Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плащаме по-висока цена на водата от 1 януари

Драстично поскъпване на водата предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране от 1 януари.

Във Видин увеличението ще е с 28.6 %, във Враца с 20.6 %, а в Монтана - с 19.9 %, докато в останалата част от страната поскъпването ще е средно с 10%. В Берковица очакванията са цената да скочи с 80 %.

Промяната на цените е икономически обоснована, посочи председателят на КЕВР Иван Иванов

Във втората година на регулаторния период КЕВР коригира цената на водата с инфлацията, която е 10 на сто. Към това се прибавят увеличението на минималната работна заплата с 19%, както и годишното увеличение на възнагражденията във всичките дружества с по 15 на сто по споразумение със синдикатите, както и повишени разходи за електроенергия.

Новите цени на услугата са реални, коментира Георги Владов, зам.-председател на Българската асоциация по водите и бивш управител на ВиК - Видин. 

"На каквито и услуги да се увеличи цената - не е приятно, но нещата са напълно обясними. Когато говорим за процентно увеличение, трябва да се има предвид каква е била тя. Има областни градове, в които може би цената на водата е изоставала в предишните години. В момента 40% увеличение в Сливен, като крайна цена, може да се окаже съвсем нормално. Цената включва, както каза г-н Касчиев от КЕВР, икономически обосновани разходи. Аз не допускам някой да позволи да има включени разходи в калкулиране цената на водата, които не съответстват на законодателството. Цената е реална при всички положения. Напомням, че много ВиК-та започват от 2024-а да изплащат едно съфинансиране по програма "Околна среда", по която са бенефициенти в изграждането на редица строителни обекти на техни територии".

Комисията изменя служебно одобрените цени ежегодно, като добавя натрупаната инфлация за периода на действие на бизнес плана и я коригира с нормативно регламентираните коефициенти за съответната година. За 2024 г. освен прилаганите коефициенти, отчитащи ефективността на ВиК операторите и разходите, които са извършени за нови дейности и обекти, се добавя за първи път и изцяло нов коефициент. Той отчита реално изразходваните средства за електроенергия, от които ще се приспаднат получените от държавата компенсации за електроенергия за изминалата 2022 г., с изключение на периода на действие на мораториума върху цените.

Защо в обезлюдяващите райони хората имат най-ниски доходи, а в същото време най-висока цена на водата?

"Кръгът е омагьосан, защото опираме до инвестициите. Илюзия е, че ВиК секторът може да върви напред и да се оправи през инвестиции, финансирани през цената на водата. Състоянието на една водоснабдителна система е функция от платежоспособността на населението. Не може да имаме най-ниски доходи в Европа и да искаме да имаме водоснабдяване на европейско ниво. Всичко минава през цената на водата. Ако ние казваме, че 4-5 лева са висока цена за хората и те са прави, държавите с добро водоснабдяване имат 7-8 евро на кубик. Методът по одобряване на цените на водата, по който работи регулаторът, той е еднакъв за всички области. Колкото и да намалява населението в дадена област, мрежата остава същата, т.е. там цената като себестойност става най-скъпа. В същото време тези обезлюдяващи райони имат най-ниски доходи. Имаме най-ниски доходи на населението, себестойност най-скъпа цена, т.е. това е като при човешкия организъм - доближаваме двете граници на кръвното".

Диана Ковачева възрази остро срещу поредното увеличение на цените на водата от догодина. Омбудсманът обръща сериозно внимание, че тези цени не са окончателни и домакинствата тепърва ще са принудени да отделят все повече средства, за да могат да плащат сметките си за вода, защото към това увеличение предстои да се прибави и инфлацията за ноември 2023 година.

Според обществения защитник предложеният механизъм за определяне и изменения на цените на ВиК услугите, разработен от КЕВР през 2015 г., в сила от 2016 г., единствено постига значително повишение на цените на ВиК услугите, което обаче не се отразява в подобряване качеството на предоставянето им.

Според видинчани поскъпването е необосновано.

"Каквото решат, това си правят, ние какво да кажем, никой не ни слуша... Чух за повишението, дано поне се отрази на качеството на водата, ако е така - на никой няма да му е проблем... Знам, че се увеличават, но не разбирам на какво основание е тази новата висока цена... С тези ниски доходи какво правим? После ще качат отново ток, после и храни... Каквото и да кажат, знаете, че сме притиснати, понеже без вода не можем... Новата цена е много висока".

Окончателно решение за цените на водата регулаторът ще вземе на 22 декември.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50