Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещи, в които коренът говори

7
Снимка: Радио Видин

В Международния ден на танца- 29 април, Делейна посрещна гости от София. Представители на Клуб за български народни танци "От извора" гостуваха на читалище "Светлина" и се докоснаха до бита, традициите и влашкия фолклор. 


Подобаващо, гостите бяха посрещнати на площада, с традиционен танц-  данцу, и с танцова стъпка се придвижиха към читалището. 


Любен Еремиев разказа за произхода на власите, на селото, и за бита на хората в Делейна.
Бяха представени и автентичните носии. 



Софиянци хапнаха мамалига и влашки сармички, пийнаха отелово винце, понаучиха по някоя влашка дума, тропнаха и по едно хорце. С две думи- останаха очаровани от посрещането.

Срещата в Делейна има своята предистория- на фестивала в Копривщица миналото лято ръководителят на клуба Александър Трендафилов е видял самодейците от Делейна, харесал е носиите и хората им, и е решил да научи повече за историята на селото и заедно със своите танцьори да разучат стъпките на влашките хора. 



Ще ги показваме на тези след нас. Случайно или не, на Международния ден на танца дойдохме, видяхме, "пихме" от извора, каза Александър Трендафилов: 

"За мен всеки ден е ден на танца. Очарован съм, посрещнаха ни страхотно. Г-н Еремиев ни разказа много интересни исторически данни за Делейна, за власите, за етноса и езика... Потанцувахме, понаучихме и някоя друга влашка дума и разбрахме, че власите са готини хора и че всъщност сме едно... Хората- има пъргавина, но е ниско по земята и е с малко движения, почти на място...  На някой, който е свикнал с шопските танци, ще му е по-трудно, всеки носи корена и според мен има хора, които му пасват- точно заради това, защото коренът му говори. Дойдохме, видяхме, понаучихме... мисля, че и хората останаха очаровани и доволни. В крайна сметка, едни такива срещи съживяват селата. Артистът, а и човекът, ако няма кой да го потърси и да го види- самотата е най-гадното нещо..." 

"Прекрасни са впечатленията ни от срещата, очаровани сме от гостите. След първоначалното притеснение се отпуснахме и се насладихме на ритмите", каза кметският наместник на Делейна Огнян Тончев. 

"Шопите са добри хора, няма как да не са добри, щом са танцьори. Лоши танцьори няма", каза и Лена Спирова, секретар-библиотекар в читалището. 

Мисията на Клуб "От извора" е да изследват танцовия фолклор в по-малките населени места, да се запознаят с песните, обичаите и традициите им, но от извора- такива, каквито са били в миналото. Делейна е второто населено място от Северозапада. Преди година танцьорите са се докоснали до бита на турлаците- в Чипровци. Срещите минават, но приятелството остава завинаги.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05