Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлин Тачев, политолог: С номинацията на проф. Габровски ГЕРБ само имитира желание да управлява

Светлин Тачев
Снимка: Личен архив

Проф. Николай Габровски получи от президента Румен Радев първия проучвателен мандат за съставяне на правителство след изборите на 2 октомври. Той е номинацията на ГЕРБ-СДС за премиер. Спечелилата изборите коалиция заложи на консенсусна личност, която да номинира за министър-председател. Професор Николай Габровски е далеч от политиката, но определя себе си като диалогична фигура.

"С номинацията на проф. Габровски ГЕРБ само имитират желание да управляват", коментира в "Посоките на делника" политологът от агенция "Галъп интернешънъл болкан" Светлин Тачев:

"Беше много интересно да видя коя ще е номинацията, защото, ако те имаха наистина желание да управляват, щяха да сложат партийна фигура, която да може да представлява от една страна добре партията, от друга- да е компромисна спрямо другите политически формации. Очаквах, че това ще бъде Томислав Дончев. Избраха обаче фигура, която е компромисна, консенсусна и фигура, към която на практика няма никакво негативно отношение. Това от една страна показва желание за надпартийност, от друга страна обаче много ми прилича на варианта на Слави Трифонов през миналата година, когато предложи за премиер шахматистката Антоанета Стефанова. Те също тогава бяха наясно, че няма да управляват. В случая мисля, че ГЕРБ са наясно, че няма как да съставят правителство и заради това избират фигура, която не е част от политическата формация, а не използват своите остриета, които пазят за друг период от време. Ако погледнем разпределението в Народното събрание, е ясно, че е почти невъзможно такъв кабинет да мине."

Светлин Тачев коментира и думите на президента Радев, който заяви, че е бил първият излъган от „Продължаваме промяната“, които обвини, че са откраднали надеждата на гражданите за истинска промяна.

"Това е нов етап в разрива между президента и "Продължаваме промяната". Първият етап беше по-скоро градивна критика. Вторият етап доведе до по-изострено говорене между "Продължаваме промяната" и президента. Но сега, в третия етап, виждаме всъщност окончателен разрив между президент и политическа формация. Самият Румен Радев отбеляза, че най-голямата му грешка е, че тези хора са излезли на практика от служебния му кабинет. Това до някаква степен го виждам като възможност Румен Радев окончателно да се "откачи" от "Продължаваме промяната", защото това до някаква степен може да му носи негативи."

Политологът не вижда възможност да бъде сформиран кабинет и с втория мандат, който трябва да бъде връчен на "Продължаваме промяната", ако ГЕРБ-СДС не изпълни първия.

"След срещата между ГЕРБ и "Продължаваме промяната" имаше някакво разведряване в парламента, някаква възможност за комуникация, но с връщането на хартиената бюлетина и този вариант отпадна, което ми говори, че все още по-голяма вероятност има за предсрочни избори. Фактът, че се бърза толкова много с промените в Изборния кодекс, говори, че нито една от политическите сили няма особено желание да управлява, да състави правителство, по-скоро се прави имитация и се върви към предсрочни избори. Изборното законодателство обаче не е в дневния ред на гражданите. Пред нас има много по-големи изпитания, за които е необходим редовен кабинет. От друга страна, трябва да сме наясно, че постоянни промени в Изборния кодекс и то буквално от днес за следващите избори вредят на избирателния процес. Постоянната промяна на правилата обърква гражданите и ги отблъсква от това да гласуват. Може да се случи така, че връщането на хартиената бюлетина всъщност да не доведе до повишаване на избирателната активност, а напротив- избирателната активност да е още по-ниска, което ще се дължи и на умората, която видяхме на последните избори. Тук идва най-голямата опасност, а това е апатията, която, ако стане трайна, ще доведе до сътресения в политическата ни система."

В момента, макар и минимален, най-възможният вариант да се състави правителство е с третия мандат, предвижда Светлин Тачев.

"Много зависи коя парламентарна група ще избере Румен Радев. Има три варианта. Естествено БСП, които традиционно той избира за третия мандат. Големият проблем е, че те до момента не успяха нито веднъж да го реализират, а и сега има напрежение между БСП и Румен Радев. Вторият вариант е "Демократична България", които доскоро бяха и сред най-диалогичните формации в Народното събрание, която може да бъде мост между ГЕРБ и "Продължаваме промяната". Тук обаче трябва да сме наясно, че Румен Радев може да не избере тях по простата причина, че "Демократична България" така и не го прие за "свой човек". Остава партията на Стефан Янев, която е най-малката политическа формация в Народното събрание, но с най-голямо желание да поеме политическата тежест, защото до момента те наистина са най-диалогичната формация в парламента. Аз я наричам Формация "Да", защото са съгласни с всичко, за да има правителство. Не виждам конфронтации с останалите политически формации и на практика тя е формацията, която евентуално може по някакъв начин да състави кабинет. Но тук има друг проблем- дали те ще получат мандата. Защото най-малката политическа формация ще трябва да носи най-голямата политическа тежест."

Ако отиваме към нови предсрочни избори, ще има ли голяма разлика в резултатите?

"Вероятно няма да има особена разлика. Със сигурност политическите формации си дават сметка, че нови избори единствено могат да доведат до още по-ниска избирателна активност, което пък сваля легитимността на целия изборен процес и на резултатите от изборите. Струва ме се обаче, че на самите тях не им се управлява в този момент, бързат да прехвърлят отговорността към Румен Радев и да потеглят към нови предсрочни избори."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00