Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде ще почиват жителите на Северозапада?

Снимка: БТА

Лятото дойде и отново е време за отпуски и почивки. Оказва се, че изборът на идеалната дестинация за лятната семейна почивка е от съществено значение. Независимо дали предпочитате релаксираща морска почивка или приключенско изживяване на открито, има много възможности за избор. Потърсете дестинации, които предлагат дейности и удобства, подходящи за семейството и разбира се отговарят на вашия бюджет. Резервирането на лятната ваканция по-рано също може да ни спести пари и да гарантира, че ще получим най-добрите оферти. Много хотели и курорти предлагат отстъпки за ранни резервации или други специални оферти, така че си струва да проучим и сравним цените предварително. Освен това ранната резервация ни дава повече възможности за настаняване и транспорт и позволява да планираме останалата част от пътуването си по-лесно. Внимателната подготовка на багажа може да направи лятната ни ваканция още по-спокойна и по-приятна. Списък с всички основни неща, от които се нуждаем, включително дрехи, тоалетни принадлежности и всякакви необходими лекарства може също значително да ни улесни. Планирането на транспорта пък може да ни спести време и пари и да намали стреса. Всички тези условия на пръв поглед само ни натоварват, но се оказва, че направим ли правилния избор, то тогава и нашата лятна почивка ще бъде по-пълноценна и запомняща се. 

Има ли формула за идеалната лятна почивка и къде ще почиват жителите на Северозапада? Безспорно най-важният аспект на всяка лятна почивка е да се отпуснете, да се забавлявате, да прекарате време със семейството си и да създадете нови спомени. Не забравяйте, че е добре да си починете от рутината си и да си позволите да се насладите напълно на изживяването. Възползвайте се от удобствата и дейностите, предлагани във вашия хотел или курорт, като плувни басейни, спа центрове или спортни съоръжения. Разгледайте вашата дестинация и опитайте нови храни, дейности и културни преживявания. Преди всичко отделете време, за да се откъснете от работата и социалните медии и да се съсредоточите върху настоящия момент с любимите си хора. Като дадете приоритет на релаксацията и забавлението, вие ще се върнете от лятната си ваканция, чувствайки се освежени и заредени с енергия. 

Къде ще почиват това лято видинчани?

"Аз мисля да прекарам някъде в гората, защото е по-тихо и по възможност, ако нямат обхват телефоните, ще е още по-добре, защото никой няма да ме притеснява... В момента имам гости и просто плановете ми са в друга посока. Много е скъпо, в момента съм с детенце и виждам какви разходи имам... В чужбина е по-качествено и има всичко, а самата храна е по-вкусна. Отношението също е по-добро, защото трябва да те запазят като клиент, за да се върнеш отново тук и следващата година... Отпуската ми е в края на август и още не съм си направила плановете за почивка. Все още мисля къде, но ще бъде определено в България... Не съм ходила още никъде, на Вършец мисля да отида, ние със заболяванията ходим на Вършец" - коментираха видинчани.

Турция е предпочитана дестинация от много жители на Северозапада. Тя е известна със своите модерни и уредени курорти и курортни градчета. Кушадасъ, или Островът на птиците в превод, е едно отлично предложение за лятната ваканция. Катя Ценова от Видин преди дни се завърна от семейната си почивка в този курорт:

"Направиха ми силно впечатление хората - турците са много възпитани и грижовни и много, много работливи. Там всичко е по-различно - храна, обстановка, хора, обслужване. Цените са много по-ниски. Аз съм била за 8 нощувки, 9 дена - 1200 лева. И това е с туристическа агенция, която ми е подсигурила застраховка, път, храна, спане и всичко това за 1200 лева. За първи път отивам в Турция в петзвезден хотел и много съм доволна" - сподели Катя Ценова.

Кои са предпочитаните дестинации за почивка от жителите на Враца? Едно своеобразно ваканционно риалити предложи в "Посоките на делника" кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова.

"От миналата година предпочитам Северното Черноморие, преди ходих все на юг, но сега предпочитам Северното. Струва ми се, че е по-добре, защото не е толкова застроено и пренаселено. Бях малко в Бяла и малко във Варна. Голямо впечатление ни направи фактът, че през юни и в началото на юли хората бяха много малко, не знам защо. Когато си там, виждаш, че няма никакво замърсяване, водата е чиста и топла" - коментира Петър Пенев, който наскоро се е върнал от почивка на родното Черноморие.

Някои почиващи обмислят най-удобния и рентабилен начин да стигнат до желаната дестинация, независимо дали е с кола, влак, автобус или самолет, а резервирането на билети по-рано, гарантира и специални оферти за почиващите, като това им спестява пари. Какви дестинации предпочитат българите, избрали чужбина в разгара на лято 2023-та - за това разговаряхме със Светлана Ваташка от Обединение "Бъдеще за туризма". 

"Тази година аз почти нямам записвания за България, защото почивката у нас излиза точно толкова, колкото почивката в съседните нам дестинации, като Гърция, Турция, Тунис. Другата причина е, че когато се обърна към български хотелиери, те ми отговарят, че не работят с български туроператори. Това е така, тъй като масово клиентите не търсят фактура, а това е изгодно за хотелиерите." 

Какво казват хотелиерите по въпроса? Потърсихме Павлин Косев, председател на Варненската ресторантьорска и хотелиерска асоциация. 

"За първи път го чувам това нещо, какъв е проблемът не мога да разбера. Да, има хотелиери, които си работят с външни партньори, но това не е някакъв прецедент. В крайна сметки всеки може да си избира с кого да работи, на какъв пазар да работи и така. Това са нормални неща и всеки хотелиер има право да си пълни хотела с туристи и да работи с партньори, с които той прецени", посочи Павлин Косев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49