Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 173 години от въстанието в Северозападна България

Снимка: Радио ВИДИН

На днешната дата през 1850 избухва въстанието на българския Северозапад, в което големи групи селяни излизат на бунт. Видин, Белоградчик, Раковица, Лом, Грамада, Старопатица, Урбабинци и още десетки  села въстават и зле въоръжени или изобщо невъоръжени селяни с хиляди се стичат към сборните пунктове. Това въстание срещу османската власт е най-масовото и организирано въстание от многогодишните селски бунтовни движения в Северозападна България. 
Писателят Владимир Зарев се сблъсква с историята на тези събития, когато за пръв път посещава Белоградчик. И това бележи живота му завинаги.

"Това, че по своето величие, мащабност, преживян народен възторг и трагизъм, това въстание против турските поробители не отстъпва на Априлското, а избухва четвърт век по-рано. И все пак удивително е това, че за него се знае малко, почти нищо. Върху него покълва тишина и то не остава ярки следи в националната ни памет. Забравата е неговото истинско, реално и най-трагическо поражение. Най-ужасяващото поражение. Тази загадка мен ме измъчваше с години. Просто преди 35-36 години аз съвсем случайно попаднах в Историческия музей на град Белоградчик и там с удивление разбрах, че Северозападна България през 1850 година е била разтърсена от едно толкова важно, невероятно събитие, била е разтърсена от опита на хората да спасят себе си от турското робство. Цялата тази загадка предизвика у мен колебание и желание на всяка цена да напиша нещо, да разкажа, по някакъв начин, да покажа на светлина това наистина огромно национално събитие. И трябва да ви кажа, че забравата, която спохожда това въстание, за жалост и до днес, в България почти никой нищо не знае за него, е в това, че е отсъствало словото. Нямало го е Иван Вазов, нямало го е Захари Стоянов, нямало го е словото. А словото какво е? Словото е форма на национална памет. Нямало е националната памет, която да проследи, да разкаже, да героизира и да остави във времето спомен за това наистина грандиозно и много интересно събитие." - разказа за Радио ВИДИН писателят.

Писателят с видински корени вплита в романа си "Лето 1850"  фактите и историята от тези размирици.

"Романът е изграден точно върху тези смисли. Главен негов герой е един монах, който присъства на всички важни събития  -на подготовката за въстанието, на разговорите, които се водят, проследява историите на Първул Станко, Иван Кулин, Петко Маринов, това са водачите на въстанието. Това е един монах, който записва всички тези събития. Когато въстанието бива посечено, когато то бива смазано с ужасна жестокост, има един умен турски валия, който казва "Мен не ме интересуват водачите на въстанието", нещо повече, той ги награждава, праща ги в Цариград и там им подаряват по една сабя. Той казва "Мен ме интересува този, който записваше". Хващат този монах, изгарят неговия текст, всичко това, което той е записвал, отрязват ръцете му, изтръгват езика му и по този начин наистина наказват въстанието с тишина и със забрава. Това реално е най-тежкото поражение на огромното въстание през 1850 година."- споделя Зарев.

В село Динково съществува паметник, издигнат в чест на загиналите за българската свобода във въстанието от 1850 година. Тази година на 3-ти юни, от 10:00 часа за пръв път там ще бъде направена възстановка на събитията от тогава, сподели за Радио Видин кметът на община Ружинци Александър Александров:

"Родолюбиви българи от селото се захванаха с тази идея и по тяхна покана ще дойдат хора да направим една малка възстановка. Ще покажем въоръжение от времето, ще пукнат няколко пушки, няма да има сражение и битки, разбира се. Ще има кратка програма, изготвена от училището в Дреновец, аз също ще разкажа за тези паметни събития и за участието на хора от нашия край в тях, така че в децата да остане спомена, че наистина на това място се е случило нещо ужасно и трагично и в същото време на това място пазят спомена и е съхранен за поколенията, за това, че хора са си дали живота за нашата свобода." 

В Раковишкия манастир също има мономент, който пази спомена за възстанието, това е плоча на събралите се преди въстанието първенци от вилаета, които решават времето и тактиката за радикалното действие, като на плочата пише: "Тук през 1850 г. представители на населението от Северозападна България вземат решение за въставане срещу турските поробители".

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще го има ли градският плаж "Баба Вида" във Видин

Какво се случва с градския плаж "Баба Вида" във Видин? Ще го има ли мястото за плажуване или не?  Почти една година измина от момента, когато започнаха реставрационните дейности на крепостните стени на средновековния замък "Баба Вида", където е разположен и видинският плаж.  Наскоро видео, заснето от дрон от Радио ВИДИН показа новия..

публикувано на 14.01.25 в 12:05

С видеоклип организация от Враца насърчава профилактиката на рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата, създаде неправителствена организация от Враца. Идеята е отпреди 4 години, но едва сега председателят на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата Албена Кисьова намира съмишленици в екипа на една от водещите български компании, участвали в създаването на някои от най-популярните..

публикувано на 13.01.25 в 17:25

Как да се храним здравословно след новогодишните празници?

Отминалите новогодишни празници винаги са дългоочаквани за много хора по света. Те предполагат добро настроение, приятно прекарано време и разбира се обилни трапези, пълни с вкусни традиционни празнични ястия. Събирането със семействата и приятелите на трапезата и вкусното похапване в повечето случаи означава едно - сериозно преяждане...

публикувано на 13.01.25 в 17:00

Музикалната мечта на Виктория Владиленова стана реалност благодарение на добри видинчани

Днес ще ви разкажем за една вдъхновяваща инициатива , която има за цел да зарадва жителите на Видин и да подкрепи младите таланти в региона . Една група от ентусиазирани и щедри хора се обедини, за да подкрепи младата и обещаваща певица Виктория Владиленова , която е само на 12 години, ученичка е в Основно училище "Любен Каравелов". Те ѝ..

публикувано на 13.01.25 в 15:30

Избраха десетте най-впечатляващи сгради в Северна България, заснети от млади таланти

Наскоро ви разказахме за фотоконкурса "Моята любима сграда" , който търсеше млади таланти, които да уловят красотата и уникалността на архитектурните съкровища в Северна България . Всеки на възраст между 15 и 29 години имаше възможността да покаже любимата си сграда и да разкаже нейната история. Конкурсът прикани участниците да изпратят..

публикувано на 13.01.25 в 14:00

В “Музикална зона” слушаме незабравими песни от българското кино

13 януари – Ден на българското кино!   Българското кино си има своите шедьоври, които са си заслужили мястото в световната история на седмото изкуство. Днес ще слушаме незабравими песни от прекрасни български филми, с които всяка национална кинематография би се гордяла. Повечето пресъздават отминали времена и събития, но въпреки това до един са..

публикувано на 13.01.25 в 09:00

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21