Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оряхово избра за четвърти път Росен Добрев за кмет

13
Снимка: Радио Видин

Днес ще посетим Оряхово. Градът е административен център на община Оряхово и важно пристанище на река Дунав.  Разположен е в живописна хълмиста местност на десния бряг на реката. Интересното е, че в миналото градът е бил познат под различни имена -  Върхов, Орезов, Ореов, Рахово и от 1886 г.- вече като Оряхово. 

За района около Оряхово се знае, че е обитаван от дълбока древност. Проведените археологически проучвания доказват съществуването на селища от всички исторически епохи - от ранния неолит до късното Средновековие. 

Тук са оставили следи траките, а за разцвета на римската култура свидетелстват останките от античните крепости до селата Лесковец и Долни Вадин. Тук е минавал и важният римски път от Белград за Константинопол. На километър от Оряхово се е намирала средновековната крепост Камъка, изградена през 9 век. Оттук по-късно са минали и войските на два кръстоносни похода.

В Османската империя Оряхово се утвърждава като административен и икономически център. В справочник от 1726 г.,  Оряхово е отбелязан като един от важните крайдунавски градове. Той е сред основните пунктове за снабдяване на Османската империя със стоки от Западна Европа. Функционира пристанище, на което спират австрийски, френски, руски и английски кораби.

След Освобождението Оряхово има свой специфичен колорит - оживена търговия по Дунав, богат културно-просветен живот и първи постижения в областта на промишлеността. През 1961 година е открит Завод за резервни части и металообработващо предприятие, сочи официалната справка за града. 

С Оряхово са свързани доста известни личности в страната - както в миналото, така и днес. Сред тях е големият творец проф.Марин Върбанов, актьорът Андрей Чапразов и много други. 

По данни на ГРАО, към 15 юни 2023 г. в него живеят 4711 души по настоящ адрес и 5069 души по постоянен адрес. Целта днес е да разберем, какво очакват те от новия- стар кмет на града и общината. Росен Добрев спечели кметския мандат за четвърти пореден път. Какво предстои в плановете на общинското ръководство.

"Не мога да определя точната причина, поради която получавам доверие. Определено причините са няколко , те са комплексни. Когато един кандидат за кмет кандидатства за първи път, той получава кредит на доверие. Тогава избирателите му не знаят неговите възможности напълно. Допускат, предполагат хората. След това или биват разочаровани, или потвърждават доверието си. Когато получаваш избора им за втори, трети и четвърти път, това доверие определено стои на някаква база и то стъпва на някакви конкретни действия, които аз съм извършил през годините. 

Често пъти принципите, които един кмет трябва да отстоява са ключово важни и те формират общественото мнение. Не толкова, какъв е мандата - силен или слаб. Има кметове, които са направили много в сферата на инфраструктурата, но не са получили мандата отново. Определено това, как ще работиш е важно, но много по-важно е, когато има трудни казуси за решаване , да бъдеш принципен. Именно това формира общественото мнение. То става бавно, но остава устойчиво във времето... 

Когато през 2011 година започнах работа, не мислех че ще продължа толкова дълго, дори не беше моя цел това. Това обаче си дойде естествено и от град, в който само един кмет е имал два мандата, факт е, че сега аз сега успявам за четвърти път да убедя съгражданите си, че съм човекът, който работи за тях. 

Бъдещето зависи от това, какви възможности ще получим и от централната власт. За съжаление, общините сме в изключително неловката ситуация, често пъти хората очакват много повече от това, което ние можем да направим. Поради елементарната причина, че бюджетите са ни изключително зависими от централния бюджет. А със средствата, които ние акумулираме от местните приходи, ние не можем да надграждаме. Тези средства стигат само за нашата издръжка и за нищо друго за съжаление. Ако кметът и екипът му са активни, той може да привлече и външно финансиране, с което да подобри живота на хората в различните населени места. Тук е важно да отбележа, че през годините винаги съм се старал да има една равнопоставеност между всички населени места на територията на общината. Въпреки факта, че общинският център като основно място за общината е получавал малко повече внимание, това не е било тенденциозно. Обръщало се е внимание и на най-малките населени места. Пример за това е асфатирането, което правим в две от тях- селата Горни Вадин и Долни Вадин. Сега завършваме асфалтиране на улици там. Но ние сме екип от кметове, които сме много задружни и имаме стабилни отношения. Не винаги парите стигат за всички населени места. И тогава кметовете сядаме на масата и се разбираме- тази година ще направим Остров, всички пари да идат за това село и да се види, че е направено нещо както трябва, следващата година ще дойде ред на другото село и така, абсолютно всички населени места получават подкрепа. Това е на базата на доверието, което  сме изградили през годините с всички кметове. Стремежът ни е да няма ощетени. Защото в крайна сметка, жителите на всички населени места очакват подобрения на инфраструктурата си. И независимо дали в населеното място има само 150-200 души, там също живеят хора, които по нищо не отстъпват на тези, от по-големите населени места. Това е много важно да се знае, защото тези хора също плащат данъците си... "

Целите интервюта с кмета на Оряхово - Росен Добрев, председателя на Общинския съвет- Румяна Декова, секретаря на историческия музей в града, д-р Евгения Найденова и местни жители- в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45

Ще има ли нормални пътища в Северозапада?

"Едва ли има по-отвратителен и неподдържан път в Европа от Е79 между Враца и Видин. Това не е път, а мъчение. Държавата е тотално абдикирала." Това написа в социалните мрежи Диана Русинова , председател на Европейския център за транспортни политики.  "Никога през живота си не бях пътувала с тежкотоварен автомобил с полуремарке. Така се случи,..

публикувано на 06.08.24 в 12:18