Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работещите в културата във Видин излязоха на нов протест

5
Снимка: Радио Видин

Културни дейци излязоха на символичен протест пред музей "Конака" във Видин. В протестните действия, които се провеждат в цялата страна и са под надслов "Народ без култура е народ без бъдеще!", се включиха служители на Регионалния исторически музей във Видин и техни колеги от музеите в Ловеч, Враца и Перник, на Ансамбъл "Дунав", на Градския духов оркестър и др. Те настояват да се приемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения, както е записано в правителствената програма, обясни д-р Сашка Бизеранова, председател на синдикалната структура на КТ "Подкрепа" във видинския музей. Исканията включват също така осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура и ясна политика за опазване и развитие на държавните и общински културни институти, както и гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в тези структури, постигнат в браншовите колективни трудови договори, чрез постоянно целево допълващо финансиране.

Д-р Сашка Бизеранова напомни, че работещите в сферата на културата символично протестираха и на 1 ноември, като изложиха няколко основни искания. Нито едно от тях обаче не е отразено в проектобюджета на държавата, изготвен от Министерство на финансите: 

"... Не се приема да бъде повишено финансирането за сгради-паметници на културата, които се нуждаят от реставрация и реконструкция. Не се приема по програма за опазване на недвижимо културно наследство да бъде увеличена субсидията... Програмата за реставрация и консервация на недвижими културни ценности - за аварийни консервационно-реставрационни дейности на археологически обекти и сгради-недвижими културни ценности, включително "Баба Вида" поименно е изброена, че не се приема за финансиране. За теренни археологически проучвания допълнителна субсидия не се приема. За финансиране на приоритетни археологически обекти - не се приема... По проекта на стандарти за делегираните от държавата дейности, увеличение за държавните културни институти, за общинските музеи и художествените галерии исканата сума, и за 50 музея и художествени галерии също не се приема. Така че увеличение за субсидираните дейности не се приема и остава в рамките на миналогодишни измерения, а инфлацията, повишаването на цената на човешкия труд - това въобще не се има предвид".

Трудът на работещите в културните институти не се оценява достойно, каза д-р Бизеранова:

"Когато България е била в най-трудни времена, тогава културата е била този фактор, който винаги ни е измъквал от тресавището. И сега живеем в много трудни времена, времена на войни, на кризи и последствия от COVID пандемия, което е стагнирало нещата във всички наши сфери... И тогава държавата се оказва, че абдикира. Затова ние днес сме на протест. И ако не бъде подписано браншовото споразумение с министъра на културата, който е страна по този договор, ние ще пристъпим и към искането на неговата оставка". 

Ръководителят на Градския духов оркестър Диляна Цанкова обясни, че се присъединяват към протеста с настояване държавата да подкрепи и общинските културни институти:

"Държавните културни институти получават своето финансиране от държавата, докато при градските духови оркестри и общинските ансамбли, изобщо съставите, които са на общинска издръжка, не получават никаква помощ от държавата. Това е една от причините да се включим ние в протеста, защото настояваме държавата да предприеме държавна политика и относно общинските състави. Заплащането в сферата на културата е унизително ниско - едно от нещата, които всъщност ние искаме от държавата е да се спазват минимум браншовите колективни трудови договори, които имат коефициент на заплащане спрямо минималната работна заплата. Културата е нещото, което възпитава, нещото, което изгражда в хората ценностна система. Това, че ние работим при изключително ниско възнаграждение, не поощрява млади хора, които да дойдат и да работят за това да има култура в нашата държава".

Протестиращите предупредиха, че ако исканията им не бъдат чути, са готови да преминат и към ефективни действия, като затворят културните обекти. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50