Село Златия се намира в Северозападна България и е част от община Вълчедръм. Разположено е на десния бряг на река Цибрица, на разстояние около 5 км от река Дунав. Селото се намира в едноименната местност "Златията", известна като една от най-плодородните в България. Преди години селото било многолюдно, над 2300 били жителите му. Днес са малко над 600. Действащи са били 2 училища (начално и основно, което е закрито 2021 година). Сега има само детска градина. В селото има 7 магазина, аптека, лекарски кабинет и полицейски участък. Известно е със своите „Калушари“. За селото разказва кметът Снежина Борисова:
"Едно голямо село се управлява с много търпение и човещина. Нямаме особени проблеми... Благодарение на общинския кмет Иван Барзин повечето улици, които не са асфалтирани са баластрирани. Добре работим с Общината. Магазините са ни добре заредени... Предстои да решим и проблема с водата, защото тя е негодна за пиене. До края на годината ще направим нов сондаж и ще имаме вода...".
В близост до кметството се намира историческият паметник на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни. Паметникът е построен през 1932 година в чест на падналите бойци от селото. Той представлява красив постамент с войник на пост. Другият паметник се намира в долния край при влизане в селото и е построен през 1941 година в чест на падналите в Първата и Втората световни войни. Около него има парк.
Съборът "Калуша" се провежда всяка година в петък, събота и неделя на седмицата след "Свети Дух", а фолклорният танцов състав „Калушари“ са гордостта на селото, обясни Пролетка Николова, секретар на читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1921“:
"На събора в "Панаира" идват много хора. Поддържаме състава... Имаме и други самодейци... Селото някога беше голямо, но сега останахме по-малко, но се справяме... Има хора, които се занимават със земеделие и такива, които работят в АЕЦ - Козлодуй... Имаме автобус за София и с него ходим до Вълчедръм и Монтана. За Лом няма транспорт. С коли ходим, ако се наложи...".
Председателката на читалището Стефка Патрашкова, която е дългогодишен начален учител в селото, тъгува за закритото училище:
"Закриха го 2021 година. Като мина покрай него, ми се плаче, но така е... Едно време кипеше живот. Имахме две театрални групи... Имахме и мажоретен състав... Не са много младите хора, но има... Къщи също се купуват. Лятото си идват децата и те се включват в дейността на читалището... Иначе имаме и животновъди... По исторически данни селото е създадено 15 години преди 1800 година. Образувано е от две махали – Куле махала и Калугер махала. На запад от река Цибрица (на 200 – 300 м от нея) е имало манастир, който не съществува днес. От там идва и името на Калугер махала, като спомен за този манастир...".
Чуйте повече в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..