Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велизара и нейната усмивка отвъд всички диагнози

| Репортаж
2
Снимка: Йорданка Стефанова

Наближи ли Коледа, всеки сякаш започва да вярва в чудеса, дори и тези, които обикновено са обезверени. Затова днес ще ви разкажем за коледното чудо на малката Велизара от Видин, с чиято история сме ви срещали неведнъж. Във Видин бяха организирани редица благотворителни събития, в подкрепа на нейното лечение, което към този ден не само дава резултати, но и надминава очакванията на специалистите. Това става факт през последната повече от половин година, обясни за Радио ВИДИН майката на момичето Йорданка Стефанова:

"През последните близо 8 месеца с Велизара бяхме в Турция, в Истанбул, където тя провежда ежедневно физиотерапия, ерготерапия, хранителна терапия, хидротерапия и прегледи при определени специалисти, които се грижат за нейното здраве, които я обгрижват медицински. Поводът да се приберем беше, че намаляха средствата, с които ние провеждаме леченията, които са доста скъпи. На месец струват около 6800 лева. Толкова е едномесечният курс от 104 часа процедури. Иначе на нея ѝ се отразяват много добре. Тя започна да има по-стабилен седеж, стои по-дълго време, започна да си усеща крачетата, започна да прави опити да дъвче храна, тъй като тя не използваше устата си по предназначение. Развива се тази година много бързо. Имаше много голям спад през януари, защото тогава се върнахме след сколиозна операция след много тежко двигателно състояние и залежаване близо 4 месеца - с ново гръбче, нови импланти, нови тежести, беше много, много трудно тази година да се раздвижи."

Едно от големите постижения и буквално, и преносно в лечението на Велизара, това е нейната първа крачка. Така за една майка скърцането на две детски обувки се превръща в най-прекрасния звук.

"Това е дълго чакано нещо. Повече от 11 години да стоиш и да чакаш едни скърцащи обувки. Предполагам, че за много хора е нещо много елементарно, то си е даденост, но при нас е плод на много труд. Това е извън прогнозите да се случи. Тези малки победи ги дължим на хората, които вярват в нас и ни подкрепят... Надяваме се да успеем да разпространим дарителски кутии, надявам се да има и други медии, които да дадат гласност сред тяхната аудитория, за да можем да успеем да покрием поне половината година с физиотерапия, защото откакто Велизара не посещава своя център в Истанбул, тя е изключително тъжна. За първи път има такава емоция... Ще се опитам догодина, началото на януари, да заминем отново."

Освен терапиите и лечението, от голяма важност за развитието на Велизара е и отношението на лекарите, обяснява още майката. След всяко едно движение, процедура или дори усмивка, специалистите в Турция не пропускат да ръкопляскат и да казват на детето най-важната за нея дума - "браво".

"Като всеки нормален човек и тя се радва щом ѝ кажат "браво". И сама даже си пляска, сама се мотивира, освен, че ние я мотивираме, че може да се справи, тя усеща, когато се е справила и си ръкопляска... Тя отдавна надмина и по епикризи състоянието, в което се очакваше да бъде, което също е плод на работа. На нейната работа, аз не работя, аз се опитвам да ѝ помогна. Тя се труди, аз само ѝ давам пътя, къде това да се случи... Определено стават чудеса и те не са само по Коледа. Чудеса стават, когато се работи усилено и когато ти вярваш в собственото си дете, защото, ако аз вярвах на специалистите у нас, които във времето я обгрижваха, тя нямаше тези резултати в България за съжаление, ние не трябваше да посещаваме въобще физиотерапия. Още първоначално, като бебе, ми беше съобщено, че тя няма мозъчна структура, която да се стимулира, им нужда от пасивни движения и колкото изкара - толкова. Това бяха думите на един много известен, няма да му кажа името, специалист. Очакваме да проходи, за да отиде и да я види, защото той отказа тя да посещава неговата клиника за физиотерапия, но се надявам някога да може да я види, че тя все пак не е това човече, за което той си мислеше, че няма гънки. Защото има. Определено много повече, отколкото ние си мислим..."
 
За да се върне в Турция, на Зари са ѝ нужни средства, с които към момента семейството ѝ не разполага. Но пък за сметка на това имат вяра. Вяра в хората и в доброто. Велизара е едно от "заметените под килима" на българската медицина деца. Дете, което пребори теориите за човешкото развитие и успя да премине отвъд диагнозата си. С малки крачки, скърцащи обувки и голямата си усмивка. 

Начините, по които можете да помогнете за лечението на Зара, са следните:

❤️ чрез Paypal: ystefanovav@gmail.com

❤ със SMS съобщение чрез текст: DMS ZARA на номер 17777

❤️ чрез превод по дарителската й сметка или през Изи пей с данни:

Титуляр: Велизара Василева Богоева
IBAN (BGN): BG32UBBS80021074421540
Банка: Обединена Българска Банка
SWIFT код: UBBSBGSF
Адрес: гр. София, бул. Витоша 89Б

❤с дебитна карта https://platformata.bg/.../821:4406.../details/campaign.html
❤️ чрез Help Karma: https://helpkarma.com/.../zapazi-usmivkata-na-zara-save...





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00