Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сватба през 2023 година: Скъпо удоволствие или обикновен ритуал

Снимка: Радио ВИДИН

Ако планирате сватба през 2023 година, то сега е моментът да започнете с приготовленията, защото, ако през изминалата година сватбеното тържество е било скъпо удоволствие, то през тази ще е още по-скъпо. Причините за това са инфлационните процеси в страната, но и не само.

Поскъпване се наблюдава и в бижутерския сектор, където отчитат ръст от около 20%. Увеличава се цената на годежните пръстени и брачните халки, каза за Радио ВИДИН Тихомир Янков, управител на бижутерски бранд в България:


"Като цяло смятам, че едно такова събитие е скъпо удоволствие, но със сигурност през 2023 година ще бъде по-скъпо за разлика от 2022 и предходните години. Поне с 15-20% процента в нашия сегмент се наблюдава ръст на цените. Пръстените, които се закупуват по време на годеж, годежните пръстени са с диаманти предимно от бяло или жълто злато, като това много не влияе на цената. Предпочитаните пръстени са около 2000-3000 лева. Има и клиенти, които си позволяват да похарчат много по-големи бюджети, но при тях по принцип се прави планиране по-рано и рядко купуват нещо, което е налично. Освен годежни пръстени имаме и брачни халки, при тях е по-различен ценовият диапазон, като мога да кажа, че е около 1500-1600 лева комплектът, като пак много зависи и от грамажа на златото."


Макар и не толкова често, има младоженци, които предпочитат среброто при избора на брачни халки. И не става дума дали бъдещото семейство разполага с голям бюджет или не, коментира още Тихомир Янков.


"Има много клиенти, които просто предпочитат среброто, не харесват златото. Съответно, среброто е по-евтино, разбира се, плаща се за изработка и дизайн на съответното бижу, но цената е в пъти по-евтина от златните бижута."


Сребърни брачни халки за себе си и съпруга си избира и Кристина Брезоева. През миналата година те успяват да сключат само граждански брак, но си обещават, че ще сключат и църковен, тогава ще си подновят както обетите, така и халките. Годежният пръстен на Кристина е 800 лева и казва, че същият модел към този момент е вече над 1000.


Кристина е една амбициозна булка, която в стремежа си да има мечтаната сватба, купува роклята си месец преди събитието. Тя и нейната половинка сключват брак във Видин, точно по време на ръста в цените. И, въпреки че Кристина получава своята сватба-мечта, се сблъсква и с огорчението от агенциите, предлагащи сватбени услуги:


"Беше доста стресово за мен и мъжа ми, но в крайна сметка се решихме и първото нещо, което направихме, бе да запазим ресторант. Много е важно да се запази поне година преди събитието, защото много бързо се запазват дати. След това запазихме дата в Общината - там може и 3-4 месеца преди събитието. За сватбата бяхме планирали 150 гости, но отпаднаха няколко и в крайна сметка бяхме около 140 - доста голяма и луда сватба. Струваше ни малко над 20 000 лева и може би украсата беше най-скъпото нещо в цялата сватба, като изключим ресторанта, разбира се. Искам да отбележа, че много трябва да се внимава с избора на агенция. Хората трябва да се срещнат задължително с поне няколко агенции, не да приемат първата агенция и вече след това да вземат решение. От опит го казвам. Аз лично съм разочарована от агенцията, която избрах. За тази сума, която платихме ние, очаквахме нещо много повече."


Разбира се, винаги остава и опцията за сватба в тесен семеен кръг. Това е една все по-често наблюдавана тенденция. Много хора предпочитат да отпразнуват най-щастливия си ден с най-близките си не толкова заради малък бюджет, колкото за да си спестят ангажиментите по организацията на едно голямо сватбено тържество. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55