Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 19 ноември 2023 година

30
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Този „Неделник“е посветен на историята и кафето. Не на историята на кафето, а на по – новата и по древната ни история. А кафето ще гопием на пясък. Ще ни го приготвят на пясък по точно.

Така, отмина 10 ноември. Знакова дата в новата българска история. Подобно на повечето ѝ връстници, за нея думата "демокрация" е много специална. "Бях много малка, когато за пръв път чух тази дума и имам усещането, че тя винаги е била част от живота ми", казва Данита Заричинова. Тя е природозащитник, активист за граждански права и… дете на българската демокрация. Тя е връстник на 10 ноември 1989 г. Датата е преломна, тъй като поставя началото на бавния и мъчителен преход на България към пазарна икономика и евроатлантическа интеграция. За себеси казва - "Аз наистина съм дете на демокрацията, защото съм родена в началото на 90-та и по-конкретно на 12 февруари, когато излиза първият брой на в-к "Демокрация". Родена съм точно по време на първите демократични протести и това ме е изваяло като личност, защото цялото ми семейство са с активна гражданска позиция.". Можете да чуете какво разказа тя пред Венета Николова от радио България.

След това доц. д-р Здравко Димитров ще ни заведе на разкопките в Кастра Мартис, Бонония, Рациария, Балей, Магурата и Димово.

За финал ви каня на кафе. Да пием по кафе е покана, която много често употребяваме, когато каним приятели или познати да се видим. Това събиране около ароматната напитка е доста популярно и се е превърнало в навик. Днес обаче ви каня не на какво да е кафе, а на пясък. Кафе с масло, така нареченото бронирано кафе, кафе с жива захар от кокос, кафе от цикория с червена боровинка, кафе със малко сол за хубав каймак и ред други кафета ще пийнете благодарение на видинчанина Петър Михайлов, който е майстор на невероятните ободрителни и тонизиращи напитки.

Разбира се, че и Цветан Дочев – Дедо Скръц ще ни готви.

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават колко..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води..

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05