Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Второ издание на фестивала "Врата към Враца"

3
Снимка: Радио ВИДИН

Светла Буюклийска е цигулар, обиколил света с таланта си. Живяла е в Мексико, Швеция, Франция и Испания, а след пенсионирането си решава да се прибере в родния си град Враца. Днес тя е председател на сдружение "Врачанските къщи", което е създадено с цел опазване на старите къщи от градски тип в града под Околчица. По този повод те организират и Фестивал на културното наследство "Врата към Враца", чиято идея е по атрактивен начин да се насочи вниманието на обществото към опазването на това наследство и привличане на по-младите поколения към идеята. За първи път той бе организиран миналата година, след което сдружението получава наградата "Будител на годината". Второто му издание започва утре, на 1 юли. За програмата научаваме от Светла Буюклийска:

"Фестивалът тази година ще бъде оцветен изцяло с картини на врачански художници. Освен тази палитра на картини, ще има едни изключително важни изложби, които са продукция на "Врачанските къщи" и на нашите историци. Едната е свързана с архитект Петър Дограмаджиев, който е маркирал архитектурния облик на града. Другата изложба, на която наблягаме, това е - "Страшната дата за Враца", пожарът 1923 година. Имаме още няколко табла, с които даваме предложение за възстановка на стария паметник на Христо Ботев, който е първият в България. Издигнат е 1890 година в присъствието на майката на Христо Ботев и на дъщерята. Имаме също така една среща разговор с големия експерт в недвижимите културни ценности, арх. Мария Каразлатева. Ще завършим вечерта с един младежки състав, който ще свири бразилска музика. На другия ден отново ще има архитектурни работилници за деца и рисуване на открито, съпроводено с чаша вино, под надзора на доц. д-р Мариета Савчева, от Софийския университет "Свети Климент Охридски", художник-реставратор. Да се забавляваме, освен че ще бъде красиво и приятно. Каним, разбира се, от Видин да ни посетят."

Сдружение "Врачанските къщи" подготвя промени в Закона за културното наследство. Светла Буюклийска обясни, че до идеята се е стигнало след установяване на пропуски, свързани с опазването на градските къщи, строени след Освобождението.

"Искаме да се кооперираме с Видин, на тази тема да се обединим, всички депутати от Северозапада, защото ние искаме да внесем искане за поправка на Закона за културното наследство, защото един от най-засегнатите райони е Северозападът и на тази тема, освен на всички останали. Ние на миналия фестивал направихме една подписка, спонтанно призовахме гражданите да се подпишат и беше въпросът да спасим красивите градски къщи от загиване. Хората стояха на опашка да се подпишат, ние отворихме подписката за 3 часа, подписаха се 300 души. Точно тази подписка искаме да внесем в Народното събрание. Всички сме засегнати от този упадък на сградите, това е недопустимо, защото тези красиви сгради, няма да се повторят. Ще се построят нови сгради, които може да са красиви - не отричам, но ще изчезне цяла епоха, историческа, архитектурна, която всъщност показва, колко сме близко до Европа. Какво по-европейско от тази архитектура - сецесион и модерен, като стилове. И ние не трябва да допускаме това нещо, защото всъщност предаваме красивата атмосфера и имиджа на нашите градове по този начин."

В събота програмата започва с архитектурна работилница за деца под ръководството на Тихомир Машов от историческия музей във Враца:

"Ние ще направим работилничка, която е тип "фотоколаж". Участниците в работилничката посредством различни орнаменти, характеристики ще направят тези сгради, сгради, които са много характерни за град Враца, известни. Идеята е тук, самите те да си изберат елементи, да научат повече за тях. Съответно, ще има кратка информация за някоя от къщите, за стила сецесион. Примерно Скачоковата къща, къщата на Стефанаки Савов, ханът, който е, на Бобошевски къщата. Дечицата на тези шаблони ще направят, чрез своето въображение, къща тип "сецесион"."

Фестивалът започва утре при паметника на Софроний Врачански от 10:00 часа и ще продължи до 19:30 ч. В неделя продължава от 10:00 ч. до 13:00 ч. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00