Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успокояват ли се инфлационните процеси в края на годината?

2
Снимка: Радио Видин

Гoдишният тeмп нa инфлaция в eвpoзoнaтa cпaднa пpeз нoeмвpи и тoвa ce cлyчвa зa пъpви път oт cpeдaтa нa 2021 гoдинa. Cпaдът ce дължи нa нaмaлeниeтo в цeнитe нa eнepгиятa, пoĸaзвaт eĸcпpecнитe oцeнĸи нa Eвpocтaт, цитиpaни oт мeждyнapoднитe aгeнции. Какво се случва у нас? Преди дни министърът на икономиката Никола Стоянов заяви, че ще започне разговори за растежа на цените и инфлацията с всички хранителни вериги и участници на пазара на едро за храни и напитки. Според него, те ще доведат до това цените да спрат да растат и да започнат да намаляват. Надяваме се инфлацията да спадне чувствително в следващите няколко месеца. Не просто се надяваме, а работим за това, добави той. Дaннитe нa cтaтиcтичecĸaтa aгeнция нa Eвpoпeйcĸия cъюз пoĸaзaxa, чe пoтpeбитeлcĸитe цeни пpeз нoeмвpи ca били c 10% пo-виcoĸи oт гoдинa пo- paнo, ĸoeтo e cпaд oт 10,6% гoдишeн тeмп нa инфлaция, peгиcтpиpaн пpeз oĸтoмвpи. Ще тръгне ли ръстът на инфлация надолу или подобна прогноза е все още рискована? Годишният темп на инфлация в България се забави през октомври за пръв път от 20 месеца насам, достигайки 17,6% спрямо 18,7% през септември, когато беше достигната най-високата инфлация от 1998 г., показват данни на Националният статистически институт. Забелязва ли се успокояване на инфлационните процеси у нас в края на годината- потърсихме за коментар Адриан Николов, икономист от ИПИ.

"Инфлационните процеси, които наблюдаваме от началото на годината се забавят, но това по никакъв начин не означава, че не сме още в период на много висока инфлация. Много сме далече от таргета на Европейската централна банка от 2% и не мисля, че това изобщо някой би могъл да го отрече. До голяма степен това беше продиктувано от динамиката на цените на енергоносителите. Трябва да имаме предвид, че през последните два месеца имаше забавяне на цената на газа в цяла Европа, включително и у нас. Ръстът на цените на горивата се успокои, но това не добавя нова инфлация на практика и това е обяснението. голямото повишение на цената на газа през последните няколко месеца беше движено най- вече от цената на предлагането, то търсенето през следващите зимни месеци ще се движи доста бързо нагоре, като ние всъщност не сме толкова голям пазар."- обясни Адриан Николов.

За намаляване на ДДС върху някои основни хранителни продукти на 9% се обявиха браншови организации у нас. Това би довело и до изсветляване на сивия сектор и деклариране на реални обороти, коментира за радио Видин Яна Иванова, изпълнителен директор на Сдружение "Храни и напитки".

"Това не е ново предложение и не е наше предложение. Още миналата година всички национално представителни сдружения отправихме такова предложение до тогавашния министър на финансите. Вече няколко пъти сме повдигали този въпрос защото има само две страни в ЕС, които не са приели такава антиинфлационна мярка. Още през миналата година, март месец Европейската комисия излезе с решение за мерки за борба с инфлацията вследствие на войната в Украйна беше именно диференцираната ставка на ДДС, тоест намаляването на ДДС на храните."- уточни Яна Иванова.

Може ли ДДС да се превърне в успешен инструмент за успокояване на инфлационните процеси- това попитахме Адриан Николов, икономист от ИПИ.

"Ако наистина има политическа воля, предвид на това, че все още нямаме редовен кабинет, по- скоро можем да очакваме едно временно задържане на ръста на цените. Това видяхме, когато беше въведен ДДС на хляба- нямаше кой знае какво намаление на цената за крайния потребител, а по- скоро имаше едно задържане на цената на насъщния през месеците юли, август и септември дори. В този смисъл това е нещото, което можем да очакваме- по- скоро производителите да могат да си позволят, въпреки високите цени на суровините, енергията и транспорта да задържат цените на своите продукти."

Забелязват ли видинчани индикации към успокояване ръста на инфлация през последните седмици и доволни ли са от понижаването на ДДС върху цената на хляба?

"Цените не се успокояват, инфлация си има, както си трябва, а то не трябва да има такова нещо. Има я инфлацията и се забелязва, но тя е сложен процес, който е произлязъл от други взаимодействия между хората ... Мисля, че цените все повече ще се увеличават. Според мен само ще се залъгваме, че нещата ще се подобрят, но скоро не се очаква промяна ... Горивата са една част от продуктите от които се произвежда определена стока. Според мен тепърва ще гледаме е по- големи нива на инфлацията, защото не знаем какво ще се случи с конфликта с Русия, ситуацията с Китай, което също е свързано с развитието на световната икономика. Свърши пандемията, започна войната и сякаш това нещо в световен мащаб е супер режисирано, според мен."- коментираха видинчани.

Какво казва бизнесът? Ще се успокоят ли инфлационните процеси в края на годината- това попитахме Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата:

"С укротяването на цените на енергоносителите ще има и намаление на цялостния ръст на инфлацията. Доколко това ще се отрази и на обикновения потребител е доста трудно да се каже. Ние сме свидетели, че колкото пъти има флуктуация на горива или енергоносители, цените на крайните продукти, поне аз не си спомням да са се понижили. Според мен дори горивото да стане 2 лева, назад цени няма да видим да се връщат. Това поне досега показва историята в България ... Сега ще започне и масово пазаруване по празниците, защото има- няма пари, празниците са важни и трябва да бъдат почетени подобаващо. говори се за постоянна индексация на работните заплати, което означава, че тия пари отново ще влязат в потреблението, което само по себе си в никакъв случай няма да допринесе за спад на инфлационните процеси."- каза Красимир Кирилов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00