Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успяхме ли да спестим през изминалата година?

Снимка: Радио Видин

Едва 11% от българите са си позволили да спестят през изминалата година, според проучване на изследователски център "Тренд". 39% живеят нормално, но не могат да спестяват, а 19% харчат от спестяванията си. Без заеми и кредити не могат да изкарат 27% от запитаните. Според проучването, освен цената на храната и инфлацията, цената на енергията също е в топ три от проблемите на хората. 65,5% от българите работят заради прехраната и едва около 29% заради кариерната реализация. Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" коментира за БНР, че това трябва да е червена лампа за бизнеса. Според проучването, един от основните приоритети за правителството трябва да е борбата с високите цени, ограничаването на социалните неравенства и борбата с корупцията. През първото тримесечие на миналата година броят на депозитите е намалял с над 360 000. Българите продължават масово да закриват по-малките сметки в банките. Обяснение за тази тенденция може да се търси в обедняването на населението от 2020 г. насам, вследствие на здравната и на икономическата кризи. Над 80% от всички спестявания на българските домакинства в банките са концентирани в едва 15% от депозитите. В същото време почти 2/3 от всички банкови сметки съхраняват дребни суми до 2500 лв. Това показва анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Огромната част от банковите влогове обаче са с дребни суми. 67% от депозитите са със сметки до 2500 лв. Общата им стойност е едва 2,5 млрд. лв. или само 3,8% от всички спестявания в банките. В същото време големите депозити, със суми над 100 000 лв., са едва 1% от общия брой, но в тях се съхраняват около 30% от всички спестявания на домакинствата в банките. Кога един работещ може да си позволи да спестява и как инфлацията се отрази върху спестяванията ни? Това попитахме Адриан Николов, икономист от Института за пазарна икономика:


"Инфлацията със сигурност съкращава на много хора разполагаемия доход, особено в долния край на доходната структура и това съответно предотвратява и тяхната способност да спестяват. Това го видяхме изключително в последните публикувани кредитни статистики на БНБ, които много ясно сочат, че расте делът на бързите кредити. Това е знак, че очевидно за все по-голямата част от хората техните доходи не достигат от заплата до заплата да си плащат ежедневните и ежеседмичните разходи. От друга страна пък расте и делът на необслужваните бързи кредити, тоест дори това, което получават хората като трудово възнаграждение не успяват да се справят с него, та камо ли да останат пари и за спестяване... За съжаление, в нашата най-нова история имаше няколко доста неприятни инцидента, най-вече случаят с КТБ няма как да не излезе на преден план, което доста сериозно разклати доверието в системата на традиционното банкиране." 


Какво се случи със спестяванията на видинчани през изминалата година, предвид тежката икономическа ситуация и инфлационните процеси в страната? Разговаряхме с Владимир Георгиев, директор на видински клон на известна банка:


"Според мен и това, което виждам, нито е положителна, нито е отрицателна тенденцията. В годините хората, които са заделили някакви средства, може би част от тях, си закупиха някакви имоти с тези пари. Няма някакъв ръст при депозитите, но няма и някакво масово теглене или харчене от тези пари, така че общо взето няма някаква промяна при депозитите на хората... Хората, като че ли предпочитат вече в евро, във връзка и с това, че се очаква приемането на еврото и у нас."


Позволиха ли си видинчани да спестяват през изминалата година, въпреки сложната икономическа ситуация- това проверихме в анкета:


"Нямаме редовно правителство и оттук вече тръгват нещата. Цените тръгват нагоре. За мен годината беше сравнително успешно. Не успяхме да спестим, защото направихме сватба на дъщерята, но сме доволни... Успях да заделя нещо, за да се чувствам добре. Не е много, но пак е нещо... Не е много добра годината, която изпратихме. Като сме безработни, как да е добра?! Нормална беше годината, като всички други досега. Не успяхме да заделим, но успяхме да оцелеем... Аз лично се надявам през новата година да индексират заплащанията на пенсионерите, те имат най-много нужда.“


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45