Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделското недоволство- причини и решения

Снимка: Радио Видин


С протеста на земеделските производители започна тази седмица. Няма как той да не е тема и на днешното предаване, защото протестните действия продължават. 

Недоволството на земеделците е заради решението да не бъде продължена забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна. Протести имаше и в Северозапада. Врачанските земеделци се събраха на летището в Бяла Слатина, където бе изкарана цялата агротехника от района. Там бе и ръководството на Българския фермерски съюз. Над 150 трактора на земеделци от всички сектори от Монтанско се включиха в протеста, проследи го Любо Андреев. 

Близо три часа вчера пътят за граничния пункт при Дунав мост 2 беше блокиран от земеделски производители от региона, които се включиха в националния протест. Десетки земеделци изкараха тракторите си и затвориха и двете платна на пътя. С протестиращите разговаряха колегите Анжела Каменова и Теодора Макавеева. 

Вдигането на забраната за украинския внос е само поводът за днешния протест. Проблемите в сектора са от години, каза Александър Александров от Управителния съвет на Видинския съюз на зърнопроизводителите:

"... Просто няма чуваемост, няма политики в сферата на земеделието, ако не се намери решение, това е началото на края. Не може да произведеш нещо на една стойност, като продукция, не само зърно... и да го продадеш под тази стойност. Тук е клчът и разковничмето на проблема. Държавата трябваше да се обърне към земеделсикет производители, да чуе проблемите им и да се опита да търси решение, за да не се стига до подобни протести- поредни за последните години..."

В протеста се включиха и животновъди. Александър Александров е от Капитановци. Негодуванието му е заради липсата на политика за спасяване на българското животновъдство и българското производство. 

Протестиращите настояват да бъде спрян вносът не само на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, но и на млека, месо и мед. Сред протестиращите във Видин бе и Александър Стаменов, пчелар от видинското село Ярловица. Според него, тук не става въпрос само за евтиния внос и за пари, а за липса на адекватна политика:

"Отглеждаме около 300 пчелни семейства, подкрепяме всички колеги в абсолютно всички браншове. Положението е такова, че, оставете цените и вноса, това не е съществения проблем, както и субсидиите. Държавата в последните години не прави нищо. Ограничавани сме в количествата, които можем да продаваме на българския пазар. Имаме ограничение до 1 тон, който можем да продаваме на магазини. Това по нашите цени е 7 900 лева- с това трябва да издържам семейството и да правя инвестиции... Другото количество трябва да го давам на фабрики за 3,50 в момента. В крайна сметка, колко пари мога да изкарам, за да си издържам семейството... Тази година съм започнал и трайни насаждения- орехи, лешници, които дават добив след 10 години... Липса на напояване, липса на политики, липса на адекватно субсидиране, били сме на Запад- нямаме равен старт с никой там... Не говорим само за вноса... Проблемите са хиляди и са неглижирани през последните 30 години, и в момента всичко се прави само на документи... Няма реални решения, това продължава на приказки... Никой не е дошъл да ни попита от какво имаме нужда, когато звъним- отговорът е "не знаем"... При нас е първата стая за дишане на кошерен въздух- пчелна терапия, мечтата ми е да направим и детски лагер, но нещата стават бавно, подкрепата е никаква- нулева заинтересованост от държавата..." 

Стефан Борисов е представител на пчеларското сдружение в Брегово. Той сподели, че се е включил в протеста, за да подкрепи колегите си земеделски производители, тъй като представителите на бранша трябва да са единни. 24 пчелари са в сдружението в Брегово, те произвеждат около 30 тона мед годишно. Работят в синхрон със зърнопроизводителите, защото са наясно, че зависят един от друг, казва Стефан Борисов. Болно му е, че българският мед е с отлично качество, но не е достатъчно оценяван. И той, и другите пчелари, отдавна са разбрали, че всеки сам трябва да се спасява, а по-рентабилно е продукцията да се продава по пазарите. 

"Пазар не липсва, но не е въпросът всеки сам да се спасява. Болното е, че младите хора не искат да поемат, защото те търсят сигурност... Трябва да се обърне пирамидата... Министърът да си седи на върха, да подписва документите, да се съобразява с новите тенденции в земеделието и да се стреми да се оттласнем от дъното..."

Тежката земеделска техника няма да влезе в София. Към този момент е на обособен паркинг край Долни Богров. Има и земеделци от Северозапада... Пет са основните им искания и са категорични, че ефективните протестни действия ще продължата до изпълнението на всички. 

Дано да някакво има разумно решение, защото в случая няма печеливши - всеки губи в някаква степен. 

Имат ли право протестиращите, че вносът е конкуренция и заплаха за поминъка- в звуковия файл чуйте и икономиста Владимир Сиркаров в интервю за програма Хоризонт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е съпътстван от..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59
Богоявление в Берковица

В Берковица и Вършец ще почетат Йордановден

Община Берковица кани всички на празничното събитие по ритуалното хвърляне на кръста днес, 6 януари, от 11:30 ч. По традиция това ще стане на басейн “Свети Георги Победоносец”. На събитието ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет, след което Светият кръст ще бъде хвърлен във водата за здраве и благоденствие. Тези, които не са се..

публикувано на 06.01.25 в 09:27

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50