На 18 февруари отбелязваме 150 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Отдаваме почит пред делото и личността му. През годините е наложено възпоменателните церемонии да са ден по-късно на 19 февруари. Във всичките осем населени маста от община Брегово местните хора ще отдадат почит на Апостола на свободата. По предложение на Общинския комитет "Васил Левски" са поставени мраморни плочи с лика му и негови мисли.
"Тези фрази на Васил Левски сме взели от Общобългарския комитет "Васил Левски", така наречен етичен кодекс за народна работа. Те насърчават поколенията след Васил Левски да следват тези негови завети, бих казал, защото касаят нашия живот, касаят нашето бъдеще, касаят младите хора", каза Кирил Кунчев, председател на Общински комитет "Васил Левски" в Брегово.
За поставянето на паметните плочи отделят средства от Общината, а за тази в град Брегово пари даряват и учениците. Поставена е пред храма, за който има предание, че в една празнична служба година преди да бъде заловен от турските власти, е участвал и Васил Левски.
"Има сведения, че през февруари малко преди свети Харалампий е бил в Брегово. Дори се сочи, че е идвал в църквата в църковния храм, пял е и е записал в евангелието, че е пребивавал тук. За съжаление това евангелие е било унищожено в резултат на голямото наводнение, сполетяло Брегово по-късно."
Шествие до мястото за поклонение организират в училището.
"Шествието тръгва всяка година от параклиса на училището. Взима се иконата на училището, както се взима и портрета на Левски и с различни цветя, знамена, българския национален флаг и флагчета децата тръгват към мястото, където вече десетина години отбелязваме тази бележита дата. Иначе на втория етаж на училището има коридор, посветен на Левски с барелеф на Левски, винаги слагаме първо там цветя", каза Илияна Кръстева, директор на СУ "Св. Св. Кирил и Методий"- гр. Брегово
От училището подготвят дигитална карта на всички паметници на Левски в областта. Ще се използва като помагало в часовете по история и в часа на класа.
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..