Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успокояват ли се инфлационните процеси в края на годината?

2
Снимка: Радио Видин

Гoдишният тeмп нa инфлaция в eвpoзoнaтa cпaднa пpeз нoeмвpи и тoвa ce cлyчвa зa пъpви път oт cpeдaтa нa 2021 гoдинa. Cпaдът ce дължи нa нaмaлeниeтo в цeнитe нa eнepгиятa, пoĸaзвaт eĸcпpecнитe oцeнĸи нa Eвpocтaт, цитиpaни oт мeждyнapoднитe aгeнции. Какво се случва у нас? Преди дни министърът на икономиката Никола Стоянов заяви, че ще започне разговори за растежа на цените и инфлацията с всички хранителни вериги и участници на пазара на едро за храни и напитки. Според него, те ще доведат до това цените да спрат да растат и да започнат да намаляват. Надяваме се инфлацията да спадне чувствително в следващите няколко месеца. Не просто се надяваме, а работим за това, добави той. Дaннитe нa cтaтиcтичecĸaтa aгeнция нa Eвpoпeйcĸия cъюз пoĸaзaxa, чe пoтpeбитeлcĸитe цeни пpeз нoeмвpи ca били c 10% пo-виcoĸи oт гoдинa пo- paнo, ĸoeтo e cпaд oт 10,6% гoдишeн тeмп нa инфлaция, peгиcтpиpaн пpeз oĸтoмвpи. Ще тръгне ли ръстът на инфлация надолу или подобна прогноза е все още рискована? Годишният темп на инфлация в България се забави през октомври за пръв път от 20 месеца насам, достигайки 17,6% спрямо 18,7% през септември, когато беше достигната най-високата инфлация от 1998 г., показват данни на Националният статистически институт. Забелязва ли се успокояване на инфлационните процеси у нас в края на годината- потърсихме за коментар Адриан Николов, икономист от ИПИ.

"Инфлационните процеси, които наблюдаваме от началото на годината се забавят, но това по никакъв начин не означава, че не сме още в период на много висока инфлация. Много сме далече от таргета на Европейската централна банка от 2% и не мисля, че това изобщо някой би могъл да го отрече. До голяма степен това беше продиктувано от динамиката на цените на енергоносителите. Трябва да имаме предвид, че през последните два месеца имаше забавяне на цената на газа в цяла Европа, включително и у нас. Ръстът на цените на горивата се успокои, но това не добавя нова инфлация на практика и това е обяснението. голямото повишение на цената на газа през последните няколко месеца беше движено най- вече от цената на предлагането, то търсенето през следващите зимни месеци ще се движи доста бързо нагоре, като ние всъщност не сме толкова голям пазар."- обясни Адриан Николов.

За намаляване на ДДС върху някои основни хранителни продукти на 9% се обявиха браншови организации у нас. Това би довело и до изсветляване на сивия сектор и деклариране на реални обороти, коментира за радио Видин Яна Иванова, изпълнителен директор на Сдружение "Храни и напитки".

"Това не е ново предложение и не е наше предложение. Още миналата година всички национално представителни сдружения отправихме такова предложение до тогавашния министър на финансите. Вече няколко пъти сме повдигали този въпрос защото има само две страни в ЕС, които не са приели такава антиинфлационна мярка. Още през миналата година, март месец Европейската комисия излезе с решение за мерки за борба с инфлацията вследствие на войната в Украйна беше именно диференцираната ставка на ДДС, тоест намаляването на ДДС на храните."- уточни Яна Иванова.

Може ли ДДС да се превърне в успешен инструмент за успокояване на инфлационните процеси- това попитахме Адриан Николов, икономист от ИПИ.

"Ако наистина има политическа воля, предвид на това, че все още нямаме редовен кабинет, по- скоро можем да очакваме едно временно задържане на ръста на цените. Това видяхме, когато беше въведен ДДС на хляба- нямаше кой знае какво намаление на цената за крайния потребител, а по- скоро имаше едно задържане на цената на насъщния през месеците юли, август и септември дори. В този смисъл това е нещото, което можем да очакваме- по- скоро производителите да могат да си позволят, въпреки високите цени на суровините, енергията и транспорта да задържат цените на своите продукти."

Забелязват ли видинчани индикации към успокояване ръста на инфлация през последните седмици и доволни ли са от понижаването на ДДС върху цената на хляба?

"Цените не се успокояват, инфлация си има, както си трябва, а то не трябва да има такова нещо. Има я инфлацията и се забелязва, но тя е сложен процес, който е произлязъл от други взаимодействия между хората ... Мисля, че цените все повече ще се увеличават. Според мен само ще се залъгваме, че нещата ще се подобрят, но скоро не се очаква промяна ... Горивата са една част от продуктите от които се произвежда определена стока. Според мен тепърва ще гледаме е по- големи нива на инфлацията, защото не знаем какво ще се случи с конфликта с Русия, ситуацията с Китай, което също е свързано с развитието на световната икономика. Свърши пандемията, започна войната и сякаш това нещо в световен мащаб е супер режисирано, според мен."- коментираха видинчани.

Какво казва бизнесът? Ще се успокоят ли инфлационните процеси в края на годината- това попитахме Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата:

"С укротяването на цените на енергоносителите ще има и намаление на цялостния ръст на инфлацията. Доколко това ще се отрази и на обикновения потребител е доста трудно да се каже. Ние сме свидетели, че колкото пъти има флуктуация на горива или енергоносители, цените на крайните продукти, поне аз не си спомням да са се понижили. Според мен дори горивото да стане 2 лева, назад цени няма да видим да се връщат. Това поне досега показва историята в България ... Сега ще започне и масово пазаруване по празниците, защото има- няма пари, празниците са важни и трябва да бъдат почетени подобаващо. говори се за постоянна индексация на работните заплати, което означава, че тия пари отново ще влязат в потреблението, което само по себе си в никакъв случай няма да допринесе за спад на инфлационните процеси."- каза Красимир Кирилов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03