Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Война", "инфлация", "избори" и "Украйна" са думите на 2022-ра

Автор:
Снимка: "Как се пише?"

Думите, белязали 2022-ра, са "война", "инфлация", "избори" и "Украйна". Това показва вотът на хората в широкомащабното изследване на платформата за грамотност "Как се пише?". След тях в първите десет се нареждат "газ", "доброволци", "мижав интерес", "бежанци", "хартиена коалиция" и "рашисти". Първенецът "война" има 51%, следва "инфлация" с 40 на сто от гласувалите, а на трето място, с по 29%, са "избори" и "Украйна".


В кампанията "Думи на годината с Как се пише?", която се провежда за втори път, всеки имаше възможност да гласува за знаковите думи и изрази за България през изминалата година. Какви изводи могат да се направят от класиралите се на първите места думи, коментира за Радио Видин Доротея Николова от организаторите на инициативата:


"Думите, които са белязали 2022 година са тревожни, пълни със страх от бъдещето... Това, което си мислим е, че сме много тревожни, много изплашени, много потънали в ужаса на войната. Също така вътрешнополитическите ни драми като че ли не предвещават скорошно разрешаване и ние като че ли почваме да се оттегляме - оттегляме от процеса, от обществения разговор, от политическата активност, от това въобще да общуваме с другия... Това, което се оказва е, че тази година думите и изразите са много буквални, няма игра, няма забавление - словотворчество, много е малко".


Запитани в анкета видинчани отличиха от десетте думи "газ", "инфлация", "Украйна" и "бежанци". 


В изследването на важните за обществото ни теми тази година за първи път у нас се включва още един компонент - класация на най-употребяваните думи и изрази в медиите на български език. Анализът на системата за глобален медиен мониторинг и анализи Sensika показва 20-те най-често споменавани думи в периода 1 януари – 31 декември 2022 г. С помощта на софтуерни инструменти и модели за машинно обучение, тренирани на български език, са проверени 11 300 000 публикации в 7993 онлайн информационни източника – новинарски сайтове, портали, сайтове на електронни медии, блогове и др. Оказва се, че най-използвани са "България", "Русия", "Украйна", "война", "Европа", "САЩ", "политика", "министър", "цена", "дете", "помощ". Сред класиралите се в първите 20 са и "газ", "енергия", "управление" и "икономика".


Журито в допитването и тази година беше съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова – доктор по български език, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка и Захари Карабашлиев – белетрист и драматург.


Тревогата, неизвестността за бъдещето и страхът личат във всяко от предложенията в анкетата, които получиха най-много гласове, отбелязва Веселина Седларска, а доц. Георги Лозанов коментира, че предпочитаните думи са най-ефективната проверка на състоянието на ума, а когато думата на годината е само една или пък три, проверката се превръща в най-бързата и най-афористичната социология. 


Изследването на нагласите сред хората се проведе в три етапа. В първия - от 4 до 11 януари - всеки имаше възможност да даде своите предложения за думи на годината на Фейсбук страницата на "Как се пише?". Този път те бяха за 311 различни думи и израза. Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове 5-членно жури отся 10. Кои 3 от тях са най-важните за нас като общество, избирахме в анкета от 16 до 21 януари в третия, последен етап, а всеки от анкетираните имаше възможност да посочи до три от предложенията.


Интересна е съпоставката с въпросите, които вълнуваха хората през предходната 2021-ва. Тогава на първите три места в анкетата се наредиха некнижовното "преценям", "антиваксър" и "изчегъртване".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40

Организация дарява училищни химни

На десет училища в общо осем общини ще бъдат дарени химни. Видин е една от тези общини. Това се случва по инициативата „Светилник“ на организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор".  Тази година надсловът на проявата е "Музика - лъчи!" - цитат от стихотворението на Пейо Яворов "Две хубави очи". До..

публикувано на 08.10.24 в 15:30

Търсят се 100-те най-добри училищни практики у нас

Учители от цялата страна могат да споделят добри практики от класните си стаи и училища до 30 октомври.  За четвърта поредна година конкурсът "Добрите практики на фокус" търси успешни примери и иновации в образованието у нас.  Инициативата е организирана от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg и цели да събере, опише и..

публикувано на 08.10.24 в 14:10

Започват културните прояви за празника на Медковец

Традиционният събор на монтанското село Медковец "Медковска есен с танц и песен" започва от днес и ще продължи до 12 октомври, като програмата включва и храмовия празник Петковден.  Фотоизложба на тема "Българските корени" е първата проява, с която стартират празничните дни, казва секретарят на читалището Десислава Венциславова:..

публикувано на 08.10.24 в 13:05

Читалищни работници обновиха кът на известен писател от Бяла Слатина

Народно читалище „Развитие-1892“ в Бяла Слатина обнови къта, в който са представени вещи на известния поет и писател Николай Хрелков.  Изцяло е реставриран масивният оригинален диван от дома на твореца. Тази мебел е част от музейната сбирка на читалището и с нея завършва визията на мястото, в което поетът е живял и творил. Всичко, до..

публикувано на 08.10.24 в 12:00
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: В сезона на вирусите можем да си спестим доста проблеми, ако положим малко усилия

COVID-19 все още не е излязъл от пандемичната си роля, не се подчинява на сезонни модели и е възможно да има нов ръст на случаите. Това обясни в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова . По думите ѝ вирусът не трябва да бъде подценяван и хората от рисковите групи е добре да се ваксинират. "Виждаме, че предизвиква..

публикувано на 08.10.24 в 11:10