Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земеделското недоволство- причини и решения

Снимка: Радио Видин


С протеста на земеделските производители започна тази седмица. Няма как той да не е тема и на днешното предаване, защото протестните действия продължават. 

Недоволството на земеделците е заради решението да не бъде продължена забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна. Протести имаше и в Северозапада. Врачанските земеделци се събраха на летището в Бяла Слатина, където бе изкарана цялата агротехника от района. Там бе и ръководството на Българския фермерски съюз. Над 150 трактора на земеделци от всички сектори от Монтанско се включиха в протеста, проследи го Любо Андреев. 

Близо три часа вчера пътят за граничния пункт при Дунав мост 2 беше блокиран от земеделски производители от региона, които се включиха в националния протест. Десетки земеделци изкараха тракторите си и затвориха и двете платна на пътя. С протестиращите разговаряха колегите Анжела Каменова и Теодора Макавеева. 

Вдигането на забраната за украинския внос е само поводът за днешния протест. Проблемите в сектора са от години, каза Александър Александров от Управителния съвет на Видинския съюз на зърнопроизводителите:

"... Просто няма чуваемост, няма политики в сферата на земеделието, ако не се намери решение, това е началото на края. Не може да произведеш нещо на една стойност, като продукция, не само зърно... и да го продадеш под тази стойност. Тук е клчът и разковничмето на проблема. Държавата трябваше да се обърне към земеделсикет производители, да чуе проблемите им и да се опита да търси решение, за да не се стига до подобни протести- поредни за последните години..."

В протеста се включиха и животновъди. Александър Александров е от Капитановци. Негодуванието му е заради липсата на политика за спасяване на българското животновъдство и българското производство. 

Протестиращите настояват да бъде спрян вносът не само на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, но и на млека, месо и мед. Сред протестиращите във Видин бе и Александър Стаменов, пчелар от видинското село Ярловица. Според него, тук не става въпрос само за евтиния внос и за пари, а за липса на адекватна политика:

"Отглеждаме около 300 пчелни семейства, подкрепяме всички колеги в абсолютно всички браншове. Положението е такова, че, оставете цените и вноса, това не е съществения проблем, както и субсидиите. Държавата в последните години не прави нищо. Ограничавани сме в количествата, които можем да продаваме на българския пазар. Имаме ограничение до 1 тон, който можем да продаваме на магазини. Това по нашите цени е 7 900 лева- с това трябва да издържам семейството и да правя инвестиции... Другото количество трябва да го давам на фабрики за 3,50 в момента. В крайна сметка, колко пари мога да изкарам, за да си издържам семейството... Тази година съм започнал и трайни насаждения- орехи, лешници, които дават добив след 10 години... Липса на напояване, липса на политики, липса на адекватно субсидиране, били сме на Запад- нямаме равен старт с никой там... Не говорим само за вноса... Проблемите са хиляди и са неглижирани през последните 30 години, и в момента всичко се прави само на документи... Няма реални решения, това продължава на приказки... Никой не е дошъл да ни попита от какво имаме нужда, когато звъним- отговорът е "не знаем"... При нас е първата стая за дишане на кошерен въздух- пчелна терапия, мечтата ми е да направим и детски лагер, но нещата стават бавно, подкрепата е никаква- нулева заинтересованост от държавата..." 

Стефан Борисов е представител на пчеларското сдружение в Брегово. Той сподели, че се е включил в протеста, за да подкрепи колегите си земеделски производители, тъй като представителите на бранша трябва да са единни. 24 пчелари са в сдружението в Брегово, те произвеждат около 30 тона мед годишно. Работят в синхрон със зърнопроизводителите, защото са наясно, че зависят един от друг, казва Стефан Борисов. Болно му е, че българският мед е с отлично качество, но не е достатъчно оценяван. И той, и другите пчелари, отдавна са разбрали, че всеки сам трябва да се спасява, а по-рентабилно е продукцията да се продава по пазарите. 

"Пазар не липсва, но не е въпросът всеки сам да се спасява. Болното е, че младите хора не искат да поемат, защото те търсят сигурност... Трябва да се обърне пирамидата... Министърът да си седи на върха, да подписва документите, да се съобразява с новите тенденции в земеделието и да се стреми да се оттласнем от дъното..."

Тежката земеделска техника няма да влезе в София. Към този момент е на обособен паркинг край Долни Богров. Има и земеделци от Северозапада... Пет са основните им искания и са категорични, че ефективните протестни действия ще продължата до изпълнението на всички. 

Дано да някакво има разумно решение, защото в случая няма печеливши - всеки губи в някаква степен. 

Имат ли право протестиращите, че вносът е конкуренция и заплаха за поминъка- в звуковия файл чуйте и икономиста Владимир Сиркаров в интервю за програма Хоризонт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37