Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплатите на учителите продължават да растат

Снимка: Архив

В последните дни на предходната година синдикатите и Министерството на образованието и науката подписаха нов Колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който ще е валиден за две години. В него могат да бъдат очертани три важни акцента - подобряване на условията на работа на учителите, продължаване тенденцията за повишаване на възнагражденията на работещите в системата и регламентиране на обезщетенията, които се изплащат на педагогическите и непедагогическите специалисти при пенсиониране. Това обясни Светла Димитрова, председател на синдикат "Образование" във Враца. 

"Отдавна се говори и тенденцията вече е започнала - и реално трябва да стъпи в действие, да се намалят и да се ограничат броят на децата в групите в детските градини и в паралелките в училище. Това, което от 10 години, от 2014 година, се започна - да се балансират нормативите и минималните норми на преподавателска работа за различните културно-образователни области. Във втората група вече е увеличаването на работните заплати. Сега тенденцията е да се достигне, с новия Колективен трудов договор, увеличаването на средствата за образование на не по-малко от 5% от Брутния вътрешен продукт в Закона за държавния бюджет. Министерство на образованието и синдикатите отстояват ръст на работните заплати, така че увеличението на заплатите на педагогическите специалисти да бъде не по-малко от 125% спрямо средната брутна месечна работна заплата за страната..."

С новия Колективен трудов договор минималната работна заплата за учител става 1853 лв. Регламентира се и увеличение на трудовите възнаграждения на помощник-възпитателите, както и на други, непедагогически специалисти в учебните заведения. Синдикатите и Министерството на образованието се споразумяха още на педагогически специалисти, които през последните 10 години от трудовия си стаж са заемали длъжност на педагогически специалист в държавна или общинска институция на бюджетна издръжка от системата на предучилищното и училищното образование, да се изплаща обезщетението в размер на 11,5 брутни работни заплати при пенсиониране, а на работници и служители, които в последните 20 години са придобили при същия работодател 10 години трудов стаж, да се изплаща обезщетение в размер на 8,5 брутни работни заплати.

На този фон професията на учителя става по-привлекателна за младите хора, но съвсем не всички проблеми в системата на образованието са решени, особено що се отнася до възнагражденията на т.нар. базови учители, отбеляза Светла Димитрова, която е и методист към филиала на Великотърновския университет във Враца и работи със студентите, които учат педагогика:

"Напоследък заплащането оказва своето въздействие за привличането на младите хора и най-вече на студентите. Има една друга негативна тенденция, която е свързана със заплащането на базовите учители. Много трудно намираме учители, които да се наемат с този наистина възрожденски труд, за да предадат своя опит на младите хора и на студентите... Заплащането на лекторския час при работа със студенти е 5 лева, а в училище е малко повече от 10 лева вече по новия Колективен трудов договор, тоест двойно повече. Но това е не само защото заплащането е много ниско на базисния учител, а и защото учителят е много натоварен - бумащината, допълнителните часове, всичко това е допълнителна работа и учителят е много, много изморен." 

Светла Димитрова отбеляза, че подкрепя мнението, че паралелно с повишаване на заплатите трябва да се завишат и критериите за специалистите, които влизат в образователната система: 

"Определено мога да кажа, че критериите трябва да бъдат завишени при приемането на един педагогически специалист и назначаването му на учителско работно място. Но имайте предвид, че директорите осъществяват изключително качествен - по-голямата част от директорите, вътрешноучилищен контрол. Съгласна съм, че трябва да влязат добри педагози, но искам да ви кажа, че вече пет години работя със студенти и моят опит показва, че в училище влязоха добрите студенти - тези, които бяха добри в текущата учебна практика. А тези, които се усещаше, че не им е тяхната професия това и че са влезли, за да завършат някакво образование, те в други сфери работят, в съвсем друго направление."

В заключение Светла Димитрова отбеляза, че за да се подобрят резултатите на учениците са необходими не само мотивирани и добре заплатени учители, но и ангажирани с образователни процес родители и общество като цяло. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05