Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в Монтана представя преиздадена книга на Ставри Попов

| обновено на 17.10.23 в 09:40
4
"Самозащитата на село Чипоровци срещу сръбско-румънското нашествие през 1913 година. Из дневните бележки на Ставри Попов"
Снимка: Радио Видин

Регионалният исторически музей в Монтана ще представи преиздадената книга на Ставри Попов "Самозащитата на селото Чипоровци срещу сръбско-румънското нашествие през 1913 година. Из дневните бележки на Ставри Попов". Тя е джобен формат, от 73 страници и е завършена през декември 1914 година. Изданието е отпечатано през 1915 година в Берковица

За книгата ни разказва доц. д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана и един от хората, допринесли за нейното преиздаване.

"Това дълго заглавие, избрано от самия автор, всъщност описва самозащитата на чипровчани по време на Втората балканска или така наречената Междусъюзническа война, която е през лятото на 1913 година и когато България се оказва във война с всички свои съседи. И докато българските армии се бият срещу сръбските и гръцките войски, в Северна България нахлуват румънски войски, а също така и шайки, както ги нарича Ставри Попов - "шайки от плячкаджии". Фактически тръгват от Северозападна България, преминавайки границата между България и Сърбия. Точно отблъскването на такива шайки от сръбски войници, които влизат в не едно селище в Северозапада, това отблъскване от село Чипоровци, както се е казвало тогава, така до 1948 година са наричали Чипровци, и понеже това все пак съществува като факт, аз съм сметнала за нужно да обясня в предговора на книжката и какви са хипотезите за произхода на селищното име... Всъщност конкретният повод за преизданието е 110-ата годишнина от Втората балканска война."

Идеята на музея е била книгата да излезе през лятото, когато в миналото са се водели военните действия. По технически причини, обаче, книжката излиза преди половин месец. Това е и причината нейното представяне да е през октомври, по което време е и началото на Първата балканска война. И тъй като става дума за преиздание, по подразбиране, то е по-различно от оригиналното издание, обясни доц. д-р Ваня Иванова:

"Снабдено е с един сравнително подробен предговор, в който са обяснени причините за тази самозащита на жителите на Чипровци. Представено е демографското състояние на селището във връзка с официални статистически данни. През 1910-а, когато е било последното преброяване, жителите на Чипровци са били 2409 души, за съжаление, в момента са по-малко. След това подробно са описани участниците в тази самозащита и значимата роля на официалните български власти, които са им предоставяли оръжие, което те са си докарали сами, когато е станало ясно, че се очакват евентуални военни действия. Също така е описано и кой е Ставри Попов - авторът на книгата..."

През 1915 година книгата на Ставри Попов е струвала 60 стотинки. Какво е могло да се купи през същата година за тези пари? Официалната българска статистика показва, че 1 кг говеждо месо е струвало 95 стотинки, 1 литър прясно мляко - 44 стотинки, килограм картофи - 19 стотинки, типов хляб от килограм - 32 стотинки. Една обикновена дневна надница е била 2 лева и 76 стотинки. Най-общо казано, книжката на Ставри Попов е струвала, колкото 3 килограма картофи.  

Представянето на преизданието е днес, 17 октомври, от 11:00 часа в Експозиционната зала на Регионалния исторически музей в Монтана. Освен Ваня Иванова, книгата ще представи и Стефан Стефанов, председател на дружеството на краеведите в града.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50