, а през 2003-2005 г. е директор на Регионалния център за върхови постижения, основан от Асоциацията на университетите с преподаване на френски език. Проф. Димитър Стоянов е заемал редица административни длъжности и активно е участвал в процеса на реформиране на системата за висше образование. Научната му дейност е съсредоточена върху енергийната ефективност и екологичното влияние на транспортните средства и върху алтернативните източници на енергия. Владее отлично руски, английски, немски, френски, италиански и сърбохърватски и ползва испански език. Той е автор на книгата "Видин в моите спомени". На Димитровден разговаряхме с проф. Димитър Стоянов: 

"Две неща ме подтикнаха да се заема с написването на тази книга. Първото от тях е, че Видин наистина е много интересен град със славна история, с големи заслуги за историята на България изобщо и за него би трябвало да се говори и пише много повече. Наше задължение да даваме своя скромен принос и аз се опитах да направя това. На второ място по естествени причини, редовете на хората от моето поколение стават все по- малобройни и с нас си отиват и спомените за редица събития, паметни моменти от историята на града, които би трябвало да станат достояние на повече хора."

Проф. Димитър Стоянов подсигурява наградния фонд за провеждащия се  ученическия конкурс за есе на тема "Моят Видин". 33 са събраните есета на видински ученици, а награждаването на победителите ще се проведе в утрешния ден, допълни Димитър Тодоров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59