Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 50% от българите не са посетили културно събитие през 2022 година

Снимка: Колаж Радио Видин

Изследване на потреблението на културни продукти от пълнолетното население на България показва доста притеснителна тенденция. То е направено в рамките на проект "Лаборатория “Право на култура” на сдружение “Фабрика за идеи” и е финансирано от Националния фонд "Култура" по програма “Подкрепа за възстановяване и развитие на частни културни организации”. Според изследването, 52% от пълнолетните българи не са посетили нито едно културно събитие през 2022 година. Обемът на извадката е от 1024 респонденти. Ключови данни, залегнали в проучването, са динамиката на (не)участие в културни дейности с посочване на спецификата по възраст, образование, средно брутно възнаграждение, населено място и пол. 20% от хората с най-ниски доходи отделят едва 0,5% за култура и културни дейности. Хората в активната професионална дейност и с високи доходи посочват фактора "време" като сериозна пречка за участие в културни дейности. Какви са културните ни потребности и защо все по-рядко отделяме време и средства за тях? Данните от изследването сочат, че най-много българи са посетили заведения с жива музика (66%), исторически забележителности (61%) и събори или фестивали (54%). Важен извод е, че хората над 55 години рязко не могат да си позволят участие в културния живот. 60% от жителите на селата биха посещавали културни събития, ако имаха повече пари, а 40 на сто, ако такива събития са организирани в тяхното или близко населено място. В малките населени места цифрите са много по-стряскащи- 78% от хората над 55 години не са посещавали никакви културни събития. Това каза в интервю за БНР Янина Танева от "Фабрика за идеи", които са автори на изследването и допълни:

"В България, в която докторантура "Принстън" доказа, че читалищата са българско явление, въпреки че сме наследници на такова културно наследство, не успяваме да го опазим. Най-голямото наследство от Възраждането е това, че всеки втори, трети е участвал в създаването на култура, в потребление на култура, към днешна дата обаче цифрите са доста стряскащи."

Попитахме видинчани съгласни ли са с проучването и кое е последното културно събитие, което са посетили.

"Не съм посетила, защото просто няма средства за посещаване всеки път. Мисля, че нуждата от изкуство отива назад във времето и като гледам децата все по телефон и компютри, нямат никакви други по-интересни събития. Бих гледала иначе и кино, и театър, и опера, но най-вече средствата не достигат... Много отдавна е било, защото почти не си спомням вече. На село живеем и няма как... Като, че ли хората са презадоволени. Пълна апатия има към всякакви събития"- коментираха видинчани. 

Задоволени ли са културните потребности на жителите на по-малките населени места в Северозапада? Потърсихме за коментар Светлина Берова, секретар на Народно читалище "Развитие-1892" в град Бяла Слатина:

"Има един кръг от хора, които в Бяла Слатина посещават всички наши мероприятия, които никак не са малко. Имаме си публика, която посещава нашите изложби. Бяла Слатина се слави с много добрата си материална база, много голямо читалище, с три блока на няколко етажа и богата културна програма през цялата година... Има проблем, например с театъра, тъй като на пенсионерите им е скъп билетът от 12 лева. Винаги правим така, че за тях да бъде малко по- евтино"- обясни Светлина Берова.

Николай Станоев, родом от Видин е един от най-успешните стендъп комедианти у нас. Той участва в много театрални постановки, игрални филми и сериали, както и в телевизионни предавания. С него разговаряхме за културните потребности на българите днес.

"За мен тази статистика е стряскаща, защото аз не мога да го видя и усетя това нещо. Аз съм в това нещо и ние много обикаляме в страната не само със стендъп комедии, но и с различни театрални постановки, които не са концентрирани само в столицата. Където и да отидем, залите са пълни. Пълни са и клубовете, но явно след като излезем от този кръг и тази среда, ако наистина над 50% от българите не са ходили на нито едно нещо, това е голяма загуба, то си е загуба за самите тях"- подчерта Николай Станоев.

Димитър Косев е един от най-успешните млади диригенти, който често гостува на Северозапада с различни музикални проекти. 

"Първото, което забелязвам през последните години, пазарът на културни случвания е пренаситен. Нещата са двузначни - няма как да се иска да са пълни салоните с хора при положение, че те не могат да решат на какво да отидат. Второто, когато говорим за непълнолетни посетители, всичко зависи от семейството. Хората, които трябва да възпитават децата в посещения на културни мероприятия, са родителите. Те са тези, които ще накарат детето да отиде - едно дете на 10 няма как да дръпне ръкава на майка си и да ѝ каже, че иска да слуша Моцарт"- посочи Димитър Косев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49