Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бисерка Вълканова: Не бих могла да живея без да рисувам

Отбелязваме Деня на българския художник

6
Снимка: колаж Радио Видин



В Деня на българския художник, 3 ноември, който се отбелязва от 1993 година, когато е църковният празник на свети Пимен Зографски, обявен за покровител на българските художници. Пимен, със светското име Павел е бил даровит художник, родом от София. Той произхождал от заможен род и проявявал дарба към рисуването. Освен от художниците този ден се празнува и от иконописците и реставраторите. 

Днес ви срещаме с една дама, която рисува от дете, обичала да се крие под масата, за да рисува и никой да не я закача, и потъвала в нейния си свят. Тя се казва Бисерка Вълканова и е от Видин. След като разбира, че рисуването я влече, заминава за Казанлък, където има роднини и се записва в Средното художествено училище "Акад. Дечко Узунов", специалност "Изящни изкуства", а през 1988 г. се дипломира във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", специалност "Графика". От тогава, вече 34 години, е преподавател по изобразително изкуство и дизайн в СУ "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин. Казва, че това си е нейното училище и че дали ще рисува там или у дома, е едно и също за нея, защото да твори е нейна потребност. Рисуването за нея е възможност да се живее:

"В този свят, с всички проблеми и трудности, които има, вероятността е това - потребност е, изпитвам нужда да разговарям с хората по моя вариант, с цветовете, с този свят, който моите очи виждат. На художника очите са цветни."

Импресионизмът е едно от теченията, които повлияват на Бисерка през годините.

"Там има светлина, там има цветове навън, на открито. Но, разбира се, това някак през живота на човек минава, през различни етапи и се ориентира към различни стилове."

Бисерка се придържа най-вече към фолклора като стил:



"В известна степен търся една стилизираност, една декоративност на творбите, защото търся от източника на нашите корени."

Бисерка не рисува човешки фигури, по-скоро лица:

"Лица, може би, защото търся контакт с нещо, какво ми говори това лице, но иначе предпочитам нещо по-неподвижно."

Техниките, които използва художничката са много. 

"Вероятно обичам тези многопластови наслоявания. Сега е модерно да ги наричаме в някои сфери на дейност "миксмедия", макар че това за мен си е точно многопластова техника... Колажът например е много благодатна тема да се наслоява, да се наслагват различни материали дори, не само бои, през което се получава интересен образ и интересна фактурност на повърхността на творбата."

Българските художници, на които се възхищава са много:



"Някога много обичах, тъй като аз завърших "Графика" Румен Скорчев беше моя идеал и не само, разбира се. Много български графици и много илюстратори - Бенчо Обрешков от живописците го обичам, Дечко Узунов, много са. Моите преподаватели от Казанлък - прекрасни художници."

През 1996 г. и 1997 г. Бисерка Вълканова има самостоятелни изложби във Видин. Последната ѝ изложба е била подредена през 2014 година. Това всъщност е една юбилейна изложба, която Бисерка осъществява, заедно с нейна приятелка и колежка от Великотърновския университет - Гергана Вълкова. Те излагат във видинската художествена галерия 50 живописни платна, пейзажи, натюрморти и графики. Нарекли са колекцията "2x25"- един оригинален начин да отпразнуват дългогодишното си приятелство.

Бисерка Вълканова и Гергана Вълкова в галерия Никола Петров Видин

На въпроса кога сяда да рисува, дали когато изпитва силна емоция или душевна хармония, Бисерка отговаря така:

"Знам ли, вероятно човек трябва да е в хармония със себе си, за да го прави или поне при мен така го чувствам, т.е. аз не трябва да съм в някакви много крайни емоционални състояния, за да седна да рисувам. Това си е потребност, тя си върви, а вече върху творбата сигурно ще се отрази в цветова гама какво чувствам или какво съм решила в момента да изобразя, чрез тези емоции... Топлата гама винаги ме е привличала повече, въпреки че има моменти, в които, за да се изрази тъга или някаква меланхолия, човек потъва или в графика, или в по-студената гама, но това не е задължително, всеки си чувства по свой начин цветовете."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47