Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 20 двойки лешояди гнездят в Природен парк "Врачански Балкан"

Снимка: Георги Стоянов- личен архив

Двайсет гнездящи двойки белоглави лешояди и две гнездящи двойки черни лешояди са наблюдавани на територията на Природен парк "Врачански Балкан". За връщането на лешоядите в България еколозите работят от 20 години. При черния лешояд се наблюдават четири други сформирани двойки, които имат поведение около гнездови територии.

"През последните две години във "Врачански Балкан" в парка бяха направени 20 изкуствени гнезда за подпомагане гнезденето на черния лешояд. Така че при някои от тези гнезда има активност от тези двойки. Интересното е, че тези, които гнездят сега са на естествени гнезда, които те са си направили. Характерното за този вид е, че той гнезди по дървета и то по-големи дървета. Трябва да са с удобни корони. В района няма много такива подходящи дървета, но нещата се получават. Интересното е, че тази година тук, с колегите, установихме и един египетски лешояд, който е третият вид, който на съвременния етап се среща в България. Египетски лешояд не сме установявали в района от четири години. Това беше една възрастна птица. Предстои да видим какво ще покажат наблюденията", каза Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици /ДЗХП/.

Миналата година в парка беше излюпено първото черно лешоядче - отгледано от първата успешно гнездяща двойка картали в Западна Стара планина от повече от 60 години. Птицата се адаптира успешно към района, каза Георги Стоянов. Общо 30 картала са пуснати на свобода във "Врачански Балкан". Наблюденията сочат, че броят им се движи около 20-30 в различните периоди от време. Това са птици, освободени в района и приходящи от Източна Стара планина, от популацията на вида в Гърция, има и такива без никакви маркировки.

При белоглавите лешояди броят на постоянно пребиваващите в района е около 70. Миналата година имаше 12 малки, като е възможно да има други, защото гнездят на труднодостъпни места високо в скалите. От началото на проекта досега малките на белоглавите лешояди са над 50.

"Нещата са възходящи. Видът е възстановен, специално тук, за Северозападна България, в част от гнездовите им находища. Ние сме напълно наясно, че никога, за да се върне състоянието на вида, както е било преди 100 години, това според мен е нереалистично, защото България преди 100 години е била коренно различна държава, като аграрен сектор. Аз правих проучване преди да почне проектът, в бившия Врачански окръг овцете са били над 1 милион. В момента в цяла България овцете са под 1 милион. Това са огромни спадове в животновъдството, а всъщност лешоядите са много пряко свързани с хранителната база", каза още Георги Стоянов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от османско..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си,..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00