Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва старите къщи на Враца по различен начин

Автор на проекта е Илиян Стойчев, който експериментира с техниките на фотоманипулацията, за да покаже един по-различен поглед към града

7
Снимка: Личен архив

Фотографската изложба "Старите къщи на Враца" ще бъде представена днес, 20 октомври, от 18:00 часа в заведение в града под Околчица. Тя включва 12 фотографии, в които главни действащи лица са именно старите врачански къщи с техния архитектурен чар. Присъстващите ще видят тези архитектурни богатства по един нов начин, изведени от тяхната обичайна среда благодарение на техниките на дигиталната фотоманипулация. Резултатът е къщи, "кацнали" върху пухкави облаци. 

Автор на творбите е Илиян Стойчев. Той разказа, че фотографиите са създадени като част от по-голям проект, по който работи - за създаване на поредица сюрреалистични пейзажи на Враца. Идеята да покаже по такъв начин старите къщи на града се родила съвсем случайно, когато, в търсене на поредните впечатляващи пейзажи от Враца, в обектива му попаднала малка червена къща. 

"Започна от една червена къщичка на собственик д-р Стойчев, която случайно щракнах и реших да я сложа на облак. Разпитах собствениците на къщата повече за тяхната история, за да го направя като пост във Фейсбук. Когато публикувах снимката с разказа, се вдъхнови един човек на име Тихомир, който работи със сдружение "Врачанските къщи" и предложи да направим подсерия на цялата сюрреалистична поредица - да продължим с врачанските къщи, да ги направим със същата концепция на това, което съм направил като идея с първата къща. От него взех цялата информация за историята, архитектурата, собствениците и различните събития, свързани с тези къщи, които показвам сега в изложбата."



Илиян Стойчев обясни, че обича да работи с перспективата и с пространството и решението да покаже къщите по такъв начин е следствие именно от това:

"Самият облак е като пиедестал - тоест като снимам тази къща, аз съм изрязал всичко, което е около нея, само къщата съм оставил и по този начин прожекторът е върху къщата... Все едно фокусираме всички зрители на тази сцена, че тази къща в момента е важната, тя е в небесата и я издигаме на този пиедестал, който е сюрреалистичен. И вече разигравам концепцията - с цветовете, с елементите. Но не исках да го пренасищам твърде много - исках да сложа един два елемента, които да обединяват цялата серия. Фокусът е къщите и тяхната история, а не това, което е около тях."

Макар старите къщи да допринасят за цялостния дух на Враца, често хората минават покрай тях без да ги забелязват, обясни Илиян Стойчев. Той допълни, че изложбата има за цел да обърне внимание именно на това архитектурно богатство.

"Обичайното, което е около нас, да му се придаде една друга светлина, да се припознаем не задължително в паметника на Ботев или пък в известните локации, а да се види на по-локално ниво това, което не е толкова туристическа атракция - върху обичайните забележителности, които вижда всеки един врачанин, да се хвърли една по-интересна светлина. Всъщност тръгнах с идеята, че тези къщи във варианта, в който са в момента, са голям "писък" на миналото - и с историята, и с всички неща около тях. И в един момент или ще бъдат разрушени, или ще бъдат реновирани - и двете неща ще развалят магията."

Изложбата "Старите къщи на Враца" ще останат в заведението в рамките на една седмица, след което ще бъдат преместени и изложени в Младежки център Враца. 

Показаните в експозицията творби са създадени като част от по-голям проект на Илиян Стойчев, който експериментира с фотоманипулацията, за да покаже един по-различен поглед към Враца. Сюрреалистични пейзажи - така Илиян Стойчев определя своите творби, които обединяват класическата фотография с възможностите на съвременните програми за обработка на изображения. Своя проект той озаглавява Art effects Vratsa - #artfxvratsa. Експериментира и със снимки с дрон, от което се ражда друга част от проекта - Инсепшън Враца, в която заснети с дрон снимки на града се комбинират, за да се получи ефект на изкривяване, огъване на пейзажа:

"Той е вдъхновен и от филма "Инсепшън" ("Генезис" - бел.ред.) - там има един такъв кадър, в който се огъва целият пейзаж на града. Иначе там са около над 30 кадъра, съчетани в един - това става с доста планиране, за да има подходящото осветление, слънце и т.н. Коства ми доста опити, и други хора ангажирах да ми помогнат, но в крайна сметка Open Vratsa ми дадоха дрон, с който да експериментирам."

В продължение на четири години Илиян Стойчев работи като графичен дизайнер в София, преди да се завърне във Враца. Не определя себе си обаче като такъв, защото не иска да поставя граници на нещата, с които се занимава. А те са много:

"По принцип съм музикант, видеомонтажист, поет и мога да кажа и визионер до някаква степен - въобще не слагам етикет на това, с което се занимавам, защото те са много неща... Просто съм човек с идеи, който дава шанс на всяка една, независимо от какво естество е тя - било музика, било видеа, било снимки, било поезия..."

При обработката на всяко изображение Илиян Стойчев се стреми да постави акцент върху отделни детайли, да засили атмосферата, без обаче да се прекалява до степен да се загуби връзката на пейзажа с действителността, обясни той. Допълни, че основно го вдъхновява любовта към Враца. 

"Аз обожавам Враца и разхождайки се из Балкана, из атракциите, из центъра просто самият дух на Северозапада е много вдъхновяващ. Вярвам, че това нещо, което идва в мен като вдъхновение, идва с причина. И истински ме ощастливява това, че виждайки съгражданите ми как реагират, радва ме, че хората оценяват и откликват на тази енергия по този позитивен начин. Това е цялото нещо, което ме зарежда. Бих казал, че самите пейзажи ми "говорят" повече като ги изживявам. Всъщност аз се занимавам с графичен дизайн от 2007 година, 16-годишен някъде и още оттогава имам пориви да експериментирам с пейзажи на града. Основният ми мотив е, че обичам да гледам отвъд нещата. Имам доста развихрено въображение и основният въпрос, който стои в мен е: "Какво ще стане, ако...?" Пък в същото време не искам много да изкривявам в приказното, искам човек като види пейзажа, да си го представи наистина, че това все едно се случва - да го изживее пак, но да добавя и тази "уау" добавка към пейзажа." 

На 9 ноември Илиян Стойчев ще представи още една изложба. В нея той е подбрал и ще покаже 15 от своите сюрреалистични пейзажи на Враца. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10