Момиче от Видин е сред победителите в конкурса "Прокурор за един ден". Инициативата е на Кралската прокурорска служба и Британското посолство в София. Организира се в партньорство с Асоциацията на прокурорите в България, Центъра за етнически диалог и толерантност "Амалипе" и младежката фондация "Арете". Конкурсът е за младежи от ромски произход, а целта е да обмислят бъдеща роля или професионална кариера в системата на наказателното правосъдие.
За участието си в конкурса Жасмина Цветанова пише есе на тема "Защо искам да бъда прокурор".
"Започнах есето си с това, че съм момиче от ромски произход и за мен прокурорът е щит срещу дискриминацията, която е породена от различията от останалите. Продължавам с това как виждам прокурора като независима и непоклатима фигура, която действа в името на закона, справедлива към всяка една социална група и поставяща морала като най-висока ценност. Също така говоря, че е символ на реда и защитата в нашата страна."
Казва, че за нея е важно гласът ѝ да бъде чут.
"Тъй като в повечето случаи ромските момичета на моята възраст, както и по-млади и по-големи, биват натискани от традициите, ако мога така да кажа и в повечето случаи не се позволява на тях да завършат своето образование, точно към това е насочен този конкурс- да вдъхновим повече млади ромски момичета и те да знаят своите права."
За работата на съдебната система разбира от заместник- районния прокурор на Видин.
"Ако трябва да съм кратка, ще кажа, че в деня ми прекаран със заместник-районен прокурор Райна Петрова, останах с впечатление, че въпреки сложността на делата, които се водят, тя остава позитивна, което е показва, че тя самата е изрдъжлива. Има непоклатима психика и професионализъм, защото не проявява пристрастие към нещата, които разглежда."
Жасмина, която е 12-класничка в Професионалната гимназия "Професор д-р Асен Златаров", изучава икономика и мениджмънт и се подготвя за кандидатстудентски изпити. След като вече беше прокурор за един ден, обмисля в бъдеще да съчетае икономиката с правото.
Жасмина е отлична ученичка, а също и доброволец в инициативи на женската общност в града. Казва, че от тях черпи вдъхновение.
Постът, който заема за ден, не е първият. Преди две години тя спечели конкурса "Посланик за един ден" и беше посланик на Индонезия. Желанието ѝ е с успехите си да е пример за други момичета от ромската общност.
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..